شبکه‌های اجتماعی باعث انزوای اجتماعی می‌شوند؟

امروزه خیلی از مردم جهان، وقت زیادی را صرف شبکه‌های اجتماعی می‌کنند و سهولت دسترسی به این شبکه‌ها در همه موقعیت‌ها، کنار گذاشتن آن‌ها حتی برای چند ساعت را به کاری غیرممکن بدل کرده است. محققان دانشگاه پیتزبورگ می‌گویند که اگر دائما به صفحه نمایش تلفن هوشمندتان خیره می‌شوید، بهتر است از شبکه‌های اجتماعی فاصله بگیرید.

این محققان متوجه شده‌اند که هرچه جوانان وقت بیشتری را به شبکه‌های اجتماعی اختصاص بدهند، بیشتر احتمال دارد که احساس انزوای اجتماعی را تجربه کنند. درواقع، افرادی که بیش از دو ساعت در روز برای شبکه‌های اجتماعی وقت می‌گذارند، شانس مواجه شدن با انزوای اجتماعی را حداقل دو برابر افزایش می‌دهند.

به‌گفته محققان، آنلاین بودن برای بعضی از افراد تنها راه و اصلی‌ترین راه تعاملات اجتماعی است و ادامه این روند در درازمدت می‌تواند این افراد را با احساس انزوا و تنهایی شدید مواجه کند.

دکتر وینوود (روان‌شناس) می‌گوید: «دور شدن از شبکه‌های اجتماعی می‌تواند تجربه فوق‌العاده‌ای برای همه ما باشد و ما را به زندگی طبیعی بازگرداند. این کار به همه ما فرصت می‌دهد تا از زندگی در زمان «حال» و در جایی که «واقعا هستیم» ، لذت ببریم و دائما خودمان را با کارها و گفته‌های دیگران درگیر نکنیم.

شکی نیست که شبکه‌های اجتماعی می‌توانند مردم را در سرتاسر جهان به هم متصل کنند و فواید زیادی داشته باشند، اما در صورتی که واقعا به‌درستی استفاده شوند» .

منبع: سلامتیسم
پیشنهاد ما »  شبکه‌های اجتماعی و احتمال اختلال اضطرابی و افسردگی در کودکان
Thanks! You've already liked this
No comments