هفته اول بعد از زایمان

نوزادتان به دنیا آمده و بالاخره انتظار ۹ ماهه‌ی شما به پایان رسیده است. حال یک نفر به خانواده‌تان اضافه شده که از لحاظ عاطفی، تغذیه و مراقبت به شما وابسته است. البته شما در این کار تنها نیستید و به شما کمک می‌کنند. شاید فکر کنید مادرهای دیگر یک روزه همه‌ی جزئیات نوزادشان را یاد می‌گیرند اما مسئله این است که همه‌ی این‌ها نیاز به گذراندن زمان دارند. نگران نباشید و به آرامی با نوزادتان رابطه‌تان را بسازید. هفته اول بعد از زایمان برایتان تازگی‌هایی دارد که فقط با تجربه می‌توانید از آن‌ها بگذرید.

کمبود خواب

نوزاد شما ۲۰ ساعت در روز می‌خوابد اما فکر نکنید که در بازه‌های طولانی این کار را انجام می‌دهد. بازه‌های خواب نوزاد شما یک تا چهار ساعت طول می‌کشند. اگر می‌توانید هر موقع که شد بخوابید. البته این‌که مادرتان یک مدت با شما زندگی کند و گاهی او از نوزاد نگهداری کند هم برای شما راه حل خوبی است. یا شیفت‌های شبانه را به همسرتان بسپارید تا بتوانید خواب نسبتا مناسبی داشته باشید.

آرام کردن نوزاد

نوزاد شما از جای آرام و تاریک خود یعنی رحم، بیرون آمده و به محیط آن‌جا عادت کرده است. دوباره بازگرداندن او به رحم کاری غیرممکن است اما می‌توانید شرایط آن را شبیه‌سازی کنید. برای این‌کار می‌توانید او را به صورت منظم روی گهواره تکان دهید یا او را در آغوش بگیرید. صداش «ششش» و یا دادن انگشتتان برای مکیدن هم می‌تواند او را آرام کند. هر کدام از این رفتارها می‌توانند او را آرام کنند. البته بچه‌ها هم با هم متفاوتند و سعی کنید راه آرام کردن مختص او را پیدا کنید. گاهی پیاده‌روی در هوای آزاد راه حل مناسب شما است.

شیر دادن از سینه

به صورت طبیعی انجام می‌گیرد؟ نه به سادگی! می‌توانید برای این کار به متخصص مراجعه کنید تا طریقه‌ی صحیح قرار گرفتن سینه در دهان نوزاد را به شما آموزش دهد. حالت‌های مختلف شیر دادن را امتحان کنید. مکان‌هایی که در آن‌ها می‌توانید به راحتی تکیه دهید را انتخاب کنید همیشه به یاد داشته باشید که اگر شما ناراحت باشید نوزادتان هم ناراحت است.

پیشنهاد ما »  وزن نوزاد تازه به دنیا آمده

شیر دادن‌های گاه به گاه

گرسنه شدن نوزداتان را از یک ساعت تا چهار ساعت بعد از هر وعده شیر خوردن انتظار داشته باشید. برای این‌که حوصله‌تان سر نرود می‌توانید حین شیر دادن تلویزیون ببینید، مجله بخوانید و یا وعده‌های غذایی خودتان را میل کنید. این وقت‌ها را برای خودتان زنده کنید چون که هر چند ساعت این مسئله تکرار می‌شود و نباید باعث عقب افتادن کارهایتان شود.

درگیر کردن پدر

ممکن است کمی سخت باشد و جای سوال داشته باشد که چطور؟ البته وقتی که پدر خانواده مداوم سر کار باشد و نتواند وقتی خالی پیدا کند. شما می‌توانید برای برنامه‌هایی که کم وقت می‌گیرند او را درگیر کنید و مزه‌ی پدر شدن را به او بچشانید. در آغوش گرفتن فرزندتان، تکان تکان دادن برای به خواب رفتن، عوض کردن پوشک چیزهایی هستند که می‌توانید به او پیشنهاد کنید. گاهی ممکن است کارها را مانند شما انجام ندهد و فکر کنید که فرزندتان اذیت می‌شود اما صبر داشته باشید و بگذارید رابطه‌ی آن‌ها هم شکل بگیرد.

اولین حمام

خیلی از والدین برای اولین حمام نگران می‌شوند. اتفاقاتی مانند سر خوردن یا داغ بودن آب برای نوزادتان نگرانی‌های معمولی هستند. خونسرد باشید و به آرامی این کار را انجام دهید. با یک اسفنج نوزادتان را تمیز کنید و سعی کنید حوالی ناف خشک باقی بماند تا زودتر بیفتد. اگر فرزندتان ختنه شده باید صبر کنید تا کاملا بافت این ناحیه ترمیم شود و بعد آن را بشویید. همه‌ی وسایل مورد نیازتان را نزدیک دستتان بگذارید که بتوانید همیشه با یک دست دلبندتان را نگه دارید.

بهبود خودتان پس از زایمان

«من کاملا برای درد پس از زایمان و خستگی آن ناآماده بودم. طوری که هر روز از دوستانم می‌پرسیدم چرا به من نگفته بودید؟»

چیزی که شما در حال گذراندن‌اید کاملا طبیعی است. حتی اگر کسی به شما نگفته باشد. با گذر زمان بدن شما به حالت قبل باز می‌گردد و دوباره جان می‌گیرد. در این دوران از یکی از اعضای خانواده بخواهید که به شما کمک کند یا حداقل مراقب باشد که شما از خودتان بیش از حد کار نکشید.

پیشنهاد ما »  درمان ریفلاکس در نوزادان

عاقل ماندن

در میان کمبود خواب، ناراحتی جسمی و هورمون‌های نامتعادل، حتی ذوق‌زده‌ترین مادران هم احساس خستگی عمیقی می‌کنند. به چیزهایی که می‌خواهید ارجحیت دهید. مثلا یادگیری شیردهی از سینه، خواب، در آغوش گرفتن نوزاد و فقط روی این‌ها تمرکز کنید. اجازه بدهید خانه‌تان مثل همیشه برق نزند و کمتر به خودتان سخت بگیرید. هر روز چند دقیقه پیاده‌روی و تنفس هوای آزاد را در برنامه‌تان داشته باشید. به یاد داشته باشید که افسردگی پس از زایمان تا دو هفته ممکن است ادامه داشته باشد. مطمئن باشید که بقیه‌ی خانواده هم از حال شما خبر دارند و شما را درک می‌کنند.

رنگ‌‌های پوشک

برای دیدن همه‌ی رنگ‌های رنگین‌کمان آماده باشید. معمولا اولین مدفوع نوزاد سیاه رنگ است و هر چه بیشتر شیر بخورد این رنگ به سمت قهوه‌ای، سبز و در نهایت زرد چرک تغییر می‌یابد. توقع یک چیز جامد و سفت هم نداشته باشید. تا چند ماه حالت سفت به خود نمی‌گیرد. تا روز چهارم فرزندتان چهار تا هشت بار نیاز به تعویض پوشک دارد که تقریبا سه تا شش بار آن برای مدفوع کردن است. به آرامی شروع به وزن گرفتن می‌کند. اگر رنگ قرمز در مدفوع نوزادتان بود با دکترتان تماس بگیرید.

بسته‌ گذارندن هفته‌ اول

شما وسایل ضروری مانند پتوی نوزاد، پوشک و لباس را یقینا آماده کرده‌اید. اما چیزهایی هستند که شما با آن‌ها راحت‌تر می‌توانید این هفته را بگذارنید.

بطری آب:

این‌که آب بدن شما کم نشود امری مهم و حیاتی است اما بلند شدن و آب خوردن پس از زایمان سخت‌تر از آن است که به نظر می‌آید.

بالشت‌های اضافه:

جای نشستن یا دراز کشیدنتان را تا می‌توانید راحت کنید. یک بالشتک دوناتی هم برای از بین بردن درد استخوان دنبالچه مفید است.

خوردنی‌های کوچک: برای بالا نگه داشتن سطح انرژی‌تان همیشه کمی تنقلات نزدیکتان بگذارید.

پد بهداشتی:

بعد از زایمان شما تا چند هفته انتظار خون‌ریزی را باید داشته باشید.

کرم برای نوک سینه:

گاهی شیر دادن باعث زخم شدن و دردناک شدن نوک سینه‌ی شما می‌شود که بهتر است پیش از زایمان آن را تهیه کنید.

منبع: نینیکس
Thanks! You've already liked this
No comments