بیماری‌های قلبی چه ارتباطی با سلامت دهان دارند

بر اساس مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌ها، بیماری‌های قلبی هر ساله جان تعداد زیادی را می‌گیرد و می تواند یکی از مهمترین علل مرگ در سراسر جهان شناخته شود.

آیا می‌دانستید که بیماری‌های قلبی و سلامت دهان با هم مرتبط هستند؟ این دو، به دو طریق متفاوت با هم در ارتباطند:

 1. تحقیقات نشان داده است که افراد مبتلا به بیماری‌های لثه متوسط تا شدید به احتمال بیشتری به مشکلات و بیماری‌های قلبی مبتلا می‌شوند.
 2. سلامت دهان با سلامت عمومی بدن در ارتباط است. تحقیقات نشان داده است که سلامت دهان می‌تواند علامت هشداری برای سایر بیماری‌ها و مشکلات جسمی، ازجمله بیماری‌های قلبی باشد.

چطور بیماری لثه احتمال حمله قلبی را بالا می‌برد

بر اساس آکادمی دندان‌پزشکی عمومی، از آنجا که دهان گذرگاه بدن است، افرادی که دچار بیماری مزمن لثه هستند بیشتر در معرض ابتلا به حمله قلبی قرار دارند. بیماری لثه به علت به وجود آمدن پلاک ایجاد می‌شود.

بعضی محققان پیشنهاد کرده‌اند که بیماری لثه به این علت که باکتری‌های لثه معیوب می‌توانند از آنجا بیرون آمده، وارد جریان‌ خون شود، به رگ‌های خونی بچسبد و ایجاد لخته را افزایش دهد، می‌توانند با بیماری‌های قلبی در ارتباط باشد. همچنین گفته می‌شود که التهاب ناشی از بیماری لثه هم می‌تواند ساخت لخته خون را تحریک کند. لخته جریان خون به قلب را کاهش می‌دهد و در نتیجه موجب بالا رفتن فشارخون و افزایش خطر حمله قلبی می‌شود.

عوامل خطرزا

تحقیقات مشخص نکرده‌اند که بیماری قلبی یا بیماری لثه کدامیک در واقع موجب دیگری می‌شود. این کار بسیار دشوار است زیرا بسیاری از عوامل خطرزای بیماری لثه با بیماری‌های قلبی یکسان هستند:

 • کشیدن سیگار
 • تغذیه ضعیف
 • دیابت
 • جنسیت مرد

چطور سلامت دهان در مورد بیماری‌ قلبی هشدار می‌دهد

تحقیقات نشان می‌دهد که بیش از ۹۰ درصد از همه بیماری‌های سیستمیک ازجمله بیماری‌های قلبی نشانه‌های دهانی دارند. علاوه‌ بر این، دندانپزشکان می‌توانند با معاینه آنها برای نشانه‌های درد دهانی، عفونت یا التهاب، به بیمارانی که سابقه بیماری قلبی دارند کمک کنند. بر اساس آکادمی دندانپزشکی عمومی، تشخیص و درمان درست عفونت‌های دندان و لثه در بعضی از این بیماران موجب کاهش داروهای مصرفی فشارخون و ارتقای سلامت عمومی شده است.

علائم هشدار بیماری لثه

بر اساس آکادمی دندانپزشکی عمومی، بیماری لثه تعداد زیادی از افراد را درگیر می‌کند. علائم هشدار آن عبارتند از:

 • قرمز، حساس و متورم شدن لثه‌ها
 • خونریزی لثه موقع مسواک زدن یا استفاده از نخ‌ دندان
 • لثه‌هایی که به ظاهر از دندان جدا شده‌اند
 • بدبو شدن مزمن دهان یا بدمزه شدن آن
 • شل شدن دندان‌ها یا جدا شدن آنها از هم

پیشگیری بهترین درمان است

با اینکه به نظر می‌رسد بیماری لثه با بیماری‌های قلبی در ارتباط است اما قبل از اینکه بتوانیم با قطعیت بگوییم این رابطه چیست، نیاز به تحقیقات بسیار بیشتری داریم. تحقیقات نشان نداده است که درمان برای یکی از این بیماری‌ها به کنترل دیگری کمک می‌کند اما می‌دانیم که چکاپ‌های منظم، نظافت کامل و بهداشت خوب دهان می‌تواند به بالا بردن سلامت دهان کمک کند و سلامت خوب دهان به ارتقای سلامت عمومی بدن کمک می‌کند.

با اینکه برای برداشتن باکتری، پلاک و رسوب‌ها و تشخیص علائم بیماری لثه نیاز به معاینات منظم پزشکی و بهداشت و نظافت مرتب است، اما خودتان نقش عمده‌ای در پیشگیری از بیماری‌های لثه دارید:

 • مسواک زدنتان دو تا سه دقیقه طول بکشد و اینکار را به یک خمیردندان حاوی فلوراید دو بار در روز انجام دهید. دقت کنید که در امتداد خط لثه مسواک بزنید.
 • برای برداشتن پلاک از محل‌هایی که مسواک به آن دسترسی ندارد، هر روز از نخ‌ دندان استفاده کنید.
 • برای کاهش پلاک تا ۲۰ درصد از دهان می‌توانید از شوینده‌های دهان استفاده کنید.
 • برای فراهم کردن مواد مغذی لازم ( بخصوص ویتامین A، C) یک رژیم‌ غذایی سالم را دنبال کنید.
 • از کشیدن سیگار و ساید دخانیات پرهیز کنید.

اگر بیماری قلبی دارید

سعی کنید وضعیت سلامت دهانتان را در حالت مطلوب نگه دارید. این یعنی مرتب و روزانه مسواک بزنید و نخ‌ دندان بکشید و به طور منظم برای چکاپ نزد دندان‌پزشک بروید.
اطمینان یابید که دندانپزشکتان در جریان بیماری قلبی شماست و سابقه پزشکی کامل خود ازجمله داروهایی که در حال حاضر مصرف می‌کنید، در اختیار او قرار دهید.
به دقت دستورالعمل‌های دکتر و دندانپزشکتان را در مورد مراقبت‌های سلامتی و بهداشتی ازجمله استفاده از داروهای تجویزی مثل آنتی‌یوتیک‌ها، دنبال کنید.
منبع: مردمان
Thanks! You've already liked this
No comments