پوشاندن منافذ پوستی با کدام نوع از کرم‌های آرایشی توصیه می‌شود؟

یکی از عادت های بدی که بعضی از خانم ها برای پنهان کردن منافذ پوستی بزرگ به آن روی می آورند، استفاده از مواد آرایشی است. پنهان کردن منافذ پوستی بزرگ با استفاده از کانسیلر واقعا وسوسه برانگیز است، اما استفاده از هر ماده کومدوژن زا یا جوش زا (مسدود کننده منافذ پوستی) به مسدود کردن منافذ پوستی روی صورت منجر می شود.

بنابراین، اگر به زیبایی صورت خودتان اهمیت می دهید، از محصولاتی که فرمولاسیون آن ها شامل موم ها یا چربی ها می شود، استفاده نکنید. دکتر جوئل شلسینگر، متخصص پوست، می گوید: «من همیشه به بیماران خودم (خصوصا افراد مبتلا به آکنه) آن دسته از لوازم آرایشی را توصیه می کنم که برپایه املاح ساخته شده اند. دلیلش این است که این محصولات می توانند برای مشکلات مختلف پوستی مثل آکنه، روزاسه و پسوریازیس استفاده شوند، بدون این که با شکل گیری التهاب یا عوارض جانبی ناخوشایند همراه باشند» .

اصطلاح غیرکومدوژن زا (noncomedogenic) روی بسیاری از محصولات آرایشی ثبت شده است. بنابراین، می توانید با استفاده از این محصولات، از عناصر مضر دوری کنید.

خیلی از خانم هایی که نمی خواهند منافذ پوستی بزرگی داشته باشند، از کرم های کوچک کننده منافذ پوستی یا رتینول استفاده نمی کنند.

به نظر متخصصان، محصولات کوچک کننده منافذ پوستی دارای مزیت های زیادی هستند. دکتر انگلمن، متخصص پوست، می گوید: «این محصولات حاوی عناصری هستند که تولید گلیکوآمینوگلیکان را در پوست تقویت می کنند. این ماده به نرم کردن پوست اطراف منافذ کمک می کند و اندازه این منافذ را به حداقل می رساند» .

رتینوئیدهای تجویزی هم می توانند اندازه منافذ پوستی را که در اثر گرفتگی یا آسیب های ناشی از نور خورشید بزرگ شده اند، کوچک تر کنند. این عناصر، باکتری هایی که موجب شکل گیری آکنه می شوند را از بین می برند.

منبع: سلامتیسم
Thanks! You've already liked this
No comments