علت و علائم سرطان تخمدان

سرطان تخمدان یک نوع نسبتا غیر معمول سرطان است که از انواع مختلف سلول های درون تخمدان تشکیل شده است. شایع ترین سرطان تخمدان به عنوان سرطان تخمدان اپیتلیال (EOC) شناخته می شود. انواع دیگر سرطان تخمدان شامل تومورهای بالقوه بدخیم (OLMPT)، تومورهای سلول های بنیادین و تومورهای سرطانی استرومال جنسی  است. جهش های ارثی در ژن BRCA1 و BRCA2 موجب افزایش خطر ابتلا به سرطان تخمدان در زنان می شود.متخصص انکولوژی زنان در زمینه مدیریت سرطان تخمدان تخصص دارد. بیشتر سرطان های تخمدان در مراحل پیشرفته تشخیص داده می شوند، زیرا علائم اولیه و نشانه هایی برای سرطان تخمدان وجود ندارد. حتی در تومورهای پیشرفته تر علائم و نشانه ها مبهم و غیر اختصاصی هستند. آزمایشهای غربالگری قابل اعتماد برای سرطان تخمدان وجود ندارد. درمان سرطان تخمدان شامل عمل جراحی و شیمی درمانی است تا حد امکان حداکثر تومور را بردارد.

سرطان تخمدان چیست؟

اصطلاح “سرطان تخمدان” شامل انواع مختلفی از سرطان است که همه از سلول های تخمدان تشکیل شده است. اغلب تومورها از اپیتلیوم یا سلولهای تخمیری تخمدان تشکیل شده است. این شامل تخمدان اپیتلیال (از سلولهای روی سطح تخمدان)، لوله فالوپ و پریتونال اولیه (پوشش داخل شکم که بسیاری از ساختارهای شکمی را پوشانده است) سرطان است. همه این ها روند بیماری است. همچنین یک نهاد به نام تومور بالقوه بدخیم تخمدان وجود دارد؛ این تومورها برخی از ویژگی های میکروسکوپی یک سرطان را دارند، اما تمایل به گسترش به صورت سرطان های معمولی را ندارند.

انواع سرطان تخمدان

همچنین فرمهای دیگر سرطان تخمدان از درون تخمدان، از جمله تومورهای سلول های بنیادی و تومورهای سرطانی استرومال جنسی  است. همه این بیماری ها و همچنین درمان آنها مورد بحث قرار خواهد گرفت.

۱ . سرطان تخمدان اپیتلیال (EOC)

سرطان تخمدان اپیتلیال (EOC)  اکثریت سرطان های تخمدان را تشکیل می دهد. به طور کلی به عنوان یکی از سه نوع سرطان شناخته شده است که شامل تخمدان، لوله فالوپ و سرطان اولیه صفاقی است. هر سه تومور به شیوه مشابه درمان می شوند؛ بسته به نوع سلول که باعث سرطان می شود. چهار نوع شایع سلول های سرطانی تخمدان اپیتلیال عبارتند از سلول های مائی، سلول های mucinous ، سلول روشن و آندومتریوئید. این سرطان ها به علت تغییرات DNA در سلول هایی که منجر به رشد سرطان می شوند، بوجود می آیند. نوع سلولی مائی شایع ترین نوع است. در حال حاضر تصور می شود بسیاری از این سرطان ها عمدتا از پوشش در لوله فالوپی و تعداد کمی از آن ها از سلول های روی سطح تخمدان و یا پروتئین حاصل می شود. با این حال، تشخیص منابع آن ها دشوار است.

۲ . تومور بالقوه بدخیم تخمدان (OLMPT؛ تومور مرزی)

تومورهای بالقوه بدخیم تخمدان (OLMPT، که قبلا به عنوان تومور مرزی نامیده می شوند) حدود ۱۵٪ از EOC را تشکیل می دهند. آنها اغلب انواع سلولهای سروز یا موزیونی هستند. آنها اغلب به توده های بزرگ تبدیل می شوند که ممکن است نشانه ها را ایجاد کنند، اما آنها به ندرت به مناطق دیگر گسترش می یابند. اغلب برداشتن تومور، حتی در مراحل پیشرفته تر، می تواند یک درمان باشد.

۳ . سرطان تخمدان سلول‌های بنیادی

تومورهای سلولی بنیادی از سلول های تولید مثل تخمدان تشکیل شده است. این تومورها غیر معمول هستند و اغلب در نوجوانان یا زنان جوان مشاهده می شوند. این نوع تومور شامل دسته های مختلفی از جمله دیسرمنیماها، تومورهای قارچی زرده، کارسینومهای جنینی، پلیمبروما، کوریوکارسینومهای غیر بارداری، تراتومهای نابالغ و تومورهای سلول ژنتیکی مخلوط هستند.

۴ . سرطان تخمدان استروما

گروه دیگری از تومور تخمدان، تومورهای سرطانی استرومال جنسی است. این سرطان ناشی از حمایت از بافت ها در داخل تخمدان است و مانند تومورهای سلول ژنتیکی، این تومور نیز غیر معمول است. این سرطان ها از انواع مختلف سلول های داخل تخمدان می آیند. این سرطان کمتر از تومورهای اپیتلیال دیده میشود. سرطانهای تخمدان استروما شامل تومورهای گرانولوزا استروما و تومورهای سلول سرتولی-لیدیگ هستند.

علائم و نشانه‌های سرطان تخمدان

سرطان تخمدان ممکن است علائم خاصی به خصوص در مراحل اولیه ایجاد نکند. هنگامی که علایم ایجاد می شود، ممکن است مبهم باشد. علائم عبارتند از:

 •  بزرگ شدن شکم یا تورم
 •  احساس پری شکم
 •  سیری زودرس (احساس پری زودرس)
 •  تغییر در عادات روده یا مثانه، یا
 •  لباس های مناسب

علائم و نشانه های دیگر می تواند تنگی نفس، تورم پا و درد در شکم یا لگن می باشد. خستگی نیز ممکن است دیده شود، اما این یکی دیگر از نشانه های غیر اختصاصی است. تشخیص سرطان تخمدان اغلب براساس علائم و معاینات فیزیکی انجام می شود و به دنبال آن تصویربرداری انجام می شود.

علائم و نشانه ها، بسیار مبهم هستند. این علائم می تواند شامل:

 • خستگی
 • سیری سریع (سفتی اولیه)
 • تورم شکم
 • تنگی ناگهانی لباس
 • تورم پا
 • تغییرات در عادات روده
 • تغییر عادت های مثانه
 • درد شکم
 • تنگی نفس

 همانطور که در بالا ذکر شد، این علائم می تواند بسیار ظریف و مبهم و همچنین بسیار رایج باشد. این مسئله باعث می شود تشخیص بیماری سخت تر شود.

آمار سرطان تخمدان چگونه است؟

طبق گفته موسسه ملی سرطان در سال ۲۰۱۵، ۲۱۲۹۰ مورد جدید سرطان تخمدان و۱۴۱۸۰ مورد مرگ و میر ناشی از این بیماری وجود دارد. اکثریت قریب به اتفاق موارد EOC هستند و در مراحل ۳ یا بالاتر یافت می شوند، به این معنی که سرطان در خارج از لگن یا گره های لنفاوی گسترش یافته است. این به دلیل عدم وجود علائم قطعی در مراحل اولیه رشد سرطان است. حدود ۱٫۳ درصد از زنان در معرض سرطان تخمدان قرار می گیرند، بنابراین این تعداد نسبتا نادر است. سن متوسط تشخیص ۶۳ سال است. با این حال، تقریبا ۲۵٪ موارد بین ۳۵ تا ۵۴ سالگی تشخیص داده شده است. زنان قفقاز بیشترین میزان سرطان تخمدان را دارند.

مانند بسیاری از سرطان های دیگر، زمانی که سرطان تخمدان در مراحل اولیه تشخیص داده  شود (مثلا  داخل تخمدان یا لوله فالوپ)، احتمال بقا  ۵ سال  است (حدود ۹۲٪)؛  با این حال، بقای ۵ ساله برای همه زنان مبتلا به سرطان تخمدان تنها ۴۵٪ است. این به این دلیل است که اغلب در مرحله پیشرفته تشخیص داده می شود.به طوری که بیماری در شکم گسترش یافته است.

بقا وابسته به نوع مراقبتی است که بیمار دریافت می کند. زنان مبتلا به سرطان تخمدان باید به متخصص انکولوژی زنان مراجعه کنند. این پزشکان در سرطان زنان و زایمان (تخمدان، رحم، گردن رحم، وولار و واژن) متخصص هستند. اگر زن مبتلا به بیماری به متخصص مراجعه نکند  بقای او به طور قابل توجهی بدتر میشود،. به همین علت، هر زنی که این بیماری را دارد باید قبل از شروع هرگونه درمان یا جراحی به یک متخصص انکولوژی زنان مراجعه کند.

عوامل خطرساز سرطان تخمدان چیست؟

عوامل خطر مرتبط با دو دسته اصلی هستند: چرخه قاعدگی (تخمک گذاری) و سابقه خانوادگی. هرچه بیشتر زن در طول عمر خود تخمک گذاری (چرخه) داشته باشد، خطر ابتلا به سرطان تخمدان بالاتر است. بنابراین شروع دوره در سن پایین تر، پایان دوره قاعدگی (یائسگی) در سن های پایین و باردار نشدن، همه عوامل خطر است.

تقریبا ۱۵٪ از سرطانهای تخمدانی به ژنتیک مرتبط هستند. به همین دلیل، دستورالعمل های کنونی نشان می دهد که همه زنان مبتلا به سرطان تخمدان باید برای تغییرات ژن BRCA1 و BRCA2 (جهش) آزمایش شوند. تمام بیماران مبتلا به سرطان تخمدان باید با دکتر خود در مورد این موضوع بحث کنند. این جهش های ژنی می تواند بر مردان و زنان تاثیر بگذارد. اگر آزمایش یک بیمار مثبت باشد،  می توان از خواهر و برادر و فرزندانش نیز آزمایش گرفت. تست شامل یک آزمایش خون ساده است که می تواند در بسیاری از دفاتر و آزمایشگاه ها انجام شود. نتایج آزمایش می تواند تا حد زیادی بر کنترل سرطان در اعضای خانواده تاثیر بگذارد و تمام اعضای خانواده باید آزمایش شوند.

خطر بیماری برای عموم (۱٫۳٪ در زنان)، زنان با جهش ژنتیکی BRCA1 و BRCA2  دارای ۳۹٪ (BRCA1) یا ۱۱٪ تا ۱۷٪ (BRCA۲) احتمال ابتلا به سرطان تخمدان را در طول عمر  دارند. سندرم لینچ (معمولا سرطان روده بزرگ و رحم)، سندرم لی-فراومنی و سندرم کوهدن نیز با سرطان تخمدان همراه هستند، اما کمتر رایج هستند.

گونه های کمتر رایج سرطان تخمدان (مرزی، سلول های بنیادی و تومورهای استرومائی) دارای چندین عامل خطرناک هستند. تومورهای سلولی بنیادی اغلب در سنین کم دیده می شود و از لحاظ جراحی و شیمی درمانی بسیار متفاوت هستند.

منبع: اوما
Thanks! You've already liked this
No comments