آقایان چطور باید همسرشان را هنگام سندرم پیش از قاعدگی حمایت کنند؟

سندروم پیش از قاعدگی یا پی‌ام‌اس (PMS)، می‌تواند در روابط زناشویی چالش‌های زیادی ایجاد کند. بعضی زنان ممکن است علائم پی‌ام‌اس را از اواسط چرخه‌ی قاعدگی تا شروع قاعدگی خود تجربه کنند و برخی دیگر نیز هنگام نزدیک شدن به دوره‌ی قاعدگی خود علائم شدید پی‌ام‌اس را خواهند داشت. در مواجهه با علائم پی‌ام‌اس همسر خود، باید او را از نظر جسمی، ذهنی و احساسی حمایت کنید تا رابطه‌ی سالم‌‌تان حفظ شود. همراه ما باشید تا با نیازهای همسرتان در این دوران و کارهایی که می‌توانید برای بهبود حالش انجام دهید، آشنا شوید.

۱ . برخی مسئولیت‌های او در کارهای خانه را برعهده بگیرید

بسیاری از زنانی که پی‌ام‌اس را تجربه می‌کنند، نشانه‌های جسمی مانند گرفتگی عضلات شکمی، حالت تهوع،خستگی و یبوست دارند. با کمک کردن به او در انجام سهم او از کارهای خانه و به دست گرفتن بعضی از مسئولیت‌های او، می‌توانید به همسرتان در گذر از این مرحله کمک کنید. پی‌ام‌اس باعث می‌شود انجام دادن برخی کارها مانند بلند کردن اجسام سنگین یا تمیزکاری روزانه‌ی خانه سخت‌تر شود. شما می‌توانید با انجام دادن این کارها، به او وقت بیشتری برای استراحت بدهید.

بهتر است قبل از شروع قاعدگی، درباره کارهایی که می‌توانید در این دوره انجام دهید با او صحبت کنید. به‌ این‌ ترتیب می‌توانید در مورد کارها و مسئولیت‌های که بر عهده‌ی شما خواهد بود، به یک توافق کلی برسید و حمایت خود را به او نشان دهید.

۲ . آشپزی را برعهده بگیرید

اگر همسرتان همیشه تمام وعده‌های غذایی را درست می‌کند، به او پیشنهاد دهید در این دوره آشپزی را به شما بسپارد. مطمئنا از اینکه مجبور نباشد هنگام پی‌ام‌اس آشپزی هم بکند، قدردان شما خواهد بود.

می‌توانید یک برنامه غذایی بریزید و مواد غذایی موردنیاز برای تمام اعضای خانواده را از قبل تهیه کنید. با این کار همسرتان را از نگرانی تهیه‌ی غذا درمی‌آورید و برایش فرصت استراحت فراهم می‌کنید.

۳ . غذاها و نوشیدنی‌هایی درست کنید که به رفع گرفتگی‌های عضلانی کمک می‌کنند

برای کمک به همسر خود در دوره پی‌ام‌اس، می‌توانید برایش غذاهایی آماده کنید که باعث رفع گرفتگی‌های عضلانی و درد شکمی می‌شوند. ماهی قزل‌آلا، کرفس و سبزیجات تازه مانند شوید و جعفری می‌توانند به کاهش التهاب کمک کنند. شکلات تلخ (حداقل ۷۰ درصد) می‌تواند موجب کاهش استرس شود.

شما باید از تهیه‌ی غذاهایی که حاوی لبنیات هستند اجتناب کنید، زیرا لبنیات باعث تحریک شکم و ایجاد گرفتگی می‌شوند. ترجیحا از شکر فرآوری‌ شده نیز استفاده نکنید، زیرا غذاهای شیرین می‌توانند موجب گرفتگی عضلات شوند.
حتما مطمئن شوید که همسرتان زیاد آب بنوشد و برایش دمنوش های گیاهی دم کنید تا به کاهش گرفتگی عضلانی او کمک کند. چای سبز و چای رز (گل‌محمدی) به کاهش درد شکم کمک می‌کنند. از تهیه قهوه یا غذاهای حاوی کافئین اجتناب کنید، چراکه کافئین می‌تواند سطح استرس و اضطراب را افزایش دهد.

۴ . ناز و نوازشش کنید

پی‌ام‌اس می‌تواند تجربه ناراحت‌ کننده‌ای برای زنان باشد، زیرا بدن‌شان اغلب درد دارد، پف می‌کند و تحت‌ تأثیر هورمون‌ها قرار می‌گیرد. علائم پی‌ام‌اس را می‌توان با یک حمام یا ماساژ تسکین داد. به همسرتان توجه کنید، با صحبت‌ها و رفتارتان کاری کنید که احساس زیبایی کند و به او آرامش بدهید.

  • می‌توانید شام موردعلاقه‌اش را برایش درست کنید و درحالی‌که مشغول تماشای برنامه موردعلاقه خود از تلویزیون است، پاهایش را ماساژ دهید. اگر ترجیح می‌دهد تنها باشد، محیطی آرام برایش فراهم کنید تا تنها باشد.
  • همچنین خیلی در مورد رویدادهای اجتماعی صحبت نکنید و یا برای دورهمی‌ها برنامه نریزید، چون احتمالا در این دوره خیلی تمایلی به حضور در شلوغی ندارد. نیازهای او را درنظر داشته باشید و قبل از اینکه بخواهید برنامه‌های دورهمی با دوستان یا خانواده‌تان بریزید، حتما با او مشورت کنید. هرگز وقتی حوصله بیرون رفتن از خانه را ندارد، او را به این کار مجبور نکنید.

۵ . با نیازهای جنسی او همراه شوید

گرچه بدن زنان در این زمینه باهم متفاوت است، اما اکثر زنان در طول پی‌ام‌اس به‌ دلیل افزایش هورمون‌های بدن‌شان، میل جنسی بیشتری پیدا می‌کنند. زنان وقتی در دوره پی‌ام‌اس خود هستند، اغلب تمایلات جنسی شدیدتری تجربه می‌کنند. شما به‌ عنوان شریک زندگی‌شان، باید بتوانید در طول دوره پی‌ام‌اس به نیازهای جنسی او پاسخ دهید.

می‌توانید با همسرتان در رابطه با نیازهای جنسی او در طول پی‌ام‌اس صحبت کنید. شاید همسر شما علاقه‌مند به رابطه جنسی نباشد و ترجیح بدهد از نظر جسمی به روش‌های دیگر حمایت شود، یا ممکن است در طول پی‌ام‌اس میل جنسی او بالاتر برود و در این زمینه به حمایت شما نیاز داشته باشد. با صحبت کردن با او درباره این موضوع، به او نشان می‌دهید که از او حمایت می‌کنید و حاضر هستید نیازهای او را همان‌طور که خودش می‌خواهد پاسخ دهید.

منبع: چطور
Thanks! You've already liked this
No comments