هفته چهارم با نوزاد

شاید الان حس کنید که برای همیشه نوزادتان با شما بوده و روزها و هفته‌ها به سرعت پشت سر گذاشته شده‌اند.

رشد نوزاد در هفته چهارم

در این هفته بالاخره فرزندتان دست و پاهایش را حس می‌کند و احتمالا با برخورد آن‌ها به بدنش تعجب می‌کند. هر چند نمی‌داند که آن‌ها چه هستند، همان‌طور که خودش را از مادر جدا نمی‌داند. یک تا دو ماه دیگر طول می‌کشد تا اعضای بدنش را به طور کامل به جا بیاورد. شنوایی آن‌ها تا پایان هفته‌ی چهارم در حال رشد است و با شنیدن صداها به دنبال منبع آن سر می‌گردانند.

بینایی آن‌ها همچنین در حال بهتر شدن است ولی با تمرکز کردن و شفاف دیدن هنوز کمی فاصله دارند اما اگر اسباب‌بازی را به آرامی جلوی صورت آن‌ها جابجا کنید با چشمانشان آن را دنبال می‌کنند. عضلات گردن آن‌ها همچنان ضعیف‌اند و هر روز قوی‌تر از روز قبل است. اگر گاهی آن‌ها را به شکم بخوابانید می‌توانید ببینید که برای یک لحظه گردن خود را بالا می‌آورند. در این دوران ستون فقرات در حال رشد است و بهتر است نوزادتان را برای مدت طولانی روی صندلی‌های مخصوص نوزاد در ماشین نگذارید.

شما در چه حالی هستید؟

نیازی نیست که کسی به شما یادآوری کند که شما خسته هستید. بیدار شدن‌های گاه به گاه شبانه و شیر دادن به نوزاد شما را خسته می‌کند و به نظر می‌آید این شب‌ها دیگر تمام نمی‌شوند. نکته‌ی مثبت این‌جا است که به زودی فرزند شما خواب و بیداریش رویه‌ی منظمی را در پیش می‌گیرد و شما بهتر می‌توانید استراحت و برنامه‌ریزی کنید.

توجه کنید که اگر وزن نوزاد شما از زمان تولد تغییر چندانی نکرده است بهتر است او را پیش پزشک خود ببرید. در مطب پزشک می‌توانید چند مادر دیگر با نوزادانی هم‌سن فرزند عزیزتان هم آشنا شوید و تجربیاتتان را به اشتراک بگذارید.

منبع: نینیکس
Thanks! You've already liked this
No comments