افزایش بروز سندرم مرگ ناگهانی در نوزادان نارس

نوزادانی که زودتر از موعد متولد می شوند سه برابر بیش از کودکانی که در موعد مقرر به دنیا آمده اند تا پیش از رسیدن به یک سالگی در معرض سندرم مرگ ناگهانی (SIDS) قرار دارند.

محققان اعلام کردند، احتمال بروز این سندرم در میان نوزادانی که در هفته های بیست و چهارم تا بیست و هفتم بارداری متولد شده اند زیاد است. آنها همچنین پی بردند، خطر بروز سندرم مرگ ناگهانی در فرزندان نخست خانواده ها بسیار زیاد است.

اما در برخی از موارد، سندرم مرگ ناگهانی نوزاد بدون دلیل خاص بروز می کند. بر اساس گزارشی که خدمات ملی بهداشت بریتانیا در سال ۲۰۱۶ منتشر کرده، سالانه دو هزار کودک که پیش از هفته سی و هفتم بارداری متولد شده اند به دلیل بروز این سندرم جان می دهند.

پروفسور باربارا اوستفید، مدیر مرکز مطالعات سندرم مرگ ناگهانی نوزاد دانشگاه آکسفورد و سرپرست این مطالعه گفت: ” نمی توان از تولد نوزادان نارس جلوگیری کرد، اما می توانیم با آموختن نکات – به پشت خواباندن نوزاد، ایجاد فضای مناسب برای خوابیدن نوزاد و … – ایمنی به خانواده ها احتمال بروز این سندرم را به حداقل برسانیم. ”

محققان بریتانیایی پس از مطالعه و تجزیه و تحلیل اطلاعات پزشکی بیش از ۱۰ هزار نوزادی که در سال های ۲۰۱۲ و ۲۰۱۳ متولد شده اند دریافتند، در حالی که آمار مرگ و میر نوزادانی که در هفته های ۳۹ تا ۴۲ بارداری متولد شده اند بسیار کمتر از آمار مرگ نوزادانی است که در هفته های ۲۴ تا ۲۷ بارداری به دنیا آمده اند.

پژوهشگران معتقدند، عامل بروز ۲۵ درصد سندرم مرگ ناگهانی نوزاد و … خفگی و گرفتگی است. پروفسور اوستفید گفت: ” علاوه بر توجه نکردن به توصیه های ایمنی پزشکان متخصص اطفال، فقر نیز از جمله عوامل خطرزا است. “

Thanks! You've already liked this
No comments