هفته پنجم با نوزاد

حالا می‌توانید برای بازی کردن با فرزندتان برنامه بریزید. هفته پنجم با نوزاد برای شما شروع بازی کردن با او است.

رشد نوزاد در هفته پنجم

حالا که فرزندتان برای بازه‌های طولانی‌تر بیدار است و حواسش به اطرافش است می‌توانید در بازه‌های پنج تا ده دقیقه‌ای با او بازی کنید. شما می‌توانید آواز بخوانید، چیزهای جدید به او نشان دهید و در همان حین با او صحبت کنید، مانند درخت، باغ، گربه و … . شکلک در بیاورید و ببینید آیا تقلید می‌کنند یا نه. با یک آینه‌ی مطمئن که خطری برای نوزادتان ندارد خودش را اجازه دهید ببیند. بد نیست کتاب‌هایی با تصاویر ساده‌ی صورت یا اشکال ساده‌ی هندسی را به آن‌ها نشان دهید. آن‌ها را عصبانی نکنید و هرگز در وقت استراحت از آن‌ها توقع بازی نداشته باشید. بگذارید در زمان خوش‌اخلاقی با او زمان خوبی را پشت سر بگذارید.

تنظیم کردن روتین خواب در هفته پنجم

زمان مناسبی است که ایده‌ای راجع به یک روتین برای شیر دادن و خواب فرزندتان پیدا کنید. البته که هنوز منطقی نیست که توقع داشته باشید مانند یک ساعت دقیق کار کند و در واقعیت نوزادان کمی این‌طور می‌شوند.

شما باید به زودی زمان خواب مناسب خودتان را تنظیم کنید و بهتر است برای این‌کار ایده‌ای از روز و شب به فرزندتان بدهید. زمان چرت‌های روزانه‌ی فرزندتان را به دقت پیدا کنید و با خیال راحت در این مدت بخوابید. شما می‌توانید در طول شب برای نوزادتان خسته‌کننده باشید. با او بازی نکنید، صحبت نکنید و چراغ‌ها را خاموش نگه دارید. در عوض در طول روز حسابی با او بازی کنید تا بتواند متوجه تغییر رفتار شما شود.

چرت‌های روزانه به زودی به یک روند منظم تبدیل می‌شوند. شما با علامت‌هایی مانند مالیدن چشم‌ها، مالیدن گوش‌ها، خمیازه کشیدن و یا خیره شدن به چیزی در هوا متوجه خوابالودگی آن‌ها شوید. وقتی به نظر آماده می‌آیند آن‌ها را به محل خواب معمولشان ببرید. با آن‌ها رفتار پیش از خوابشان را انجام دهید که متوجه رسیدن زمان خواب شوند. شاید یک لالایی یا کارهای آرام. چیزی نباشد که خوابالودگی آن‌ها را از بین ببرد.

افسردگی پس از زایمان

اگر در هفته‌های اول از افسردگی پس از زایمان رنج برده‌اید و آن «مه دپرس‌کننده» در ذهنتان بوده؛ تا الان باید از ذهنتان بیرون رفته باشد. البته که به این معنی نیست که هر روز صبح باید با خوشحالی از خواب بیدار شوید و کارهای روزانه‌تان را با لبخند انجام دهید. اما اشک‌های بی‌دلیل و بی‌حالی و خمودگی خود را باید از دست داده باشید. چنان‌چه هنوز ادامه دارند با پزشکتان در این رابطه صحبت کنید.

منبع: نینیکس
Thanks! You've already liked this
No comments