ویژگی‌های ظاهری بدن خود را دوست داشته باشید

امروزه بخش قابل توجهی از مردم جهان، از بدن خودشان رضایت ندارند و واقعیت های آن را نمی پذیرند. با این حال، چرا پذیرفتن واقعیت ها و ویژگی های بدن تا این اندازه برای آنان سخت شده است؟

متخصصان می گویند که فضای جوامع امروزی، ارزش و اهمیت اصلی را به ظاهرِ بیرونی افراد اختصاص می دهد و ویژگی های درونی (مانند هوش، مهربانی و …) را نادیده می گیرد. بنابراین، افراد فکر می کنند که اگر تمامی «نقایص» بدن و ظاهر بیرونی شان را اصلاح کنند، درنهایت به جایگاه مطلوبی در جامعه می رسند و «خوش بخت» می شوند. همین وضعیت مانع از این شده است که بسیاری از افراد جامعه، بدن خودشان را بپذیرند و واقعیت های آن را دوست داشته باشند.

حقیقت این است که اگر ما بتوانیم با این حالت های منفی نگرانه مقابله کنیم و در ادامه به بدن خودمان عشق بورزیم و به آن احترام بگذاریم، درنهایت افراد سالم تر و شادتری خواهیم بود. مطالعات علمی نشان داده اند که هرچه افراد، تصویر بهتری از بدن خودشان در ذهن داشته باشند، بدن سالم تر و زندگی بهتری خواهند داشت. نکات زیر، دلایل این تاثیرگذاری را به شما خواهند گفت.

مهارت‌هایی کسب می کنید که برای کاهش وزن ضروری هستند

محققان دریافته اند که اگر افراد، احساس مثبتی نسبت به بدن خودشان داشته باشند، توانایی شان برای تنظیم عادت های غذایی نیز بهبود پیدا می کند.

به گفته دکتر میستی گرون (متخصص تغذیه) ، «همراه با بهبود تصویر ذهنی از بدن، این ویژگی های مهم برای کاهش وزن در وضعیت مطلوبی قرار می گیرند: انگیزش مستقل، خود-کارآمدی یا افزایش اعتمادبه نفس فرد برای دستیابی به نتیجه دلخواه و مهارت های خودتنظیمی» .

کاهش وزن را راحت تر تحمل می‌کنید

درحالی که پذیرفتن بدن و عشق ورزیدن به آن ظاهرا نباید با خواست کاهش وزن همخوانی داشته باشد، اما این روند می تواند در درازمدت به کاهش وزن کمک کند.

یکی از مطالعات Journal of the Academy of Nutrition and Dietetics نشان می دهد افرادی که از بدن خودشان رضایت دارند، کاهش وزن را راحت تر در درازمدت حفظ می کنند، درحالی که افراد ناراضی درنهایت به وزن قبلی خودشان برمی گردند و وضعیت جدید را تحمل نمی کنند.

بنابراین، درحالی که هیچ کس تاثیر رژیم های استاندارد برای کاهش وزن را زیر سوال نمی برد، اما باید بدانیم که چالش اصلی به حفظ وزن جدید برمی گردد. پذیرش بدن و صحبت درونی مثبت با خود، دو عاملی هستند که می توانند کاهش وزن پایدار را برای ما امکان پذیر سازند.

به خاطر علاقه و لذت، ورزش می‌کنید

با این که بیشتر ورزش ها براساس تمایل درونی به تغییر بدن به وجود آمده اند، اما پذیرش بدن باعث می شود که همراه با علاقه ورزش کنید و از زندگی بر مبنای ارزش های خودتان (مانند زندگی طولانی و سالم) لذت ببرید. یکی از مطالعات منتشرشده در مجله Appetite نشان می دهد که پذیرش بدن در درازمدت، میزان فعالیت بدنی را به طور قابل توجهی افزایش می دهد.

تمرکز حواس را بیشتر می‌کنید و آشفتگی ذهنی را کاهش می‌دهید

یکی از مطالعات منتشرشده در Annals of Behavioral Medicine نشان می دهد که مشارکت افراد چاق در کلاس های پذیرش بدن و تمرکز حواس، از جنبه های مختلفی برای آنان مفید است: مقابله با برچسب های اجتماعی ناشی از چاقی، بهبود کیفیت زندگی، کاهش آشفتگی های ذهنی، افزایش تحمل پذیری نسبت به مشکلات و تقویت انعطاف پذیری روان شناختی.

منبع: سلامتیسم
Thanks! You've already liked this
No comments