درمان نقرس در بارداری

بیماری نقرس در بارداری شایع نیست، اما امکان پذیر است. علائم نقرس شامل ورم و درد مفاصل معمولا در انگشت شست است. متاسفانه مصرف بیشتر داروهای نقرس در دوران بارداری می تواند خطرناک باشد. البته بیمار می تواند با تغییراتی در رژیم غذایی و سبک زندگی در دوران بارداری نقرس را درمان کند.

زیاد آب بنوشید

باید مطمئن شوید که روزانه تقریبا ۸ لیوان آب می نوشید. در دوران بارداری، مقدار آب در جریان خون افزایش می یابد. مقداری از این آب به بافت ها رسیده، ذخیره شده و درنتیجه منجر به ورم می شود.

همچنین می تواند منجر به ایجاد کم آبی در بدن زنان باردار شده که نقرس را بدتر می کند. زنان باردار با افزایش مقدار آب مصرفی باید این از دست دادن آب را جبران کنند.

آب با رقیق کردن کریستال های اسید اوریک و خارج کردن آن ها به عملکرد طبیعی کلیه ها کمک می کند.  این کار باعث کاهش میزان اسید اوریک رها شده در بافت ها شده و در نتیجه علائم نقرس و تعداد حملات این بیماری را کاهش می دهد.

در دوران بارداری باید همیشه یک بطری آب همراه خود داشته باشید. همچنین به خاطر داشته باشید که بعد از فعالیت های بدنی و در هوای گرم آب بیشتری نیاز دارید.

میزان نمک مصرفی خود را کاهش دهید

از هر گونه رژیم غذایی یا خوراکی هایی که حاوی مقدار زیادی نمک هستند خودداری کنید. نمک حاوی مقادیر زیادی سدیم بوده و سدیم آب و مایعات بدن را در خود جذب کرده و در بافت ها ذخیره می کند. در نتیجه التهاب ناشی از نقرس شدت می یابد.

به همین خاطر باید از اضافه کردن نمک به وعده های غذایی خود خودداری کنید. همچنین باید از غذاهای آماده که مقادیر زیادی نمک دارند دوری کنید. هر نوع میان وعده حاوی نمک مانند چیپس سیب زمینی و چوب شور نیز توصیه نمی شود.

کربوهیدرات‌های مرکب را به رژیم غذایی خود اضافه کنید

کربوهیدرات های مرکب از جمله غلات کامل، میوه ها و سبزیجات می توانند به کاهش علائم نقرس کمک کنند. از کربوهیدرات های فراوری شده و تصفیه شده از جمله مواد پخته شده با آرد سفید، آب نبات، نوشیدنی های شیرین و هر ماده غذایی که حاوی شربت ذرت است، جدا خوداری کنید.

سعی کنید در کنار هر وعده غذایی مقداری سبزیجات نیز میل کنید و همچنین در طول روز چند وعده میوه به عنوان میان وعده بخورید.

در غذاهای خود آرد گندم را جایگزین آرد سفید کنید تا غلات کامل بیشتری را به رژیم غذایی خود اضافه کنید.

سعی کنید پاستای معمولی و برنج سفید را با پاستای غلات کامل و برنج قهوه ای عوض کنید.

محصولات لبنی پر چرب را با نوع کم چرب آن عوض کنید

بهترین راه درمان نقرس خودداری از مصرف محصولات لبنی و سایر مواد غذایی پرچرب است. محصولات لبنی کم چرب زیر را امتحان کنید:

  • ماست کم چرب
  • شیر کم چرب
  • پنیر کم چرب
  • بستنی کم چرب یا ماست یخ زده

مقدار گوشت قرمز مصرفی خود را محدود کنید

یکی از بهترین راهکارها برای درمان نقرس در دوران بارداری این است که میزان گوشت قرمز مصرفی خود و سایر منابع پورین را تا جایی که ممکن است کاهش دهید.

اسید اوریک محصول متابولیسم پورین است. بنابراین کاهش مصرف مواد غذایی حاوی پورین برای جلوگیری از حملات نقرس در دوران بارداری ضروری است.

مواد غذایی سرشار از پورین عبارت اند از: گوشت قرمز، گوشت گاو، بیکن، بره، گوشت گوزن و آهو، بوقلمون، اردک، خوک، جوجه و گوشت اندام ها مانند جگر، مغز و قلوه و همچنین غذاهای دریایی از جمله ماهی کولی، ساردین، خرچنگ، سالمون، ماهی تن و صدف. منابع دیگر پورین عبارت اند از عدس، مارچوبه، گل کلم، لوبیا قرمز، لوبیا سفید، جو دو سر، نخود فرنگی، اسفناج و قارچ.

به هیچ عنوان نباید این مواد غذایی را کاملا از رژیم غذایی خود حذف کنید اما سعی کنید میزان مصرف خود را به ۱۵۰ میلی گرم در روز کاهش دهید.

بیشتر توت بخورید

انواع توت ها بهترین نوع میوه برای بیماران مبتلا به نقرس است چرا که سرشار از آنتی اکسیدانی به نام آنتوسیانین می باشد. این آنتی اکسیدان با رادیکال های آزادی که به علت آسیب بافت و سلول ناشی از کریستال های اسید اوریک آزاد شده اند مبارزه می کند. توت ها اثر ضد التهابی قوی دارند به همین دلیل به راحتی التهاب مفاصل ناشی از نقرس را از بین می برند.

به طور کلی انواع توت ها قابلیت این را دارند که درد و التهاب را به طور طبیعی کاهش دهند. همچنین شواهد زیادی وجود دارد که نشان می دهد این آنتی اکسیدان ها قابلیت کاهش غلظت اسید اوریک در خون را دارند.

آنتوسیانین ها در همه انواع توت از جمله تمشک، بلوبری، توت فرنگی و گیلاس به مقدار زیاد وجود دارند.

غذاهای سرشار از ویتامین C بخورید

ویتامین C آنتی اکسیدان قوی است که به پیوند بافت و کلاژن در مفاصل آسیب دیده بعد از اینکه دچار التهاب و آسیب شدند، کمک می کند. ویتامین C همچنین با کاهش سطح اسید اوریک در خون عملکرد کلیه را بهبود می بخشد و اینگونه به درمان ویتامین C کمک می کند.

Thanks! You've already liked this
No comments