نوزاد در دو ماهگی

فرزند شما رنگ‌ها را واضح‌تر می‌بیند و شروع به تشخیص دادن تفاوت آن‌ها می‌کند. آن‌ها با یک واکنش سفت گرفتن چیزها به دنیا می‌آید و نوزاد در دو ماهگی هنوز نمی‌داند که چطور باید اشیا را رها کند. اگر چیزهایی را بالای سر آن‌ها آویزان کنید آن‌ها شروع به سعی برای تکان دادن‌شان می‌کنند.

رشد نوزاد در دو ماهگی

این زمانی است که شما برای آن لحظه‌شماری می‌کرده‌اید: اولین لبخند واقعی نوزاد. نه یک کش آمدن لب بلکه یک لبخند همراه با درخشش صورت فرزندتان. لبخند آن‌ها ارزش همه‌ی بی‌خوابی‌ها شبانه شما را دارد یا حداقل تحمل آن‌ها را برای شما آسان‌تر می‌کند. شاید دلبند شما در شش هفتگی اولین لبخندش را بزند و شاید هم مجبور شوید یک ماه دیگر برای او صبر کنید. این مسئله‌ای علمی و دقیق نیست و شما نباید نگران شوید.

حواس نوزاد در دو ماهگی

بینایی

تفاوت‌های رنگ‌ها برای فرزندتان بیشتر می‌شود و شروع به تمیز دادن آن‌ها از هم می‌کند. او هنوز رنگ‌های اصلی و واضح و براق را ترجیح می‌دهد و اشکال واضح را می‌بیند. فاصله‌ی ۶۰ سانتی‌متری در زاویه‌ی دید آن‌ها آمده و سعی کنید با نشان دادن تصاویر روشن بینایی او را تقویت کنید.

شنوایی

آن‌ها بعد از دو ماه بهتر به صداها گوش می‌دهند و متوجه تفاوت صداهایی که زیاد شنیده‌اند می‌شوند. صحبت کردن مرتب با فرزندتان باعث عادت کردن آن‌ها به صدایتان می‌شود و راهی برای آرام کردن آن‌ها در هنگام گریه می‌شود.

توانایی حرکتی نوزاد در دو ماهگی

لگد زدن و دست تکان دادن

حرکت آن‌ها کمتر ناگهانی و بیشتر هدف‌دار می‌شود. وقتی روی زمین دراز کشیده‌اند عاشق لگد زدن‌اند که تمرین خوبی برای قوی شدن پاهایشان است. مشت‌های کوچکشان را در زمان خوشحالی تکان می‌دهند یا بهتر است بگوییم که امیدواریم که از سر خوشحالی این کار را می‌کنند.

هل دادن و قل خوردن

ماهیچه‌های گردن آن‌ها به قدری قوی شده که می‌توانند وقتی به شکم خوابیده‌اند سرشان را برای لحظاتی بالا بیاورند. او حالا بیشتر از قبل در جایش قل می‌خورد. هنوز قادر به قل خوردن و چرخیدن به کمر یا شکمشان نیستند. اما بهتر است حواستان را وقتی می‌خواهید پوشکشان را عوض کنید یا در جای مرتفعی هستند جمع کنید.

چنگ زدن و رها کردن

نوزاد با یک واکنش چنگ زدن به دنیا می‌آید و هنوز نمی‌داند که چطور باید چیزها را رها کند. این مسئله برای مادرانی که موهایشان بلند است کمی دردناک است و بهتر است آماده‌ی آن باشید. البته شاید رها کردن را به زودی شروع کنند.

آب دهان

آن‌ها هنوز شروع به دندان در آوردن نکرده‌اند اما ممکن است متوجه زیاد شدن ترشحات بزاقی آن‌ها و کثیف کردن اطراف بشوید. این به خاطر رشد غدد بزاقی آن‌ها است. نگران نباشید چرا که بزاق آن‌ها شامل آنزیم‌های باکتری‌کش است و اگر روی اسباب‌بازی‌هایشان یا سطوح مختلف بریزد مشکلی ایجاد نمی‌کند.

خواب

حالا نوزادتان در بازه‌های ۵-۶ ساعته می‌خوابد ولی همچنان بیدار شدن‌های شبانه کاملا عادی است.

کتاب خواندن برای نوزاد

آن‌ها هنوز توانایی دنبال کردن چیزهایی که می‌گویید را ندارند اما می‌تواند صدای شما را برای او آشناتر کند، فرزندتان را آرام کند. سعی کنید تن صدا و فراز و فرود داشته باشید تا مکالمه‌تان برایش جذاب بماند.

واکسیناسیون اول

در دو ماهگی اولین دور واکسن زدن نوزاد شما شروع می‌شود. خیلی از مادران در تجربه‌هایشان می‌گویند که به آن بدی که فکر می‌کردند نبوده است. در این دوره واکسن‌های تزریقی دیفتری، کزاز، سیاه سرفه و هپاتیت B را به نوزاد می‌زنند و همچنین واکسن خوراکی فلج اطفال.

معاینه شش هفتگی

حدود هفته ششم شما و نوزادتان بهتر است یک معاینه داشته باشید. برای مطمئن شدن از روند صحیح رشد فرزندتان، وزن و قد او را اندازه می‌گیرند و رشد باسن، قلب، آلت تناسلی و چشمانش هم چک می‌شوند. چند سوال هم راجع به نوبت‌های شیرخوردنش می‌شود. دقت کنید که اگر سوال‌هایتان را از روز اول جایی یادداشت کنید می‌توانید امروز آن‌ها را بپرسید و نگرانی و مشکلاتتان را برطرف کنید.

چطور به رشد نوزاد دو ماهه خود کمک کنم

وقتی با فرزندتان صحبت می‌کنید به او اجازه دهید با در جواب شما پاسخی بدهد. حتی شده با نگاه یا یک صدای نامفهوم. تحقیقات نشان می‌دهند که زمانی که شما برای پاسخ به کودکان می‌دهید باعث جلو افتادن زمان صحبت کردن فرزندتان می‌شود.

زمان مناسبی است که آویزها را نزدیک دست او بگذارید تا بتواند برای پنج تا ده دقیقه با آن‌ها بازی کند. اگر به گریه می‌افتد یکی دو هفته‌ی دیگر دوباره اقدام کنید. هیچ عجله‌ای نداشته باشید.

خیلی از مادران از حرف زدن با نوزادشان خجالت می‌کشند و گاهی حتی نمی‌دانند که چه چیزی را برای فرزندشان تعریف کنند. یکی از راه‌های ساده گزارش دادن کارهایی است که در حال انجام آن هستید. مثلا: «لباس تنت کنیم بریم بیرون؟ حالا بریم یه کم راه بریم، یه پرنده اون‌جاست. الان شب شده.» نوزاد شما با شنیدن کلمات مختلف و زیاد می‌تواند پایه‌ی ذهنی حرف زدنش را قوی‌تر کند.

بازی ماه

برای فرزندتان آهنگ‌های مختلف پخش کنید و واکنش او را ببینید. معمولا شروع به لگد زدن می‌کند و یا با تمرکز زیاد گوش می‌دهد. اگر یک آهنگ با ریتم آرام برای او پخش کنید متوجه ریلکس شدن بدن او می‌شوید که البته چندین تحقیق می‌گویند حتی می‌توانید با آهنگ آرام آن‌ها را به خواب ببرید. یادتان باشد که همه‌ی انسان‌ها با هم متفاوتند و اگر علامت رشد نوزاد شما دقیقا در هفته‌ی ششم هفتم یا هر زمان دیگری پیش نیاید نشان‌ دهنده‌ی ایراد جدی نیست. آن‌ها نیاز به زمان برای رشد دارند و کم‌کم به آن می‌رسند.

منبع: نینیکس
Thanks! You've already liked this
No comments