با کمک این ۷ راه وزن خود را کم کنید

مطالعات اخیر محققان نشان می دهند که برنامه صبح گاهی می تواند اثرات مهمی بر رژیم غذایی داشته باشد و تلاش های افراد در راستای کاهش وزن نیز تحت تاثیر برنامه صبح گاهی قرار دارد.

نکته جالب تر این که طبق همین مطالعات، افراد سحرخیز بهتر از دیگران می تواند وزن خودشان را کاهش بدهند و وزن استانداردشان را حفظ کنند. شما هم می توانید با اضافه کردن عادت های ساده زیر به برنامه صبح گاهی خودتان، کاهش وزن موفق و قابل قبولی را تجربه کنید.

۱ . شروع صبح با نور خورشید

خورشید صبح گاهی سرشار از نور آبی است که به عنوان بهترین خوراک برای تنظیم ساعت درونی بدن یا ریتم شبانه روزی شناخته می شود. این سیستم های زمان سنج درونی باید همواره تنظیم باشند، چون هورمون های محرک گرسنگی، هورمون های سیری و متابولیسم را کنترل می کنند.

تنظیم نبودن این سیستم های درونی، شانس ابتلا به چاقی یا افزایش وزن را افزایش می دهد. بنابراین، هر روز صبح از خانه بیرون بروید و حداقل ۲۰ دقیقه در معرض تماس با نور خورشید قرار بگیرید. نور خورشید صبح گاهی، هورمون ها را در وضعیت سوزاندن چربی ها قرار می دهد و سطح هورمون های محرک گرسنگی و اشتها را پایین می آورد.

۲ . فعالیت بدنی

محققان همواره بر اهمیت فعالیت بدنی در اولین ساعات صبح تاکید کرده اند و ما هم هر روز این توصیه را از رسانه های مختلف می شنویم. یکی از مطالعات منتشرشده در Medicine & Science in Sports & Exercise نشان می دهد که ۴۵ دقیقه پیاده روی در ساعات اولیه صبح، با افزایش فعالیت بدنی در باقی روز و کاهش میل به خوردن غذا مرتبط است. باید اضافه کرد که ورزش های صبح گاهی، یکی از بهترین راه ها برای بهبود خلق وخو هستند و امکان تغییر سبک زندگی را راحت تر می کنند.

پیشنهاد ما »  کاهش وزن سریع با خوردن این میوه‌ها

۳ . صبحانه پروتئینی

مصرف صبحانه سرشار از پروتئین سالم می تواند احساس سیری مطلوبی ایجاد کند و سطح هورمون های گرسنگی را کاهش بدهد. به علاوه، پروتئین بهتر از کربوهیدرات ها و چربی ها به افزایش متابولیسم کمک می کند.

برای این که از فواید پروتئین برای عضله سازی و ایجاد سیری مطلوب بهره مند شوید، ۲۵ تا ۳۰ گرم پروتئین به صبحانه خودتان اضافه کنید. بهترین انتخاب های پروتئینی برای صبحانه بدین ترتیب هستند: تخم مرغ، ماست یونانی ساده، کره بادام زمینی و بوقلمون فرآوری شده.

۴ . وزن کشی

مطالعات متعددی در سال های اخیر، این فرضیه را تایید کرده اند که وز ن کشی روزانه و مکرر برای کاهش وزن مفید است. یکی از مطالعات منتشرشده در Journal of the Academy of Nutrition and Dietetics نشان می دهد که اگر خودمان را روزانه در دوره رژیم وزن کنیم، چربی های بدن و وزن مان ۳ برابر بیشتر از دیگران کاهش می یابد. بهترین زمان هم برای وزن کشی، صبح ها بلافاصله پس از بیدار شدن است.

۵ . شکرگزاری از زندگی

این مساله شاید عجیب به نظر برسد، اما مطالعات بالینی نشان می دهند که شکرگزار بودن نسبت به زندگی می تواند باعث بهبودی در وضعیت سلامتی افراد شود و حتی به موفقیت در کاهش وزن نیز کمک کند. تمرین شکرگزاری از زندگی، شما را خوش بین تر می کند و اعتمادبه نفس شما را هم افزایش می دهد. این عوامل در کنار هم، توانایی شما برای کنترل رژیم غذایی و عادت های بدنی روزانه را تقویت می کنند.

پیشنهاد ما »  ۱۰ عادت صبحگاهی که به کاهش وزن کمک می‌کند

۶ . نوشیدن آب

قبل از شروع صبحانه، حتما ۲ لیوان آب بنوشید. مصرف آب در این حالت، نه تنها تعادل آب بدن را به وضعیت عادی برمی گرداند، بلکه میزان کالری مصرفی در اولین وعده غذایی را کاهش می دهد.

مطالعات متعددی نشان داده اند افرادی که بیشتر از همه آب می نوشند، شاخص توده بدن (BMI) پایین تری دارند و در درازمدت کمتر دچار اضافه وزن می شوند. براساس مطالعه منتشرشده در Obesity، نوشیدن ۲ لیوان آب در فاصله ۳۰ دقیقه مانده به هر وعده غذایی، میزان کاهش وزن را در افراد دارای اضافه وزن تا ۴۴ درصد بیشتر می کند. خود آب هم با این که کالری ندارد، اما احساس سیری را افزایش می دهد.

۷ . مصرف میان وعده‌های سالم

امروزه استفاده از میان وعده های ناسالم به یکی از عادت های رایج در میان مردم جهان تبدیل شده است که پیامدهای منفی زیادی، ازجمله افزایش وزن، دارد. بنابراین، افرادی که از میان وعده های سالم استفاده می کنند، این مشکل را کاهش می دهند.

میان وعده های سالم یعنی خوراکی هایی که پروتئین و فیبر زیادی داشته باشند: چند تکه سیب همراه با کره بادام زمینی، پنیر کم چرب با میوه تازه، سبزی های تازه همراه با ماست یونانی و ،

منبع: سلامتیسم
Thanks! You've already liked this
No comments