روش‌های درمان سرطان پوست

سرطان پوست درصورتی‌که در مراحل ابتدایی تشخیص داده شود، معمولا با برداشتن ضایعه‌های پوستی درمان می‌شود. این کار به روش‌های زیر انجام می‌شود.

کرایوسرجری

در این روش زایده‌ی پوستی را در معرض نیتروژن مایع قرار می‌دهند. سپس آن زایده بدون هیچ‌گونه برش یا شکافی از بین می‌رود یا کوچک می‌شود. این روش اغلب برای درمان آکتینیک کراتوز مورد استفاده قرار می‌گیرد.

خشک کردن الکتریکی و کورتاژ

در این روش ضایعه‌ی پوستی با وسیله‌ای به نام کورت (ابزاری قاشق‌مانند) برداشته می‌شود. سپس محل موردنظر با استفاده از یک سوزن و با کمک انرژی الکتریکی سوزانده می‌شود تا هرگونه اثر باقی‌مانده از سلول‌های سرطانی نابود شود.

 کِرِم‌ها

ممکن است پزشک کِرِم‌های موضعی مانند ایمیکویمود (آلدارا، زیکلارا) و ۵-فلوروراسیل (کاراک، افودکس) را برای درمان تجویز کند. این کرم‌ها به‌مدت چند هفته برای درمان آکتینیک کراتوز و سرطان سلول پایه‌ای سطحی استفاده می‌شوند. (بدون دستور پزشک، از هیچ کِرِم یا پمادی برای درمان ضایعات پوستی استفاده نکنید.)

 جراحی اکسیژنال

در این روش محل ضایعه‌ی پوستی و اطراف آن، به کمک یک اسکالپل (تیع جراحی) برداشته می‌شود. سپس محل موردنظر برای بررسی وجود سلول‌های سرطانی، مجددا مورد آزمایش قرار می‌گیرد. اگر سلول‌های سرطانی یافت شدند، این روند مجددا تکرار می‌شود.
درصورتی‌که سرطان به غدد لنفاوی یا سایر اندام‌ها گسترش یابد، به درمان‌های پیشرفته‌تری مانند شیمی‌درمانی یا عمل‌های جراحی نیاز خواهد بود.

منبع: چطور
Thanks! You've already liked this
No comments