حال و هوای اتاق کودک را عیدانه کنید

رنگها تاثیرات متفاوتی روی بدن و ذهن انسان می‌گذارد، به همین دلیل انتخاب رنگ اتاق خواب کودک – تخت خواب نوزاد – اسباب بازیها – آویز تخت – مبل کودک – صندلی کودک – اهمیت زیادی پیدا می‌کند. یکی از مباحث علم روانشناسی رنگ شناسی و تاثیر آن بر رفتار انسان است، رنگ اتاق و سیسمونی کودک نیز در روح و روان نوزادان تاثیر بسزایی دارد اگر نگران سلامت روح و روان کودکتان هستید دقت کنید از ملایم ترین و لطیف ترین رنگ های سازگار با روحیات کودکتان استفاده کنید.

رنگ اتاق کودکان بهتر است رنگ‌هایی با طیف ملایم چون آبی، سبز و صورتی باشد به دلیل انتقال آرامش به کودکان برایشان مناسب‌تر است. همچنین این رنگ‌ها بر روی پرخاشگری اضطراب و استرس بسیار اثر گذارند. انتخاب رنگ مناسب بر روی زیبایی دکوراسیون اتاق کودک هم تاثیر بسیاری دارد.
ابتدایی ترین کار همیشه پیدا کردن بک گراند عکس که خیلی مهمه. بنابراین شما با انتخاب یک رنگ مناسب علاوه بر زیبا کردن اتاق خواب می توانید از رنگ دیوار به عنوان بک گراند عکس کودک استفاده کنید و عکس های آتلیه ای زیبایی را در خانه بیاندازید.

دیوار رنگی به عنوان بک گراند عکس

دیوار رنگی به عنوان بک گراند عکس

رنگها به ۲ دسته گرم و سرد تقسیم میشوند، که هر کدام خواص و ویژیگهای خود را دارند و ما با ترکیب رنگهای گرم و سرد میتوانیم اتاق مطلوب و دوست داشتنی برای کودک خود بسازیم.

رنگهای گرم

رنگهای گرم شامل: زرد – نارنجی – قرمز و صورتی

خاصیت رنگ‌های گرم معمولا کودک را پر انرژی و ذهنش را فعال می‌کند. این رنگ‌ها فضا را بزرگ و احساس امنیت به کودک می‌دهد. با وجود این، رنگ‌های آرام بخشی نیستند. بنابراین برای خواب مناسب نیستند، به خصوص که تاثیر آنها روی انرژی کودک زیاد است و به احتمال زیاد باعث بدخوابی و بیخوابی آنها می‌شود.

رنگ قرمز

قرمز از آن رنگهایی است که به هیچ وجه برای اتاق کودک پیشنهاد نمی‌شود. به این دلیل که این رنگ ارتباط زیادی با خشونت و تحریکات عصبی و مانع تمرکز می‌شود و حتی باعث سردرد می‌گردد. اما اگر این رنگ به درستی با رنگ‌های دیگرترکیب شود تاثیرات مثبتی مثل افزایش انرژی و حتی افزایش تمایلات ورزشی دارد. قرمز: محرک اشتها، ضربان قلب و تنفس است. قرمز می‌تواند سبب ایجاد ترس و اضطراب در نوزاد شود. پیشنهاد می‌شود در مقداری کم در اکسسوری‌ها استفاده شود.

رنگ قرمز

رنگ قرمز

رنگ نارنجی

رنگ نارنجی گرم و دلنشین ارتباطات اجتماعی کودک را تقویت می‌کند. اما استفاده زیاد از این رنگ در اتاق خواب ممکن است کودکتان را به یک کودک پیش‌فعال تبدیل کند نارنجی: رنگی گرم و رضایت‌بخش است. رنگی است که برای رشد و شادی کودک مناسب است.

رنگ نارنجی

رنگ نارنجی

رنگ زرد

زرد هم از آن دسته رنگ‌های گرم است که نور اتاق را زیاد و احساس شادی را بیشتر می‌کند. بستگی به میزان پررنگی و یا کم‌رنگی رنگ زرد پر‌رنگ یا لیمویی تمرکز را بالا می‌برد درحالیکه زرد کم‌رنگ عملکرد حافظه را بهتر می‌کند. زرد: زرد قدرت تمرکز را افزایش می‌دهد و یادگیری را تقویت می‌کند اما می‌تواند سبب شود تا نوزاد بیشتر گریه کند. همچنین رنگ زرد فراوان تا اندازه‌ای سبب خستگی چشم می‌شود ؛ از این رو اگر قصد دارید از این رنگ برای اتاق نوزاد استفاده کنید از طیف ملایم آن بهره گیرید.

رنگ زرد

رنگ زرد

رنگ صورتی

صورتی همیشه در همه جای زمین یک رنگ دخترانه به حساب می‌آمد. دلیلش هم این است که صورتی یک رنگ آرام‌بخش است و احساسات انسان را برمی‌انگیزد. با همه اینکه یک رنگ کاملا آرامش بخش است میزان زیاد آن باعث افزایش عصبانیت و هیجان کاذب می‌شود. این رنگ را با رنگ‌سفید برای اتاق دختر کوچولو ترکیب کنید. صورتی: آرام‌بخش و تسکین‌دهنده است.

رنگ صورتی

رنگ صورتی

رنگهای سرد

رنگهای سرد شامل: آبی، سبز، بنفش، سفید، سیاه، قهوه ای

رنگهای سرد برخلاف رنگ‌های گرم یک فضای آرام و ساکت ایجاد می‌کنند. اگر میزان آن زیاد باشد باعث ایجاد حس افسردگی و دلتنگی می‌شود.

رنگ آبی

آبی برخلاف قرمز رنگ آرام بودن است. فشار خون را پایین می‌آورد و خشونت را کم می کند. اگر در آب و هوای گرم زندگی می‌کنید رنگ آبی خنکی بیشتری به اتاق می‌دهد. همچنین رنگ آبی برخلاف قرمز و نارنجی اشتها را هم کم می‌کند و مانع پرخوری می‌شود. رنگ آبی را با سفید ترکیب کنید تا اتاق بیش‌از حد افسرده و سرد نباشد. آبی: دقیقا برعکس قرمز عمل می‌کند. آبی فضا را آرام و تسکین‌دهنده می‌سازد و استرس را کاهش می‌دهد و همیشه یکی از رنگ‌های مفید و کمک کننده در اتاق خواب است.

رنگ آبی

رنگ آبی

رنگ سبز

سبز رنگ آرام و دلپذیر است که کم پیش می‌آید در مورد آن اشتباه کنید سبز تمرکز را بالا می‌برد. و برخی مطالعات نشان داده است که رنگ سبز تمایل به یادگیری و خواندن را بیشتر می‌کند. این رنگ برای اتاق کودک گزینه بسیار مناسبی است.

رنگ سبز

رنگ سبز

رنگ بنفش

بنفش به دلیل آنکه به آبی و یا قرمز نزدیک می باشد خصوصیات آنها را منتقل می‌کند. این رنگ همچنین یک حس رویا و جادو به انسان‌می‌دهد و اگر به دنبال فضای جادویی هستید بنفش همان رنگ است.

رنگ بنفش

رنگ بنفش

رنگ سفید

رنگ سفید خالی یک فضای روحانی و در عین حال دلباز به اتاق می‌دهد. این رنگ همچنین در طراحی‌های داخلی مدرن بسیار استفاده می‌شود اما به تنهایی بعد از یک مدت خسته‌کننده می‌شود کمی از رنگ‌های گرم در دکوراسیون وسایل اتاق استفاده کنید. کمی صورتی و آبی و بنفش با سفید زیبایی دلنشینی به اتاق کودک می‌دهد.

رنگ سفید

رنگ سفید

هرچند رنگ طوسی بیشتر به عنوان یک رنگ سرد افسرده و مات شناخته شده‌است اما این رنگ ویژگی‌های دیگری نیز دارد مثل حس آرامش و تفکر. رنگ طوسی ذهن را به فکر کردن تشویق می‌کند. اما حس تنهایی را هم در کودک زیاد می‌کند. در واقع می توان گفت رنگ فیلسوفان است. زرد و رنگهای گرم زیبایی خاصی به رنگ طوسی می‌دهد.

رنگ سیاه

رنگ سیاه اغلب در وسایل اتاق استفاده می‌شود تا رنگ دیوارها. معمولا وسایل سیاه با رنگ‌سفید و یا رنگهای روشن دیوار ترکیب خوبی از آب در می‌آید. برای اتاق کودک اصلا گزینه خوبی نیست. اما برای اتاق‌های دیگر اگر پنجره‌ها بزرگ باشد و تنها از سایه روشن سیاه در برخی دیوارها استفاده شود فضای مدرنی ایجاد می‌کند.

رنگ سیاه

رنگ سیاه

رنگ قهوه ای

رنگ خاک و طبیعیت، برای اتاق کودک رنگ مناسبی است. سعی کنید از ترکیب قهوه‌ای روشن و تیره استفاده کنید تا همه چیز یک دست و یکنواخت نشود. رنگ قهوه‌ای و کرم رنگ تعادل‌اند به خصوص برای کمتر کثیف شدن اتاق کودک گزینه عالی ای است.

رنگ قهوه ای

رنگ قهوه ای

آیا می‌خواهید فضایی آرام بسازید؟ اتاق را با یک رنگ به صورت ساده رنگ‌آمیزی کنید. اضافه کردن رنگی دیگر، به خصوص اگر مکمل رنگ اصلی باشد بر انرژی فضا می‌افزاید و این اقدام خوبی برای اتاق بازی است.

Thanks! You've already liked this
No comments