خواص برنج قهوه‌ای

برای کاهش خطر بیماری های قلبی و سایر اختلالات ناتوان کننده، پیروی از یک رژیم غذایی سالم توصیه می شود.

استفاده از برنج قهوه ای در یک رژیم غذایی سالم می تواند فواید قابل توجهی برای سلامتی داشته باشد.

برنج قهوه ای نوعی غلات کامل و به نوعی پیش از فرآیند تصفیه و تبدیل به برنج سفید است. غلات کامل منبعی غنی از فیبر و سایر مواد مغذی به حساب می آید. در طول فرآیند تصفیه، پوشش سبوس دار برنج قهوه ای از آن جدا می شود که کاهش فیبر و ارزش غذایی را به دنبال دارد.

همچنین برنج قهوه ای دارای نمایه گلیسمی پایینی است، به این معنا که باعث افزایش سریع و ناسالم سطوح قندخون نخواهد شد. بنابراین بهتر است برای حفظ سلامت عمومی بدن به جای برنج سفید یا غلات تصفیه شده از برنج قهوه ای استفاده کنید.

برنج قهوه ای منبع خوبی از فیبر، ویتامین های B، منیزیم، آهن و سلنیوم می باشد. این ویتامین ها و موادمغذی برای بسیاری از عملکردهای بدن از جمله تشکیل سلول های قرمز خون، عملکرد طبیعی اعصاب و انقباض ماهیچه ای ضروری است. غلات کامل مانند برنج قهوه ای باعث کاهش خطر بیماری قلبی، جلوگیری از ابتلا به یبوست، کمک به کاهش وزن و پیشگیری از برخی نقایص مادرزادی در نوزادان می شود.

مقابله با افسردگی

موادغذایی غنی از کربوهیدرات های پیچیده از جمله موادغذایی نشاسته ای به دلیل تاثیر آنها بر انتقال دهنده های عصبی به بهبود حالات روحی کمک می کنند.

یک انتقال دهنده ی عصبی مهم به نام سروتونین در کمک به تنظیم خلق و خو، الگوی خواب و اشتها موثر است. موادغذایی از جمله برنج قهوه ای غنی از تریپتوفان است که این اسیدآمینه در مغز به سروتونین تبدیل می شود.

این ماده غذایی دارای نمایه گلیسمی پایینی بوده که در جلوگیری از نوسانات خلق و خو ناشی از تغییر سطوح قند خون موثر بوده و همچنین سرشار از ویتامین B1، B2، اسید فولیک و همچنین موادمعدنی ضروری برای حفظ عملکرد بدن است.

مفید برای کودکان

بیشتر اوقات پیروی از یک رژیم سرشار از موادمغذی می تواند باعث ایجاد روحیه ی خوب در کودکان شود. مصرف کربوهیدرات های پیچیده ای از جمله برنج قهوه ای می تواند به آرامش کودکان کمک کند، زیرا این ماده غذایی باعث ایجاد نوسانات زیادی در قند خون نمی شود. همچنین موادغذایی که موجب آزاد شدن دوپامین (یک ماده شیمیایی در مغز مرتبط با احساس خوشحالی) می شوند، در صورت استفاده ی منظم می توانند در کمک به بهبود حالات روحی کودکان مفید باشند.

کاهش خطر ابتلا به دیابت

غلات کامل منبعی سرشار از موادمغذی و فیبر برای بدن فراهم می کند. غلات کامل منبعی از کربوهیدرات با نمایه گلیسمی پایین بوده که می تواند حافظ سطوح سالم قند خون باشد، همچنین با افزایش زمان حس سیری بین وعده های غذایی همراه است.

برنح سفید باعث افزایش خطر ابتلا به دیابت می شود، اما براساس دانشگاه هاروارد جایگزین کردن برنج سفید با برنج قهوه ای، کاهش ۱۶ درصدی خطر دیابت را به دنبال دارد.

برنج قهوه ای در مقایسه با برنج سفید باعث کاهش قند خون می شود. برنج قهوه ای حاوی فیبر و به ویژه فیبر نامحلول، ویتامین ها، موادمعدنی و ترکیباتی بوده که ممکن است از بدن در برابر دیابت محافظت کند.

بدون ایجاد گاز روده

تقریبا تمام کربوهیدرات ها در هنگام گوارش یافتن باعث تولید مقداری گاز می شوند، اما به این معنا نیست که از مصرف آنها اجتناب کنید زیرا این موادغذایی جزو منابع انرژی برای بدن به حساب می آیند. برنج تنها ماده غذایی نشاسته ای بوده که باعث تولید گاز در بدن نمی شود. همچنین برای بهره مندی از فواید غذایی بیشتر، از برنج غلات کامل مانند برنج قهوه ای به جای برنج سفید استفاده کنید.

مفید برای مردان و افزایش انرژی

غلات کامل دربرگیرنده ی تمام موادمغذی موجود در غلات بوده، به طوریکه حاوی فیبر، پروتئین و ویتامین های گروه B است، همچنین بیشتر از غلات تصفیه شده باعث تولید انرژی در بدن می شود. از طرفی انجمن دیابت امریکا مصرف برنج قهوه ای را برای افزایش انرژی در مردان، مدیریت وزن و کاهش خطر ابتلا به بیماری ها توصیه می کند. این ماده غذایی تاثیر کمی بر سطوح قند خون گذاشته، به طوریکه برای حفظ سطح انرژی مثبت در بدن مهم است.

حفظ سلامت سالمندان

برخلاف غلات تصفیه شده از جمله آرد گندم غنی شده و سفید، غلات کامل مواد مغذی ارزشمند خود را از دست نمی دهد. مصرف روزانه غلات کامل از جمله برنج قهوه ای می تواند به کاهش خطر ابتلا به بیماری های مزمن مانند قلبی و دیابت نوع ۲ کمک کند، از طرفی کنترل بهتر وزن و افزایش طول عمر را در سالمندان به دنبال دارد.

همانند میوه و سبزیجات، غلات کامل میزان ارزشمندی از کربوهیدرات های پیچیده را برای بدن فراهم می کند و تاثیر کمی بر قند خون می گذارد. مصرف غلات کامل به جای غلات تصفیه شده منجر به ایجاد سطح انرژی تثبیت شده و مثبت تری خواهد شد. بنابراین مصرف این ماده غذایی در سالمندان توصیه می شود.

افزایش انرژی در ورزشکاران

غلات کامل از جمله برنج قهوه ای حاوی مقدار قابل توجهی فیبر و موادمغذی از جمله ویتامین های گروه B، سلنیوم و روی است. غلات کامل جزو موادغذایی با شاخص گلیسمی پایین به حساب می آید، به طوریکه تاثیر کمی بر سطوح قند خون می گذارد و برای حفظ سطح انرژی بین وعده های غذایی اهمیت دارد.

افزایش دریافت این ماده غذایی سرشار از کربوهیدرات قبل از رویداد های ورزشی ممکن است به تامین انرژی بیشتری برای بدن کمک کند.

منبعی از استروژن طبیعی

موادغذایی غلات کامل از جمله برنج قهوه ای محتوی فیتواستروژن است. تخمدان ها استروژن را به طور طبیعی را در تمام مراحل مختلف رشد جنسی و بلوغ بانوان تولید می کنند. استروژن مسئول تحریک مخاط رحم، تخمدان ها و سینه ها است. دانشمندان بر این باورند که این ماده شیمیایی در سراسر بدن از جمله رشد مغز نقش دارد. استروژن طبیعی یا فیتواستروژن ها در محصولات گیاهی وجود دارند و به بسیاری از موادغذایی در رژیم غذایی ما منتقل می شوند. براساس یافته های محققان، سه نوع فیتواستروژن به نام ایزوفلاوون ها، لیگنان ها و کومستان ها وجود دارد. با مصرف این موادغذایی، فیتواستروژن ها همانند استروژن در بدن عمل می کنند.

مصرف برنج قهوه ای و افزایش کیفیت شیرمادر

کاهش وزن سریع در دوران شیردهی می تواند منجر به کم شدن شیر و احساس خستگی و کسلی شود.

اضافه کردن کربوهیدرات های غلات کامل و سالمی مانند برنج قهوه ای به رژیم غذایی می تواند باعث افزایش سطوح انرژی بدن شود.

این ماده غذایی میزان کالری مورد نیاز برای بدن را فراهم کرده و در افزایش کیفیت شیر مادر برای کودک موثر است.

رفع خستگی و بهبود حالات روحی

غلات کامل جزو منابع سالم کربوهیدرات ها “سوخت اصلی مغز و بدن” محسوب می شوند. منابع کربوهیدرات ساده از جمله نان سفید و شیرینی جات سریعترین انرژی را برای بدن فراهم می کنند، اما این نوع کربوهیدرات ها ممکن است با ایجاد تداخل در کنترل قندخون باعث افت انرژی شوند. بنابراین برای سطوح پایدار انرژی و قند خون از غلات کامل استفاده کنید. مصرف منابع غلات کامل از جمله برنج قهوه ای می تواند مفید باشد.

منبع: نسخه
Thanks! You've already liked this
No comments