توصیه‌هایی برای ترک سیگار

مواد شیمیایی سرطان زا و به شدت اعتیاد آور نیکوتین درون دود سیگار به راحتی می توانند سلامت جنین را به خطر بیندازند. پزشکان معتقدند زوجین دست کم شش ماه پیش از باردار شدن باید سیگار را ترک کنند. پروفسور ژانت رازنبرگ، استاد مدرسه روان پزشکی دانشگاه هاروارد و نویسنده کتاب شکست دخانیات، معتقد است با مطالعه و اجرای توصیه های زیر به راحتی می توان دشواری های ترک این ماده مخدر را پشت سر گذاشت.

خوردن و نوشیدن

نوشیدن یک لیوان آب یخ یا خوردن اندک مواد غذایی سالم علاوه بر کاهش هوس دود کردن سیگار باعث ترشح هورمون دوپامین – ماده شیمیایی درون مغز وعامل بهبود خلق و خو – می شود.

مسواک زدن دندان‌ها

یکی از مهم ترین علل ترک سیگار بهبود بوی دهان و حس کردن مزه طبیعی مواد غذایی است. با مسواک زدن مکرر دندان ها می توانید دهان را خوشبو کرده و حس کردن مزه طبیعی مواد غذایی را تسریع کنید.

پرهیز کردن از الکل

نوشیدن الکل یکی از متداول ترین عوامل دود کردن مجدد سیگار توسط افرادی است که این ماده دخانی را ترک کرده اند. الکل، تعهد فرد در مقابل دود نکردن سیگار را از بین می برد. برخی از افراد به صورت ناخودآگاه بالافاصله پس از نوشیدن الکل سیگار روشن می کنند.

منطقه عاری از سیگارتان را بیابید

پس از این که تصمیم گرفتید سیگار را ترک کنید، به جایی بروید – سینما، کتابخانه و … – که دود کردن سیگار ممنوع باشد. با این کار میل تان به دود کردن این ماده مخدر فروکش می کند.

مرور کردن علل ترک سیگار

فهرستی از علل ترک سیگار تهیه کنید و جلوی چشم تان – میز کار، میز کنار تخت خواب، آینه میز توالت، روی یخچال و … – بگذارید. کارشناسان باور دارند مرور و یادآوری کردن علل ترک سیگار انگیزه فرد برای رسیدن به هدف را افزایش می دهد.

فعال بودن

ورزش کردن عاملی قدرتمند برای ترک سیگار است. وقتی فعال هستید و ورزش می کنید، هورمون هایی که وظیفه شان ایجاد آرامش و کاهش استرس است در بدن تان ترشح می شود. پیاده روی کردن یکی از ساده ترین روش های ورزش کردن است.

سرگرم شدن

سعی کنید در هفته های نخست ترک سیگار سرتان را با کار و برنامه های گوناگون گرم کنید. همراه اعضای خانواده و دوستان به رستوران بروید و از سیگاری ها و اماکنی که دود کردن سیگار در آنها مجاز است دوری کنید.

خوردن ماده غذایی

یکی از بهترین روش های از میان بردن هوس دود کردن سیگار خوردن ماده ای غذایی – آدامس عاری از شکر، آب نبات و … – است. اگر نگران افزایش وزن هستید، مواد غذایی کم کالری – میوه و سبزیجات – را انتخاب کنید.

محدود کردن مصرف کافئین

کافئین به برخی از افراد در حفظ هوشیاری کمک می کند، اما عوارض گوناگونی – مضطرب و عصبی شدن – دارد. کاهش میزان نیکوتین بدن می تواند عوارض مصرف کافئین را تشدید کند. اگر مصرف کافئین مضطرب تان می کند، نوشیدن قهوه، چای و … را متوقف کنید.

توجه کردن به خلق و خوی بد

بروز احساسات منفی استرس، خشم، نا امیدی و … از جمله متداول ترین عوامل دود کردن مجدد سیگار هستند. به احتمال بسیار زیاد در هفته های نخست ترک سیگار خلق و خوی تان به شدت بد خواهد شد. با کمک اعضای خانواده و دوستان روش های بهبود تغییر خلق و خوی را بیابید.

دوری کردن از مزاحم‌ها

مشوقان تان – اعضای خانواده و دوستان – همیشه در کنارتان نیستند. بهترین کار هنگام مواجه شدن با افرادی که آیه یاس می خوانند دوری کردن از آنها است.

Thanks! You've already liked this
No comments