هفته دوم با نوزاد

یک هفته از ورود یک عضو جدید به خانواده‌ شما می‌گذرد و شما در این هفت روز چیزهای جدیدی را تجربه کردید و حالا می‌توانید با خواندن این مطلب ببینید چه چیزهایی در هفته‌ی دوم در پیش دارید.

رشد نوزاد در هفته دوم

چشمان فرزند شما همچنان در تنظیم تصویر به توانایی کامل خود نرسیده‌اند و او شما را تار می‌بیند. اما دوست دارد به صورت شما خیره شود و واکنش‌های شما را دنبال کند. حتما به صورت او در جواب نگاه کنید و صورتتان را در فاصله‌ی ۲۵ سانتی‌متری چشمانش نگه دارید تا بتواند توجه شما را دریافت کند.

تماس پوست با پوست خود را همچنان با او ادامه دهید و بگذارید ارتباط شما شکل بگیرد. این ارتباط نزدیک می‌تواند استرس دنیای جدید خارج از رحم را برای او کم کند.

اگر وزن فرزند دلبندتان کاهش یافته نگران نباشید. معمولا در روز دهم یا یازدهم که تغذیه‌ی آن‌ها تثبیت شده دوباره وزن می‌گیرند. اگر نگران کاهش وزن آن‌ها هستید با پزشکتان صحبت کنید. اما روال معمولی به این صورت است که: اگر نوزاد شما سر حال است، رنگش نپریده و روزی ۶ تا ۸ بار پوشکش را عوض می‌کنید؛ مشکلی وجود ندارد. وقتی دوباره نوزادتان وزن گرفت می‌توانید توقع ۲۵ گرم در روز را داشته باشید و البته که نه به صورت دقیق که بخواهید نگران چیزی باشید. معمولا پزشکان توصیه می‌کنند که نوزادتان را ماهانه وزن کنید تا وسواس فکری نگیرید و مدام نگران نشوید. خیالتان راحت باشد. نوزاد شما مشکلی ندارد.

متوجه رشد سریع آن‌ها می‌شوید و احتمالا از دیدن ناخن‌هایی که نیاز به کوتاه کردن دارند شگفت‌زده می‌شوید. بهتر است این کار را وقتی نوزادتان به خواب رفته انجام دهید. خواب او به حدود ۱۸ ساعت در روز می‌رسد و البته که نوبت‌های بیداری او به سختی به بیش از دو ساعت می‌رسند.

تغذیه نوزاد در هفته دوم

تا الان احتمالا شما بهترین راه برای شیر دادن به نوزادتان را یافته‌اید اما اگر هنوز مشکلی دارید به متخصصان مراجعه کنید و اصلا در این زمینه کوتاهی نکنید. اگر شما ذره‌ای ناراحت باشید، نوزادتان هم ناراحت است.

بیرون رفتن از خانه

شما هم به هفته‌ی دوم رسیده‌اید فکر کرده‌اید که در این مدت از خانه بیرون نرفته‌اید؟ شما تنها نیستید. با شیر دادن‌های گاه به گاه و خواب به هم ریخته‌تان زمانی برای این کار باقی نمی‌ماند. اما هوای تازه می‌تواند حال شما را عوض کند و حتی یک پیاده‌روی کوتاه هم اثر شگفت‌انگیزی دارد. همچنین اگر افسردگی پس از زایمانِ شما را به آرامی از بین می‌برد.

کمک گرفتن از دیگران

اگر احساس می‌کنید به ناگهان کار‌های زیادی به وظیفه‌های شما اضافه شده اصلا نگران نباشید و از دوستان و آشنایانتان کمک بخواهید.

منبع: نینیکس
Thanks! You've already liked this
No comments