اگر باردارید هستید، این عادت‌ها را کنار بگذارید!

داشتن یک روش زندگی سالم، چیزی است که همه ما به آن نیاز داریم. اما وقتی باردار هستید، دیگر مسئله فقط سلامتی خودتان نیست، شما باید مواظب سلامتی کودک‌تان هم باشید.

این عادات غلط حتی می‌توانند زندگی جنین را به خطر بیاندازند. تحقیقات نشان داده‌اند، خیلی از خانم‌ها همه عادات غلطی که قبل از بارداری داشته‌اند را در دوران بارداری هم انجام می‌دهند. به همین علت تشویق خانم‌های باردار به داشتن سبک زندگی سالم‌تر برای پزشکان تبدیل به یک معضل شده است.

مهم نیست این عادات غلط چقدر بی‌اهمیت به نظر می‌رسند، آنها می‌توانند برای جنین درون رحم‌تان مشکلات فراوانی ایجاد کنند. رفتار و انتخاب‌های شما در طول این ۹ ماه بر رشد و نمو جنین‌تان تاثیر مستقیم دارد. عادات غلط مادر می‌تواند موجب بروز بیماری، آسیب مغزی و اشکال در رشد کودک شود.

مطمئنا هیچ مادری نمی‌خواهد به کودکش کمترین آسیبی برسد. داشتن روش زندگی سالم، سلامت جنین‌تان را تضمین می‌کند. به علاوه دوری از عادات اشتباه، دشواری و سختی‌های دوران حاملگی را هم کم می‌کند.

برای اینکه بعد از ۹ ماه انتظار کودکی سالم و زیبا داشته باشید، این عادات غلط را کنار بگذارید.

نوشیدنی‌های الکلی

به محض اینکه فهمیدید حامله هستید، نوشیدن هر گونه نوشیدنی الکلی را کنار بگذارید. هر میزان الکلی که بخورید از طریق گردش خون به بدن کودک‌تان هم وارد می‌شود. الکل بر نمو کودک تاثیر گذاشته و سلامت او را هم به خطر می‌اندازد.

نوشیدن شراب قرمز در طول حاملگی خطر سقط جنین و زایمان زود هنگام را افزایش می‌دهد.

تحقیقات نشان داده هر میزان الکلی که توسط مادر در طول حاملگی مصرف شود، می‌تواند اثرات شدید و دراز مدتی روی کودک داشته باشد. مصرف الکل می‌تواند باعث شود کودک در هنگام بزرگسالی حالات تشویش و نگرانی مداومی را تجربه کند.

مصرف دخانیات

دخانیات یکی از مواردی است که باید به طور کامل و جدی در طول حامگلی کنار گذاشته شود. نیکوتین، کربن مونواکسید و دیگر مواد شیمیایی موجود در دخانیات می‌توانند در رشد و نمو ریه‌های کودک اختلال ایجاد کنند و باعث بروز مشکلات مختلفی در هنگام تولد نوزاد، و مشکلات فیزیکی و ذهنی بعد از تولد، شوند. تحقیقات نشان داده که مصرف دخانیات در هنگام بارداری می‌تواند سبب جلوگیری از رشد و نمو سیستم عصبی جنین شود.

تحقیقی دیگر بیان کرد مصرف دخانیات توسط مادر می‌تواند رشد مغز، ریه و کلیه را در جنین کاهش دهد. این مسئله می‌تواند در هر دو جنس جنین اتفاق بیافتد. همچنین جنین‌هایی که در این شرایط رشد می‌کنند، سایز کوچکتری خواهد داشت.

خوردن غذاهای مضر و هله هوله

این درست است که ممکن است در طول حاملگی شدیدا هوس غذاهای خاصی را داشته باشید، اما همواره باید غذاهایی را مصرف کنید که سالم باشند. غذایی که می‌خورید تاثیری مستقیم بر رشد و سلامت جنین‌تان دارد.

یک رژیم غذایی سالم و مناسب باعث می‌شود کودک در هنگام تولد وزن نرمالی داشته باشد، رشد و نمو مغز جنین را افزایش می‌دهد و از بسیاری از مشکلات و نقص‌ها در هنگام زایمان جلوگیری می‌کند.

اگر به جای غذاهای سالم، هله هوله و غذاهای ناسالمی که پر از چربی و شکر هستند بخورید، تاثیر بسیار بدی بر سلامت جنین‌تان گذاشته‌اید. در این صورت سلامتی خودتان هم به خطر می‌افتد چرا که امکان دارد فشار خون‌تان افزایش پیدا کند، کلسترول‌تان بالا رود و میزان قند خون‌تان زیادتر از حد معمول شود. خوردن غذاهای مضر بر رشد و نمو مغز جنین هم تاثیری منفی دارد.

مصرف بیش از اندازه کافئین

معمولا مصرف ۱ تا ۲ فنجان قهوه در روز مشکلی برای خانم‌های باردار به وجود نمی‌آورد. اما اگر عادت دارید بیشتر از این مقدار قهوه در روز بنوشید، باید این عادت‌تان را ترک کنید. مصرف بیش از اندازه قهوه در طول دوران بارداری برای سلامت خودتان و همچنین جنین‌تان مضر است. کافئین ماده‌ای محرک است که باعث بالا رفتن فشار خون و افزایش ضربان قلب می‌شود که هر دو این‌ها مشکلاتی جدی برای خانم‌های باردار به وجود می‌آورند.

مصرف بیش از اندازه کافئین بر خواب‌تان هم تاثیر بد می‌گذارد.

مصرف دارو به طور خودسرانه

ممکن است در دوران حاملگی سردرد داشته باشید و یا سرما بخورید. در این موارد بسیاری از افراد به طور خودسرانه دارو مصرف می‌کنند. اما نباید این طور باشد. هر دارویی که در طول حاملگی مصرف می‌شود باید به دقت انتخاب شود. هر چیزی که در بدن شما هضم می‌شود به بدن جنین‌تان هم راه می‌یابد و دارو هم از این قضیه مستثنی نیست.

خانم‌های باردار نمی‌توانند هیج نوع دارو یا قرصی را بدون مشورت پزشک‌شان مصرف کنند. اگر در حال حاضر دارو مصرف می‌کنید، حتما سریعا آن را به پزشک‌تان اطلاع دهید تا مطمئن شوید مشکلی برای جنین‌تان به وجود نمی‌آورد.

منبع: فوت و فن
Thanks! You've already liked this
No comments