هفته سوم با نوزاد

حالا فرزند شما بیشتر شبیه آن چیزی شده که همیشه تصور می‌کردید. پوست روشن و واضح دارد و موجود کوچولوی دوست داشتنی ای است.

رشد نوزاد در هفته سوم

در این هفته کودک شما همچنان ساعات زیادی را می‌خوابد و دیگر خیلی بد نیست اگر شروع کنید تا تفاوت روز و شب را به او یاد دهید. البته که ممکن است به این زودی تغییری در ساعات خوابش به وجود نیاید.

شما می‌توانید یک سری کار برای رسیدن به خواب داشته باشید. مثلا حمام، غذا، آهنگ، آغوش و در نهایت خواب. همه‌ی این کارها را در یک ساعت خاص از روز تکرار کنید. شیر دادن پایانی را با چراغ خاموش انجام دهید. وعده‌های شیردهی شب را در جایی ساکت و با ارتباط چشمی کمتر انجام دهید. به زودی شما می‌توانید فرزندتان را در طول روز بیشتر بیدار نگه دارید اما به سادگی اتفاق نمی‌افتد. چرا که هیچ چیزی نمی‌تواند نوزاد خسته را از خوابیدن منصرف کند.

گریه کردن

گریه کردن در حال حاضر اصلی‌ترین راه ارتباط او با شماست. در دوزاده هفته‌ی اول بیشترین مقدار گریه‌ی نوزادان اتفاق می‌افتد. به زودی شما گریه‌ی گرسنه بودن را از گریه‌ی خسته بودن/گرم یا سرد بودن هوا تشخیص می‌دهید. البته فکر نکنید که ساده است. شما می‌توانید در هر بار یکی از این راه‌ها را امتحان کنید. مثلا گرفتن نوزاد روی شانه و پشت به پنجره ایستادن، کم یا زیاد کردن لباس‌ها، عوض کردن پوشک، شیر دادن و یا به آرامی او را ماساژ دهید.

اگر نوزاد شما در طول روز در بازه‌های بیش از سه ساعت و بی‌وقفه گریه می‌کند ممکن است کولیک داشته باشند. کولیک معمولا از هفته‌ی سوم شروع می‌شود. کولیک همان داشتن هوا در شکم نوزاد است. ممکن است نوزادتان سرخ شود یا زانوهایش را در شکم جمع کند. شما می‌توانید با ماساژ دادن آرام کمر یا شکمش کمک به خروج باد از بدنش کنید. گاهی هم هیچ‌کدام از کارهای شما نتیجه نمی‌دهد و تا هفته‌ی دوزادهم که این مشکل حل می‌شود باید صبر کنید.

صحبت کردن با نوزاد

وقتی فرزندتان گریه نمی‌کند شما می‌توانید صداهای «آ» و «او» یی که ایجاد می‌کند را بشنوید؛ مخصوصا وقتی که با او صحبت می‌کنید.  به یاد داشته باشید که او همچنان از ۳۰ سانتی‌متری خود را واضح نمی‌بیند. اگر چه او در جواب چیزی نمی‌گوید ولی شما با صحبت کردن می‌توانید پایه‌های یادگیری زبان او را قوی کنید. اگر یک آینه نزدیک صورتش بگیرید متوجه می‌شوید که به خودش خیره می‌شود. حالا زمان مناسبی است که چیزهای متحرک را بالای تخت او آویزان کنید تا با چشمانش آن‌ها را دنبال کند.

منبع: نینیکس
Thanks! You've already liked this
No comments