جلوگیری از سقط جنین

سقط جنین نتیجه ناگوار اختلال ژنتیکی است که در جنین رخ می دهد. اگرچه سقط جنین با دارو به طور قطعی قابل پیشگیری نیست، راه های متعددی برای کاهش خطر سقط جنین وجود دارد. با تغییر کوچکی در سبک زندگی، داشتن رژیم غذایی سالم، ورزش کردن و داشتن الگوی خواب منظم می توانید از خطرات احتمالی در دوران بارداری جلوگیری کنید.

راهکارهای پیشگیری از سقط قبل از بارداری

تست بیماری مقاربتی (STD)

بیماری های مقاربتی می توانند خطر سقط جنین را افزایش دهند. از دکتر زنان بخواهید تست بیماری های مقاربتی از جمله سوزاک، سفلیس، ایدز (HIV) و تبخال تناسلی را حتما از شما بگیرد چرا که این بیماری ها با سقط جنین در ارتباط اند.

واکسن

برخی از بیماری هایی که می توانند منجر به سقط جنین شوند، با واکسیناسیون به راحتی قابل پیشگیری اند. اگر از سابقه واکسن هایی که زده اید آگاهی ندارید، با انجام آزمایش خون می توانید مطمئن شوید.

بهتر است قبل از برنامه ریزی برای بارداری از واکسن هایی که زده اید مطمئن شوید.

آگاهی از بیماری‌های خطرناک

برخی بیماری های مزمن ممکن است خطر سقط جنین را افزایش دهند. بیماری تیروئید، صرع و لوپوس از جمله این بیماری ها به شمار می روند.  با این حال ممکن است با وجود این بیماری ها فرزند سالمی به دنیا آورید اما باید حتما با متخصص زنان در مورد سابقه بیماری های خود صحبت کنید.

فولیک اسید

سعی کنید روزانه حداقل ۶۰۰ میلی گرم فولیک اسید مصرف کنید. این میزان فولیک اسید را باید ۱یا ۲ ماه قبل از اقدام برای بارداری شروع کنید. فولیک اسید احتمال نقص جنین را نیز کاهش می دهد.

کافئین

مصرف کافئین را در دوران بارداری محدود کنید. زمانی که برای بارداری اقدام کنید نباید بیش تر از ۲ فنجان قهوه (۲۰۰ میلی گرم) در روز میل کنید. کافئین می تواند روی سطح هورمون ها تاثیر گذاشته و مقادیر زیاد آن برای بدن مناسب نیست.

راهکارهای پیشگیری از سقط در دوران بارداری

ورزش

سعی کنید به آرامی ورزش کنید.

ورزش ملایم و روزانه برای سلامت مادر و کودک بسیار مفید است اما نباید در آن زیاده روی کرده و به خودتان زیاد فشار وارد کنید.

رژیم غذایی

از محصولات لبنی غیر پاستوریزه و گوشت خام پرهیز کنید. عفونت هایی که از طریق این محصولات منتقل می شوند مانند  لیستریا و توکسوپلاسموز ممکن است خطر سقط جنین را افزایش دهند. تنها با اطمینان از پخته شدن کامل گوشت و پاستوریزه بودن محصولات لبنی می توان از این عفونت ها پیشگیری کرد.

مواد مخدر و الکل

در دوران بارداری از مصف تنباکو، الکل و دخانیات جدا خودداری کنید. از زمانی که برای بارداری اقدام می کنید باید مصرف مواد مخدر به طور کامل قطع شود. علاوه بر اینکه مصرف این داروها برای سلامت شما و فرزندتان بسیار مضر است می توانند خطر سقط جنین را نیز افزایش دهند.

پرتو و سموم

سعی کنید در دوران بارداری در معرض پرتو یا سموم قرار نگیرید. در این دوران از هرگونه اشعه ایکس دوری کنید. همچنین از موادی مانند آرسنیک، سرب، فرمالدهید و بنزن دوری کنید چرا که ممکن است به کودک آسیب برسانند.

سطح استرس

سعی کنید در دوران بارداری سطح استرس خود را کاهش دهید. زمانی که استرس دارید بدن به سختی در برابر بیماری ها مبارزه کرده و قادر نخواهد بود از خود مراقبت کند. در دوران بارداری با هر روشی که به کاهش استرس شما کمک می کند تنش را از خود دور کنید. این روش ها می توانند شامل تنفس عمیق، مدیتیشن، یوگا، نقاشی یا باغبانی باشند.

پروژسترون

در مورد راه های جذب پروژسترون تحقیق کنید. هورمون جنسی زنانه به نام پروژسترون، تغییرات ترشحی در پوشش رحم ایجاد می کند که برای باروری تخمک ضروری است. برخی سقط جنین ها ممکن است به خاطر عدم ترشح کافی هورمون پروژسترون باشد. در سه ماهه اول بارداری، پروژسترون خطر سقط جنین را کاهش می دهد.

مواد غذایی ارگانیک

هر روز میوه ها و سبزیجات ارگانیک میل کنید. از مصرف محصولاتی که آغشته به سموم کشاورزی هستند پرهیز کنید چرا که می توانند تاثیر منفی روی باروری داشته باشند.

لبنیات

محصولات لبنی کم چرب و ارگانیک مصرف کنید. برخی محصولات لبنی حاوی هورمون ها و آنتی بیوتیک هایی است که سطح استروژن را در بدن بالا برده و برای باروری مضرند.

ماهی‌های آب سرد

ماهی های آب سرد سرشار از اسیدهای چرب امگا ۳ بخورید. ماهی ها علاوه بر ویتامین A و پروتئین، سرشار از اسیدهای چرب سالم هستند که به افزایش تولید هورمون، کاهش التهاب و چرخه منظم قاعدگی کمک می کنند.

Thanks! You've already liked this
No comments