از شیر گرفتن کودک

از شیر گرفتن کودک به این معناست که کودک دیگر از سینۀ مادر شیر نخورد و همۀ مواد غذایی خود را از منابعی غیر از شیر سینۀ مادر دریافت کند. برای از شیر گرفتن کودک لازم است به موارد خاصی توجه کنید و خیلی ناگهانی و در هر سنی اقدام به این کار نکنید. همچنین از شیر گرفتن نشانۀ پایان پیوند عاطفی با کودک نیست و فقط به این معناست که شما با روش‌های دیگری او را تغذیه و بزرگ خواهید کرد. برای مثال، اگر شما اغلب برای آرام شدن کودک به او شیر می‌دادید، اکنون باید راه‌های دیگری برای سرگرم کردن او پیدا کنید. به جای آن می‌توانید برای او کتاب بخوانید، یک ترانه را برایش زمزمه کنید و با او بازی کنید. در این مطلب می‌توانید با زمان مناسب از شیر گرفتن کودک، راهکارهایی برای از شیر گرفتن کودک و دلایل اعتراض کودک به قطع شیردهی آشنا شوید.

زمان مناسب از شیر گرفتن کودک

مادران بهترین شخص برای تصمیم‌گیری در مورد تشخیص زمان مناسب از شیر گرفتن کودکشان هستند و تا وقتی که شما و کودکتان آماده نیستید، لازم نیست از قبل زمانی را برای این کار تعیین کنید. متخصصان توصیه می‌کنند که لازم است مادران تا دو سالگی به کودکشان شیر بدهند. یادتان باشد با وجود آنچه دوستان، بستگان یا حتی غریبه‌ها ممکن است بگویند، هیچ زمان درست یا اشتباهی برای از شیر گرفتن کودک وجود ندارد. دو دلیل و روش عمده برای از شیر گرفتن کودک شامل موارد زیر است:

از شیر گرفتن با تشخیص کودک‌: از شیر گرفتن کودک، زمانی که نسبت به شیردهی کمی بی‌علاقه شده، ساده‌تر است. این اتفاق می‌تواند هر زمانی پس از شروع به خوردن مواد غذایی جامد یعنی از حدود شش ماهگی رخ دهد. اما بیشتر کودکان از ۱۲ ماهگی یعنی زمانی که دیگر انواع غذاهای جامد را امتحان کرده‌اند به مواد غذایی جامد، بیشتر از شیر مادر علاقه‌مند هستند. کودکان نوپا نیز ممکن است هنگامی که فعال‌تر می‌شوند و تمایلی به دراز کشیدن‌های طولانی برای شیر خوردن از سینه ندارند، به آن بی‌علاقه ‌شوند. اگر فرزند شما در حین شیردهی بی‌تاب و بهانه‌گیر است یا ذهنش به راحتی از شیردهی منحرف می‌شود، ممکن است نشانۀ آن باشد که او آمادۀ از شیر گرفتن است.

از شیر گرفتن با تشخیص مادر: شما ممکن است به هر دلیلی احساس کنید زمان مناسب از شیر گرفتن نوزاد رسیده است. اگر شما آمادۀ این کار هستید، اما فرزندتان نشانه‌ای از تمایل به پایان شیر خوردن نشان نمی‌دهد، بهتر است فعلاً دست نگه دارید و همچنان شیردهی را ادامه دهید. اما اگر به هر دلیلی نمی‌توانید به شیردهی ادامه دهید، می‌توانید به تدریج او را از شیر بگیرید. وقتی از شیر گرفتن فقط خواستۀ مادر است، فرایند آن می‌تواند نیاز به زمان و صبر زیادی داشته باشد. این مسئله همچنین با سن کودک و چگونگی تطبیق او با تغییرات در ارتباط است.

پیشنهاد ما »  مصرف آنتی‌بیوتیک‌ واقعا شیر مادر را کم می‌کند؟

لازم است بدانید که کودک را به طور ناگهانی از شیر نگیرید. همچنین چند روز دور شدن از یک کودک در هر سنی، هرگز روش خوبی برای پایان دادن به شیردهی نیست. برخی از کارشناسان می‌گویند قطع کردن شیردهی و دریغ ناگهانی سینۀ مادر از نوزاد می‌تواند به کودک صدمه بزند و در مادران نیز ممکن است منجر به انسداد مجاری شیر یا عفونت پستان شود. بهتر است برای مطمئن شدن از زمان مناسب از شیر گرفتن کودک با پزشک کودکتان مشورت کنید.

راهکارهایی برای از شیر گرفتن کودک

بسیار مهم است که از شیر گرفتن کودک را به تدریج و با شروع نشانه‌های خواست خود کودکتان انجام دهید. این نکته را نیز به یاد داشته باشید که اگر کودک خود را قبل از اولین سالگرد تولدش از شیر بگیرید، لازم است او تا یک سالگی به خوردن شیر خشک غنی‌شده با آهن ادامه دهد. سپس هنگامی که کودک شما به مرحلۀ نوپایی می‌رسد، ضروری است که انواع بیشتری از مواد غذایی را به او بدهید تا مواد مغذی مورد نیازش را برای رشد کافی تأمین کند. برخی از روش‌هایی که می‌توانید با استفاده از آنها ساده‌تر برای قطع تدریجی شیردهی اقدام کنید شامل موارد زیر است:

یک وعده شیردهی را جا بیندازید: امتحان کنید و ببینید اگر به جای شیردهی به نوزاد خود، در یک شیشه‌شیر یا لیوان مخصوص کودک به او بدهید چه اتفاقی می‌افتد. می‌توانید شیر دوشیده‌شدۀ خودتان یا شیر خشک با رعایت مقدار و میزان مناسب استفاده کنید. کاهش تدریجی وعده‌های شیردهی در طول چند هفته، به کودک فرصت پذیرش بهتری می‌دهد. به این ترتیب، حجم شیر نیز به تدریج کاهش می‌یابد، بدون این که سینۀ شما را متورم کند یا باعث التهاب شود.

طول هر وعدۀ شیردهی را کوتاه کنید: می‌توانید با محدود کردن مدت زمان شیر خوردن کودک شروع کنید. اگر او معمولاً به مدت ۱۰ دقیقه شیر می‌خورد، اکنون پنج دقیقه را امتحان کنید. با توجه به سن کودک، به دنبال هر وعده شیردهی، به او یک میان‌وعدۀ سالم مانند پورۀ میوۀ سیب و بدون شکر یا یک لیوان مخصوص کودک شیر یا شیر خشک بدهید. کودکان کوچک‌تر از شش ماه، معمولاً آمادۀ خوردن مواد غذایی جامد نیستند و بعد از شش ماهگی نیز قادر به خوردن هر مادۀ غذایی جامدی نخواهند بود. پس در انجام این کار دقت کنید و حتماً نظر پزشک کودکتان را بپرسید. همچنین کوتاه کردن وعده‌های شیردهی قبل از خواب ممکن است سخت‌تر باشد، زیرا معمولاً نوزاد با خوردن آخرین وعدۀ غذایی خود در شب، تا روز بعد به خواب می‌رود و ممکن است با گرسنگی بخوابد، پس بهتر است هنگام خواب کودک این کار را انجام ندهید.

پیشنهاد ما »  کاهش وزن پس از زایمان با کمک برنامه پیاده‌روی

شیردهی را به تعویق بیندازید: اگر تنها چند بار در روز شیردهی می‌کنید، سعی کنید وعده‌ها را به تعویق بیندازید. اگر کودک آن‌قدر بزرگ شده است که بتوانید او را به شکلی آرام و قانع کنید، این روش مؤثرتر خواهد بود. اگر فرزند شما درخواست شیر خوردن می‌کند، به او اطمینان دهید که به زودی این کار را می‌کنید و ذهن او را با یک فعالیت دیگر منحرف کنید. اگر کودک در اوایل شب شیر می‌خواهد، توضیح دهید که باید تا هنگام خواب صبر کند. برای راحت‌تر کردن شروع تغذیۀ کودک با شیشه‌شیر هم سعی کنید قبل از دادن شیشه‌شیر به او، چند قطره شیر مادر روی پستانک سرشیشه بریزید.

دلایل اعتراض کودک به قطع شیردهی

اگر کودک شما به قطع شدن شیردهی اعتراض کرد، می‌توانید از همسرتان برای آرام کردن کودک کمک بگیرید. اگر همۀ راه‌ها را برای از شیر گرفتن فرزند خود را امتحان کرده‌اید و هیچ‌کدام مؤثر نبوده است، شاید واقعاً زمان درستی برای این کار نیست و این امکان هم وجود دارد که فرزند شما بیمار باشد. بچه‌ها اغلب وقتی حالشان خوب نیست، شیر بیشتری می‌خواهند و شیردهی به یک کودک بیمار، نه تنها برای او آرامش‌بخش است، بلکه منبع خوبی از مواد مغذی برای مبارزه با بیماری است.

ورود به یک مرحلۀ جدید در رشد کودک نیز می‌تواند از شیر گرفتن را سخت کند. همچنین اگر خانوادۀ شما در حال تجربۀ تغییر عمده‌ای در زندگی مانند جابه‌جایی خانه یا هر دلیل دیگری باشد، لازم است بدانید که چنین رویدادهایی می‌تواند از شیر گرفتن را برای هر دو نفر شما مشکل‌تر کند. سعی کنید صبور باشید و در روزهای مناسب و بهتری در آینده برای انجام این کار فکر کنید.

منبع: مادرشو
Thanks! You've already liked this
No comments