درباره سرکه سیب بیشتر بدانید

مزایای سرکه سیب شامل افزایش انرژی، کمک به مبارزه با دیابت، بهبود سلامت قلب و حمایت از چربی سوزی و کاهش وزن است. در حقیقت، سرکه سیب، یکی از بهترین درمان های طبیعی سلامتی است که همراه با روغن نارگیل استفاده میکنم. من آن را به بیماران خود توصیه می کنم. سرکه سیب مزایای زیادی دارد، از جمله سم زدایی، کمک به هضم راحت تر غذا و افزایش انرژی. همچنین، سرکه سیب به مراقبت های شخصی از جمله مو، سفید کردن دندان ها و تمیز کردن خانم ها کمک میکند.

سرکه سیب چیست؟

سرکه سیب از ترکیب سیب با مخمر ساخته شده است. مخمر سپس شکر را در سیب به الکل تبدیل می کند. سپس باکتری ها به مخلوط اضافه می شود که الکل را به اسید استیک تبدیل می کند. اسید استیک حدود ۵-۶ درصد از سرکه سیب را تشکیل می دهد. این به عنوان “اسید ضعیف” طبقه بندی می شود، اما در غلظت متمرکز، دارای خواص نسبتا قوی اسیدی است. علاوه بر اسید استیک، سرکه حاوی آب و مقدار کمی از اسیدها، ویتامین ها و مواد معدنی است.
مطالعات متعدد در حیوانات و انسان ها نشان داده اند استیک اسید و سرکه سیب ممکن است باعث سوزاندن چربی و کاهش وزن، کاهش قند خون، افزایش حساسیت به انسولین و بهبود سطح کلسترول شوند.

سرکه سیب ۲۰۰۰ سال است که مصرف می‌شود!

سوابق تاریخی نشان می دهد آب سیب ۵۰۰۰ سال قبل از میلاد به سرکه تبدیل شده است. سرکه سیب به منظور تحریک گردش خون، کمک به سم زدایی کبد، پاک کردن خون و پاک کردن گره های لنفاوی و بهبود پاسخ سیستم ایمنی بدن مورد استفاده قرار می گیرد. در واقع، مخلوط این ماده با عسل را می توان برای درمان سرفه و سرماخوردگی استفاده کرد.

سرکه سیب مشابه سایر نوشیدنی‌های تخمیر شده ساخته می‌شود:

سرکه سیب مانند تمام محصولات تخمیر شده با استفاده از مخمر فعال که با شکر ترکیب شده است ساخته می شود. در این مورد، قند طبیعی از سیب های خرد شده می آید. مخمر در واقع قند را مصرف می کند و از آن برای رشد باکتری های سالم استفاده می کند که این امر باعث تخمیر می شود. اسیدیته سرکه به اندازه کافی برای جلوگیری از ایجاد باکتری های ناسالم کافی است. پس از تکمیل فرایند تخمیر، نتیجه تشکیل اسید استیک، ترکیب اصلی مفید در سرکه سیب است.

سرکه سیب بسیار کم کالری و کم قند است:

اگر چه سرکه سیب با استفاده از شکر ساخته شده است، قند در طول تخمیر مصرف می شود.ACV حدود ۳-۵ کالری در قاشق غذاخوری دارد. در واقع، یکی از بزرگترین مزایای استفاده از ACV تاثیر مثبت بر سطح قند خون، کمک به پایداری قند خون و کاهش خطر ابتلا به دیابت یا هیپوگلیسمی می باشد.

سرکه سیب برای اولین بار به عنوان یک ضد عفونی کننده طبیعی استفاده شد:

سرکه توانایی ضد قارچ و کشتن باکتری های مضر و پاتوژن ها را دارد، به طوری که به طور سنتی مردم از آن برای تمیز کردن خانه ها، بدن ها و مبارزه با قارچ ها استفاده می کنند. امروزه بسیاری از مردم هنوز از ACV و انواع سرکه برای کاربردهای پاک کنندگی استفاده می کنند.

مزایای استفاده از سرکه سیب

تحقیقات جدید پزشکی نشان می دهد مصرف سرکه سیب می تواند به رفلکس اسید، کاهش فشار خون، بهبود دیابت و کاهش وزن کمک کند. مزایای سرکه سیب از ترکیبات قوی آن می آید که عبارتند از اسید استیک، پتاسیم، منیزیم، پروبیوتیک و آنزیم.

اسید استیک دارای توانایی کشتن باکتری های خطرناک است و در عین حال، رشد باکتری های مفید را تقویت می کند. از آنجایی که اسید استیک باکتری های ناخواسته را می کشد، اساسا به عنوان یک آنتی بیوتیک طبیعی عمل می کند. این به این معنی است که سرکه سیب به طور طبیعی مزایای متعددی برای پوست، هضم و سلامتی ایمنی بدون عوارض جانبی فراهم می کند.

علاوه بر این سرکه سیب منبع خوبی از پلی فنول است. تحقیقات نقش پلی فنول ها در پیشگیری از بیماری های قلبی عروقی، سرطان، پوکی استخوان، دیابت و بیماری هایی مانند آلزایمر نشان میدهند. در میان این مزایا، پنج مزیت عمده سرکه سیب برای سلامت وجود دارد:

کاهش کلسترول

سرکه سیب باعث کاهش چربی خون می شود. بر اساس مطالعه منتشر شده در مجله بریتانیایی تغذیه بالینی، محققان دریافتند اگر فقط یک قاشق غذاخوری سرکه سیب صبح مصرف کنید، به طور طبیعی کلسترول شما کاهش می یابد زیرا سرکه سیب تولید صفرا را افزایش داده و از کبد حمایت میکند.

کبد و صفرا برای پردازش و ایجاد کلسترول بسیار مهم هستند، بنابراین سرکه سیب یک راه عالی برای کاهش کلسترول بد (LDL)  است.

کاهش سطح قند خون

مزیت بعدی سرکه سیب کاهش سطح قند خون و درمان دیابت می باشد. در واقع، سرکه سیب نقش مهمی در برنامه رژیم غذایی دیابتی ایفا میکند. در مجله پزشکی دیابت، محققان دریافتند اگر دو قاشق غذاخوری سیب سرکه و آب قبل از وعده غذایی مصرف کنید، سطح قند خون خود به میزان ۶ درصد کاهش می یابد به همین علت است که سرکه سیب میزان قند خون خود را متعادل کرده و سطح A1C را کاهش میدهد، که برای افراد دیابتی بسیار مناسب است. این بدان معنی است که اگر قند خون شما پس از وعده غذایی افزایش یابد، یکی از مزایای سرکه سیب آن است که به طور طبیعی می تواند میزان انرژی شما را افزایش دهد.

افزایش متابولیسم و افزایش کاهش وزن

سرکه سیب می تواند متابولیسم را افزایش دهد و از کاهش وزن حمایت کند، زیرا حاوی اسید آلی است که هنگام تبدیل آب سیب به سرکه سیب ایجاد می شود. اسید استیک به بهبود متابولیسم کمک میکند.

کاهش فشار خون

یکی دیگر از مزایای فوق العاده سرکه سیب این است که از نظر پزشکی به عنوان یکی از بهترین روش های طبیعی برای کاهش فشار خون شناخته شده است. در حالی که مطالعات بیشتری در این زمینه انجام شده است، مطالعه ای روی موش نشان داد که اسید استیک، جزء اصلی سرکه، فشار خون و فعالیت رنین را به طور قابل توجهی در مقایسه با هیچ اسید استیک یا سرکه کاهش می دهد.

پشتیبانی از بهداشت روده و درمان ریفلاکس اسید

اسید استیک سرکه سیب همچنین از عملکرد گوارشی از جمله مبارزه با ریفلاکس اسید با آنزیم ها و پروبیوتیک ها پشتیبانی می کند. اگر از علائم ریفلاکس اسید، GERD یا هر نوع مسمومیت گوارشی رنج می برید، مصرف فقط یک تا دو قاشق غذاخوری سرکه سیب در حدود هشت اونس قبل از غذا بسیار سودمند است.

عوارض جانبی سرکه سیب

سرکه سیب یک تونیک طبیعی است.سرکه سیب مزایای بهداشتی چندگانه ای دارد. با این حال، مردم نگرانی های زیادی در خصوص ایمنی و عوارض احتمالی آن دارند. متاسفانه، سرکه سیب باعث برخی از عوارض جانبی می شود. این مسئله به خصوص در دوزهای زیاد دیده می شود. اگر چه مقادیر کم سرکه سیب خوب و سالم است، مصرف بیش از حد آن می تواند مضر و حتی خطرناک باشد:

تاخیر در تخلیه معده

 • سرکه سیب با کاهش میزان غذایی که معده را ترک می کند و وارد دستگاه گوارش می شود، از افت قند خون جلوگیری میکند. این مسئله باعث کاهش جذب در جریان خون می شود.
 • با این حال، این اثر ممکن است علائم gastroparesis، یک بیماری شایع در افراد مبتلا به دیابت نوع ۱ را بدتر کند.
 • در gastroparesis، اعصاب در معده به درستی کار نمی کنند، بنابراین مواد غذایی در معده به مدت طولانی باقی می ماند و با نرخ طبیعی تخلیه نمی شود.

علائم gastroparesis عبارتند از سوزش سر دل، التهاب و تهوع. برای افراد دیابتی نوع ۱ که مبتلا به gastroparesis هستند، زمانبندی انسولین با وعده های غذایی بسیار پیچیده است زیرا پیش بینی این که چقدر طول می کشد تا غذا هضم و جذب شود کاری ساخت است.

 • یک مطالعه کنترل شده ۱۰ بیمار مبتلا به دیابت نوع ۱ و gastroparesis را مورد مطالعه قرار داد.
 • مصرف آب آشامیدنی با ۲ قاشق غذاخوری (۳۰ میلی لیتر) سرکه سیب به میزان قابل توجهی زمان ماندن غذا در معده را در مقایسه با آب آشامیدنی افزایش میدهد.

عوارض جانبی گوارشی

 • سرکه سیب ممکن است نشانه های گوارشی ناخوشایند را در برخی افراد ایجاد کند.
 • مطالعات بر روی انسان و حیوانات نشان داده است سرکه سیب و اسید استیک اشتها را کاهش می دهد و احساس پری را افزایش داده  و منجر به کاهش طبیعی کالری می شود.
 • با این حال، یک مطالعه کنترل شده نشان می دهد که در بعضی موارد اشتها و مصرف غذا ممکن است به علت سوء هاضمه کاهش یابد.

افرادی که یک نوشیدنی حاوی ۲۵ گرم (۰٫۸۸ اونس) سرکه سیب مصرف کردند، اشتهای کمتری داشتند، اما احساس حالت تهوع نیز به میزان قابل توجهی افزایش یافت، به خصوص هنگامی که سرکه مزه ناخوشایندی داشت.

سطح پایین پتاسیم و از دست دادن استخوان

 • مطالعات کنترل شده در مورد اثرات سرکه سیب بر سطح پتاسیم خون و سلامت استخوان در این زمان وجود ندارد.
 • با این حال، یک گزارش موردی از پتاسیم پایین خون و از دست دادن استخوان وجود دارد که به دوزهای زیاد سرکه سیب که در طول یک دوره طولانی مصرف شد مربوط می باشد.
 • یک خانم ۲۸ ساله ۸ اونس (۲۵۰ میلی لیتر) سرکه سیب را به مدت شش سال در آب رقیق شده مصرف کرد.
 • او به خاطر سطح پتاسیم کم و سایر اختلالات شیمی خون در بیمارستان بستری شد.
 • زن مبتلا به پوکی استخوان، بیماری شکنندگی استخوان شده بود که به ندرت در جوانان دیده می شود.
 • پزشکان معتقدند مصرف روزانه سرکه سیب منجر به استخراج مواد معدنی از استخوان ها می شود تا اسیدیته خون را از بین ببرد.
 • آنها همچنین خاطر نشان کردند سطح بالای اسید می تواند تشکیل استخوان جدید را کاهش دهد.

فرسایش مینای دندان

 • نشان داده شده است غذاهای اسیدی و نوشیدنی های اسیدی به مینای دندان آسیب می رسانند.
 • نوشیدنی ها و آبمیوه ها بیشتر مورد مطالعه قرار گرفته اند اما برخی تحقیقات نشان می دهد اسید استیک در سرکه ممکن است به مینای دندان آسیب برساند.
 • در یک مطالعه آزمایشگاهی، مینای دندان فرد بالغ در سرکه های مختلف با سطوح pH از ۹۵/۲ تا ۹۵/۳ غوطه ور شد. سرکه ها پس از چهار ساعت منجر به از بین رفتن ۱ تا ۲۰ درصد مواد معدنی دندان ها شدند.
 • این مطالعه در آزمایشگاه انجام شده و نه در دهان، جایی که بزاق به اسیدی شدن بافر کمک می کند. با این وجود شواهدی وجود دارد که مقدار زیادی سرکه ممکن است موجب فرسایش دندان شود.
 • یک مطالعه نشان داد مصرف یک فنجان (۲۳۷ میلی لیتر) سرکه سیب در روز برای کمک به کاهش وزن در یک دختر ۱۵ ساله، باعث فرسایش دندان ها شده است.

سوزش گلو

 • سرکه سیب پتانسیل سوختن مری را دارد.
 • بررسی مایعات مضر که به طور تصادفی توسط کودکان مصرف می شود، شامل اسید استیک سرکه می باشد که شایع ترین اسید است که باعث سوختگی گلو می شود.

هیچ مقاله ای از سوزش ناشی از سرکه سیب وجود ندارد. با این حال، یک مورد گزارش شده است که قرص سرکه سیب باعث سوختگی در گلو شده است. این زن گفت او درد و سختی بلعیدن را برای شش ماه پس از حادثه تجربه کرده است.

سوزش پوست

 • با توجه به طبیعت شدید اسیدی، سرکه سیب ممکن است باعث سوختگی در هنگام استفاده روی پوست شود.
 • در یک مورد، یک دختر ۱۴ ساله پس از اعمال چند قطره سرکه سیب روی بینی، فرسایش مشاهده کرد.
 • در موردی دیگر، پس از پاک کردن عفونت پا توسط سرکه سیب، سوختگی روی پوست پا مشاهده شد.

گزارش های متعددی در مورد سوختگی های ناشی از استفاده از سرکه سیب روی پوست وجود دارد.

منبع: اوما
Thanks! You've already liked this
No comments