درمان بواسیر در بارداری

بواسیر یا هموروئید (به انگلیسی Hemorrhoids) یکی از ناخوشایندترین عوارض بارداری است. برخی از این ناراحتی خجالت می کشند و در مورد این ناراحتی برخلاف حالت تهوع و تورم پاها زیاد صحبت نمی شود. با این حال خوشبختانه راهکارهای ساده ای برای درمان بواسیر در بارداری یا پیشگیری از ایجاد آن وجود دارد.

علائم بواسیر در بارداری 

بواسیر یا هموروئید عروق خونی متورم در ناحیه مقعد است که باعث خارش، ناراحتی یا درد می شود. هموروئید شبیه به خوشه انگور است که از مقعد خارج شده است.

بواسیر معمولا در سه ماه اول بارداری یا بعد از زایمان شکل می گیرد. علائم هموروئید در بارداری عبارت اند از:

  • خارش مقعد
  • درد مقعد، به ویژه در زمان نشستن
  • خون قرمز روشن در مدفوع
  • درد در زمان خارج شدن مدفوع، توده های سخت و دردناک در مقعد

علت بواسیر در بارداری

بواسیر یا هموروئید به دلیل افزایش جریان خون در رگ های نیمه پایین بدن به وجود می آید. فشار بیش از حد به این رگ ها منجر به تورم یا حجیم شدن رگ های خونی می شود که به رگ ها در این حالت هموروئید یا بواسیر می گویند. بیماری بواسیر در زنان باردار شایع تر است. از جمله علل شایع ابتلا به بواسر در بارداری عبارت اند از:

  • در دوران بارداری رشد رحم فشار زیادی روی رگ های لگنی یا رگ های نیمه پایینی وارد می کند. در نتیجه سرعت جریان خون در این رگ ها کم شده، فشار زیاد می شود و منجر به ایجاد هموروئید یا بواسیر خواهد شد.
  • یبوست در زنان باردار به شدت شایع است. زمانی که برای اجابت مزاج زیاد فشار می آورید، در ناحیه مقعدی فشار اضافی وارد شده و باعث ایجاد بواسیر یا شدیدتر شدن آن می شود.
  • زنان باردار همچنین سطح بالایی از هورمون ها به نام پروژسترون را در بدن خود دارند. این هورمون دیواره رگ ها را شل کرده و به همین دلیل احتمال تورم و هموروئید در آن ها بیشتر می شود. همچنین هورمون پروژسترون روی دستگاه گوارش نیز تاثیر داشته و احتمال ابتلا به یبوست را بیشتر می کند.

تشخیص بواسیر در بارداری

اگر هنوز مطمئن نیستید که بواسیر دارید یا نگران هستید که شاید روی بارداری شما تاثیر بگذارد، بهترین راه مراجعه به دکتر است. دکتر با معاینه مقعدی ساده می تواند هموروئید یا بواسیر را تشخیص دهد. اگرچه برای اطمینان بیشتر آزمایش های بیشتری نیز انجام می شود. این آزمایش ها شامل تست مدفوع گایاک (نشان دهنده خون تازه در مدفوع است) یا سیگموئیدوسکوپی یا یک آنوسکوپی می شود.

از کرم‌های مخصوص استفاده کنید

کرم های زیادی برای بواسیر یا هموروئید وجود دارند. این کرم ها به کاهش درد و خارش بواسیر کمک کرده اما مشکل اصلی را درمان نمی کنند.

از پماد هموروئید مطابق با دستورالعمل آن ها استفاده کنید. بیش از یک هفته این کرم ها را مصرف نکنید چرا که ممکن است التهاب را بدتر کنند.

از دکتر خود کمک بگیرید که چه نوع کرمی برای هموروئید شما مناسب تر است.

یبوست را درمان کنید

اگر می خواهید یبوست را برطرف کنید، از دکتر بخواهید داروهای نرم کننده مدفوع برای شما تجویز کند. از آنجایی که هموروئید به دلیل افزایش فشار روی رگ های اطراف مقعد به وجود می آید، نرم کننده های مدفوع به کاهش فشار روی رگ های این ناحیه کمک کرده و در نتیجه درد کمتر می شود.

نرم کننده های مدفوع به صورت قرص، کپسول و شربت موجود بوده و معمولا در شب مصرف می شوند.

خارش را کم کنید

خاراندن ممکن است بواسیر را تشدید کرده، تورم را بدتر کرده یا باعث خونریزی آن ها شود. برای کاهش خارش این اقدامات را انجام دهید:

لباس زیر پنبه‌ای بپوشید

این لباس ها کمتر هموروئید را تحریک کرده و به پوست اجازه نفس کشیدن داده که منجر به بهبود سریع تر هموروئید می شود.

از دستمال‌های معطر استفاده نکنید

از دستمال های توالت رنگی یا معطر خودداری کنید چرا که حاوی مواد شیمیایی هستند و بواسیر را تحریک می کنند. دستمال کاغذی ۲ لایه سفید و ساده بهترین انتخاب است.

ناحیه را تمیز نگه دارید

خشک کردن مقعد بعد از مدفوع می تواند علائم هموروئید را کاهش دهد. به آرامی این کار را انجام دهید چون در غیر این صورت می تواند منحر به تحریک هموروئید شود.

از یک بسته یخ استفاده کنید

یک بسته یخ یا کمپرس سرد مستقیما در محل هموروئید می تواند ناراحتی و تورم را کاهش دهد. در طول روز چند مرتبه کیسه یخ جدیدی را روی بواسیر قرار دهید.

چه زمانی باید با دکتر تماس بگیرید؟

زمانی که درمان خانگی بواسیر در بهبود آن موثر وافع نشد به دکتر مراجعه کنید. سرگیجه و خونریزی مداوم یکی از علائم از دست دادن خون است. برای درخواست کمک فورا با دکتر تماس بگیرید.

از نشستن یا ایستادن در طولانی مدت خودداری کنید

نشستن و ایستادن هر دو فشار زیادی به رگ های پایینی وارد می کنند به همین دلیل از نشستن و ایستادن در طولانی مدت اجتناب کنید.

اگر در محل کار باید بنشینید هر چند وقت یکبار به منظور استراحت بلند شده و راه بروید.

زمانی که در حال تماشای تلویزیون، خواندن کتاب یا خواب هستید باید روی پهلوی چپ خود دراز بکشید. این کار فشار جریان خون در رگ های نیمه پایین بدن را کم می کند.

Thanks! You've already liked this
No comments