تماشای پرواز پرندگان، استرس را کم می‌کند

گشت و گذار در طبیعت و تماشای حیوانات گوناگون، خصوصا پرندگان و زندگی جذاب آن ها، همیشه یکی از راه های لذت بخش برای گذران اوقات فراغت بوده است. این جذابیت ها زمانی بیشتر می شوند که گونه های نادر و زیباتر را به طور اتفاقی می بینیم. جالب تر آن که گروهی از محققان بین المللی در مطالعه اخیرشان به یافته های تازه ای درباره این زیبایی های طبیعت دست پیدا کرده اند.

مطالعه آنان نشان می دهد که تماشای زندگی پرندگان (مخصوصا پرواز آنها) ، فعالیت بی نظیری است که سلامت روانی افراد را بهبود می بخشد و سطح استرس و اضطراب را در آنان کاهش می دهد.

این موضوع فقط به تماشای پرندگان در طبیعت بکر محدود نمی شود، بلکه دیدن پرندگانی که برای زندگی به جاهای بی استفاده محیط شهری روی می آورند یا در بالکن ها لانه می کنند، هم تاثیر مثبتی برای سلامت روانی ما دارد.

محققان دانشگاه اکستر انگلستان و دانشگاه کوئینزلند استرالیا در این مطالعه، وضعیت ۲۷۰ نفر با سنین مختلف را از نظر سبک زندگی و سلامت روانی مورد بررسی قرار داده اند و متوجه شده اند که همه افراد می توانند با تماشای پرندگان و وقت گذرانی بیشتر در طبیعت، خطر ابتلا به اختلال اضطرابی، استرس شدید و افسردگی را کاهش بدهند.

اطلاعات این محققان حاکی از آن است که بین تعداد پرندگانی که در عصر دیده می شوند و افزایش میزان شادی در افراد، نوعی ارتباط جالب وجود دارد. آنان می گویند که همه افراد می توانند با اضافه کردن درختان و گل های بیشتر به محل زندگی خودشان، فضای مناسبی برای حضور هرچه بیشتر پرندگان فراهم کنند.

منبع: سلامتیسم
Thanks! You've already liked this
No comments