تشخیص انواع پسوریازیس

شایع ترین نوع پسوریازیس، پسوریازیس پلاکی است که یک پوشش نقره ای پولک مانند روی سطح پوست ایجاد می شود.

پسوریازیس یک بیماری شایع پوستی است که بوسیله ساختن سلول های اضافی پوست روی سطح پوست ایجاد می شود. این وضعیت پوست مداوم و مزمن است. اگر پسوریازیس دارید، علائم شما ممکن است به بهتر شدن یا بدتر شدن بینجامد. شما می توانید با شناخت علائم پسوریازیس و انجام یک معاینه فیزیکی توسط پزشک خود، این بیماری پوستی را تشخیص دهید. اگر پسوریازیس تشخیص داده شود، باید گزینه های درمانی خود را یاد گرفته تا بتوانید وضعیت پوست خود را مدیریت کنید.

به دنبال قسمت‌هایی از پوست که زبر شده است باشید

شما باید به دنبال هر لکه قرمز رنگی روی سطح بدن از جمله داخل دهان و اندام های تناسلی باشید. روی لکه های قرمز رنگ پوست ممکن است حاوی یک پوشش پولک مانند نقره ای باشد و ممکن است در نقطه کوچکی از بدن باشند یا اینکه  قسمت بزرگی از بدن را شامل شوند. اگر این علائم را متوجه شوید، ممکن است نوعی پسوریازیس به نام پسوریازیس پلاکی داشته باشید که شایعترین نوع پسوریازیس است.

شما همچنین باید جلوی سر و خط رویش موهای خود را از وجود لکه های قرمزرنگ و همراه با خارش زیاد که روی آن ها پوشش سفید یا نقره ای است کنترل کنید.این اغلب نشانه پسوریازیس پوست سر است.

شما همچنین ممکن است متوجه پوسته پوسته های پوست مرده سر در بین موهای خود شوید مخصوصا زمانی که پوست سر خود را خارش می دهید.

بدن خود را از وجود زخم‌های کوچک و آبدار بررسی کنید

این ها معمولا علائم پسوریازیس خالدار است که اغلب در نوجوانان و کودکان مشاهده می شود. زخم های کوچک و آبدار روی بازوها، پاها، پوست سر و نیم تنه ظاهر می شوند. زخم ها ممکن است با یک پوسته کامل پوشیده شده باشند و در برابر پوست نازک به نظر می رسند.

این نوع پسوریازیس می تواند توسط یک عفونت باکتریایی مانند گلو درد ایجاد شود.

به دنبال لکه‌های صاف روی پوست متورم باشید

شما باید به دنبال لکه های پوستی صاف و صیقلی روی پوست متورم در زیر بغل، کشاله ران، زیر سینه ها و در اطراف اندام های تناسلی باشید.

این علامت پسوریازیس معکوس است. این نوع پسوریازیس به علت مالش و عرق کردن اغلب بدتر می شود.

این نوع پسوریازیس اغلب توسط عفونت های قارچی ایجاد می شود. شما می توانید به عفونت قارچی از طریق تماس با کسی که دارای عفونت قارچی است یا از طریق قرار گرفتن در دوش های عمومی، رختکن ها و استخر ها مبتلا شوید.

دست‌ها، پاها و نوک انگشتان خود را از وجود تاول بررسی کنید

تاول ها معمولا پر از چرک خواهند بود و پوست اطراف تاول قرمز و نازک می شود این علائم پسوریازیس چرک دانه ای است، یک نوع پسوریازیس که کمتر رایج است.

اگر شما این نوع پسوریازیس را دارید، ممکن است تب، لرز، اسهال و خارش شدید نیز داشته باشید.

بررسی کنید که آیا ناخن‌های شما ضخیم‌تر، لکه‎دار یا رگه‎دار هستند

این علائم پسوریازیس ناخن است. اگر شما این نوع پسوریازیس را دارید، ممکن است متوجه شوید که ناخن های شما تغییر رنگ داده و به طور غیر طبیعی رشد می کنند. ناخن های شما نیز ممکن است از بستر ناخن جدا شوند و یا از بین بروند.

به مفاصل سفت و متورم توجه کنید

این می تواند از علائم آرتریت پسوریازیس یا ورم‌مفاصل پسوریاتیک باشد.  مفاصل شما ممکن است در اثر این نوع از پسوریازیس متورم، دارای پوست زبر و فلس دار، ناخن های تغییر رنگ داده و درد ایجاد کند. با گذشت زمان، این نوع پسوریازیس می تواند باعث سفتی و آسیب مفصلی شود.

بررسی این که علائم شما هر چند هفته یا چند ماه ظهور می‌کند

اغلب انواع پسوریازیس برای چند هفته یا ماه ظاهر می شوند و پس از آن به بهبودی می رسند. علائم معمولا به صورت چرخه ظاهر می شوند، و با بهبود بیماری علائم نیز فروکش می کنند.

شما بهتر است یک دفترچه یادداشت داشته باشید تا به خاطر بسپارید که این علائم چه زمانی آغاز و چه زمانی تمام می شوند.

اگر علائم به صورت یک چرخه مرتبا شروع و پایان یابد احتمالا یک نوع پسوریازیس دارید و باید توسط پزشک بررسی شود.

به دکتر اجازه دهید تا معاینات فیزیکی را روی پوست شما انجام دهد

پزشک شما می تواند با بررسی پوست، پوست سر و ناخن، پسوریازیس را تعیین کند. آنها هر لکه قرمز، فلس مانند و یا مناطق متورم بر روی پوست را بررسی می کنند. آنها همچنین ممکن است به ناخن شما نگاه کنند تا بررسی کند که آیا آنها ناهموار، تغییر رنگ داده شده یا شیار دار شده اند.

پزشک شما ممکن است از علائم شما برای کمک به تشخیص بیماری سوال کند. آنها همچنین ممکن است سابقه درمانی شما را در نظر بگیرند که آیا شما مستعد ابتلا به بیماری های پوستی یا پوست حساس هستید.

نمونه برداری پوستی انجام دهید

برای تشخیص بهتر پزشک یک نمونه کوچک از پوست را بر می دارد که این عمل نمونه برداری نامیده می شود. نمونه برداری همچنین می تواند به پزشک شما کمک کند تا نوع پسوریازیس را تعیین کرده و اختلالات دیگر را رد کند.

بیوپسی پوست اغلب در دفتر دکتر انجام می شود. یک بی حسی ممکن است به منطقه اعمال شود، بنابراین شما برداشتن پوست را احساس نمی کنید. نتایج نمونه برداری اغلب در عرض یک هفته آماده می شود.

Thanks! You've already liked this
No comments