پیشگیری از فشار خون پایین

فشار خون پایین (افت فشار خون) می تواند یک وضعیت خطرناک را ایجاد کند. در حالی که برای بسیاری از افراد فشار خون پایین نشانه ای از سلامتی است، اگر فشار خون پایین همراه با خستگی مزمن، ضعف، غش، یا سرگیجه باشد، باید با پزشک مشورت کنید. پیشگیری از فشار خون پایین می تواند از طریق غذا خوردن سالم انجام شود، اجتناب از نشستن یا ایستادن در یک موقعیت برای مدت طولانی و مراقبت از خود هنگام مصرف داروهای خاص می تواند در پیشگیری از فشار خون پایین موثر واقع شود. از آنجا که قلب شما یکی از متغیرهای اصلی فشار خون است، باید تلاش خود را برای تقویت قلب انجام دهید.

مقدار نمک بیشتری را به رژیم غذایی خود اضافه کنید

اضافه کردن مقدار کمی نمک به سوپ یا سیب زمینی طعم و مزه آن را بیشتر کرده و باعث افزایش فشار خون می شود. برنج تفت داده شده با سویا سس نیز همان اثر را دارد. با این حال، هنگام اضافه کردن نمک به رژیم غذایی خود مراقب باشید. مقدار نمک مورد نیاز شما به بدن شما، سن و جنس شما بستگی دارد. قبل از تنظیم مقدار نمک رژیم غذایی خود، با پزشک یا متخصص تغذیه مشورت کنید.

وعده‌های غذایی کوچک بخورید

گاهی پس از خوردن غذا، هضم آن می تواند باعث افت فشار خون شود. فشار خون پایین مستقیما به مقدار وعده غذایی ارتباط دارد. به عبارت دیگر، اگر یک وعده غذایی بزرگ بخورید، کاهش قابل توجهی از فشار خون را تجربه خواهید کرد. هنگامی که وعده های غذایی کم و با کربوهیدرات پایین را مصرف می کنید می توانید تا حد زیادی از فشار خون پایین جلوگیری کنید.

به جای خوردن سه وعده غذایی بزرگ، سعی کنید ۵ یا ۶ وعده غذای کوچک را در طول روز به طور مساوی مصرف کنید.

به سرعت از کربوهیدرات‌های قابل هضم اجتناب کنید

اگر بدن شما غذا را سریعا فرآوری کند، می تواند منجر به فشار خون پایین شود. به عنوان مثال، غذاهای که به سرعت فرآوری می شوند عبارتند از : برنج سفید و نان سفید که فشار خون شما را کاهش می دهد. غذاهای دارای حبوبات، پروتئین و انواع دانه ها فشار خون شما را ثابت نگه می دارد. نان غلات را جایگزین نان سفید و نان ساندویچی کرده و از برنج قهوه ای به جای برنج سفید استفاده کنید.

ویتامین‌ها و مواد مغذی را به مقدار کافی دریافت کنید

کمبود مواد مغذی در رژیم غذایی شما ممکن است منجر به فشار خون پایین شود. به عنوان مثال، اگر شما در رژیم غذایی خود کمبود B12داشته باشید، بدن شما به اندازه کافی گلبول های قرمز نخواهد داشت. این می تواند منجر به کم خونی شود که از نشانه های آن فشار خون پایین است. کمبود آهن می تواند شرایط مشابهی ایجاد کند. کلم بروکلی، لوبیا و عدس منبع خوبی از آهن هستند. شیر، تخم مرغ و ماهی منابع خوبی از B12 هستند. این غذاها را به طور منظم به رژیم غذایی خود اضافه کنید.

به مقدار زیاد آب بنوشید

کم آبی علت اصلی فشار خون است. آب نه تنها از کمبود آب جلوگیری می کند، بلکه حجم خون را افزایش می دهد. افزایش حجم خون باعث کاهش فشار خون می شود. حداقل هشت تا ده لیوان آب در هر روز بنوشید.

اگر ورزش می کنید مقدار بیشتری آب بنوشید زیرا ورزش باعث می شود که شما مقدار زیادی از حجم آب بدن خود را از دست بدهید.

اگر نوشیدن آن مقدار آب برای شما دشوار است نوشابه یا آبمیوه های طبیعی را جایگزین آب کنید.

الکل مصرف نکنید

الکل بدن شما را بی آب کرده و می تواند منجر به فشار خون پایین شود. حتی مصرف مقدار اندک آن نیز می تواند منجر به انقباض رگ های خونی شده که منجر به کاهش فشار خون می شود. اگر تشنه هستید به جای الکل از آب استفاده کنید.

به طور ناگهانی از جای خود بلند نشوید

مکانیسم هایی که تحت شرایط عادی باعث جلوگیری از جمع شدن خون در پاها می شوند به درستی عمل نمی کنند که این موضوع ممکن است باعث سرگیجه، غش و ستاره ستاره شدن در دور سر شود. شما می توانید این اثرات را با ایستادن با ملایمت و به آرامی محدود کنید.

تمرین کردن تنفس عمیق قبل از بالا آمدن. در مدت چهار ثانیه نفس بکشید، یک ثانیه نگه دارید، سپس بیش از سه ثانیه نفس بکشید. برای یک یا دو دقیقه تکرار کنید تا قبل از بالا آمدن نفس جریان خونتان افزایش یابد.

در هنگام خواب سر خود را بالا نگه دارید

هنگامی که بدن خود را در زاویه ای قرار دهید تا سرتان کمی بالاتر از پاها باشد، می توانید بر شدت فشار خون خود غلبه کنید. شما می توانید به روش های مختلفی این کار را انجام دهید. یک راه حل ساده این است که آجر را زیر تشک خود قرار دهید. شما همچنین می توانید یک تخت مکانیکی که به شما اجازه می دهد تا سطح مکانیکی را تنظیم کنید، خریداری کنید.

به مدت زیاد دراز نکشید

دراز کشیدن به مدت طولانی می تواند باعث فشار خون پایین شود. سعی کنید در شبانه روز ۶ تا ۸ ساعت بخوابید. هنگامی که صبح از خواب بیدار می شوید دندان های خود را مسواک بزنید، صبخانه بخورید و کارهای روزمره خود را انجام دهید. از داراز کشیدن و تلویزیون دیدن یا کتاب خواندن به مدت طولانی پرهیز کنید.

به مدت طولانی یکجا ننشینید

نشستن طولانی مدت نیز می تواند باعث فشار خون پایین شود. اگر مدت زیادی در یکجا ثابت و بی حرکت می نشینید سعی کنید که هر ۱ ساعت ۱ بار از جای خود بلند شده و اندکی راه بروید. حتی هنگامی که طولانی مدت در اتوبوس و هواپیما نشسته اید نیز همین کار را در راهروهای آن ها انجام دهید.

اگر به مدت طولانی در ماشین اسیر شده اید، در جاده هر جا که پمپ بنزین دیدید توقف کرده و اندکی قدم بزنید.

برای مدت طولانی در یک موقعیت ایستاده نباشید

اگر کاری دارید که نیاز به ایستادن طولانی دارد، زمان مناسب برای استراحت به پاهای خود را پیدا کنید. فعالیت فیزیکی فشار خون شما را ثابت نگه می دارد.

برای رفع این مشکل می توانید از یک صندلی یا لبه پله قرار گرفته و ۵ بار به روی آن عقب و جلو بروید سپس برای پای دیگر نیز همین کار را انجام دهید.

دمای محیط را خنک نگه دارید

درجه حرارت بالا می تواند باعث کاهش فشار خون شما شود. اگر زمان زیادی را در بیرون از خانه و در هوای گرم می گذرانید، هر چند ساعت یک بار به خود استراحت داده و به یک مکان خنک بروید، برای مثال جایی که پنکه در آن جا روشن باشد یا در زیر درختان. این کار می تواند درجه حرارت بدن شما را کاهش داده و باعث افزایش فشار خون شود.

Thanks! You've already liked this
No comments