درمان طبیعی کبد چرب

کبد دومین عضو بزرگ بدن انسان و یکی از مهم ترین آن ها است، زیرا مسئول فیلتر کردن سمهای مضر در جریان خون است. برنامه های دارویی زیادی برای سم زدایی از کبد و درمان کبد چرب وجود دارد، اما همچنان تغییرات شیوه زندگی است که می تواند باعث ایجاد یک کبد پاک و سالم و درمان کبد چرب شود.

با این حال، رژیم غذایی سم زدایی کبد، هنوز از نظر علمی اثبات شده نیست زیرا به نظر می رسد که درمان کبد چرب کار دشواری باشد. در ارتباط با رژیم غذایی کبد چرب حتما با پزشک خود مشورت کنید.

مصرف الکل و کافئین را کاهش دهید

الکل و کافئین از بزرگترین مواد مضر برای کبد هستند که سموم را در کبد شما ذخیره می کنند و از کارکرد درست آن جلوگیری می کنند و در نهایت به کبد چرب و در مراحل بعدی به سیروز کبدی منجر می شود.

با کاهش مصرف الکل و نوشیدنی های کافئین، کبد خود را پاکسازی کنید. تحقیقات اخیر نشان می دهد که قهوه بدون کافئین ممکن است به کاهش سطح آنزیم های کبدی کمک کند. این نوشیدنی ها را جایگزین نوشیدنی های غیر الکلی کنید تا بتوانید کبد خود را احیا کرده، و به درمان کبد چرب کمک کنید.

آب زیادی بخورید

با نوشیدن حداقل ۲ لیتر آب در روز سموم را از کبد خود رفع کنید. نوشیدن آب باعث می شود که بدن شما هیدراته شده و همین طور به صورت طبیعی به بازسازی سلول ها می پردازد. همچنین به کبد اجازه می دهد تا سموم بیشتری را فیلتر کرده و سریعتر کار کند و سطح انرژی شما را افزایش دهد.

لیمو ترش را به رژیم غذایی خود اضافه کنید

چند قطره لیمو را در آب آشامیدنی یا چایی خود ریخته و یکبار در روز بنوشید.

آب لیمو تولید زرد آب کبد را تحریک می کند تا به جلوگیری از انتشار سموم کمک کند. همچنین از ایجاد سنگ های صفراوی جلوگیری می کند و عملکرد هضم و کبد را افزایش می دهد و در نتیجه به درمان کبد چرب کمک زیادی می کند.

چای سبز بخورید

چای سبز غنی از کاتچین ها است که یک نوع آنتی اکسیدان گیاهی است که عملکرد کبد را افزایش می دهد و به کاهش ذخیره چربی در کبد کمک می کند.

آب میوه‌های طبیعی بنوشید

میوه هایی مانند توت فرنگی، تمشک، زغال اخته و بلوبری همه باعث افزایش سلامت کبد می شوند. این میوه ها دارای اسید های ارگانیک هستند که سطح قند خون را پایین می آورند و به شما کمک می کند تا چربی سوزانده و احتمال ابتلا به بیماری های کبدی و کبد چرب را کاهش می دهند.

اجتناب از غذاهایی که باعث آسیب به کبد شما می‌شوند

غذاهای فرآوری شده و حاوی مواد نگهدارنده، چربی و کلسترول می توانند باعث انباشتگی و ذخیره شدن چربی ها شوند. کبد خود را با اجتناب از غذاهای فرآوری شده یا چرب پاکسازی کرده و از این طریق به بازسازی سلول های خود نیز کمک کنید.

از غذای فست فوداجتناب کنید به طور خاص، سعی کنید از مواد غذایی سرخ شده یا گوشت های نگهدارنده (مثل سوسیس، کالباس، بیکن) اجتناب کنید.

از چربی های بد دوری کنید زیرا به طور مثال گوشت های فرآوری شده، و غذاهای سرخ شده می توانند باعث ذخیره چربی در کبد شما شده که در نهایت منجر به کبد چرب می شود. از چربی های فرآوری شده شامل کره گیاهی و روغن های نباتی اجتناب کنید.

اجتناب از شیرین کننده های مصنوعی، رنگ های خوراکی و مواد نگهدارنده بهترین درمان برای کبد چرب است.

سبزیجات مصرف کنید

سبزیجات خاصی حاوی مواد مغذی مانند بتا کاروتن است که باعث تحریک سلول های کبدی و محافظت از کبد از سموم می شود. سبزیجات تیره و برگ سبز مانند اسفناج، به رشد سلول های کبدی کمک می کند، در حالی که چغندرها مجاری کبد را از وجود سم محافظت می کنند. حداقل ۵ بار در روز در وعده های غذایی خود از سبزیجات استفاده کنید.

سبزیجاتی که سلامت کبد را تقویت می کنند شامل قاصدک، کدو تنبل، شاهی، دانه خردل، کاسنی و اسفناج است.

مصرف سیر خود را بالا ببرید

سیر دارای ترکیبات حاوی گوگرد است که آنزیم های کبدی را فعال می کنند که برای از بین بردن هر گونه سمی که ممکن است در سیستم شما باشد، کارساز است. سیر همچنین حاوی آلیسین و سلنیم، دو ماده مغذی است که از کبد در برابر سموم محافظت می کنند. این دو ماده غذایی نیز در روند سم زدایی موثر هستند.

گریپ فروت بخورید

گریپ فروت غنی از ویتامین C و آنتی اکسیدان ها است که هر دو آنها پاک کننده کبد هستند. گریپ فروت آنزیم های سم زدایی را در کبد تقویت می کند و دارای ترکیبات فلاونوئید است که باعث می شود کبد به جای ذخیره چربی به سوختن چربی کمک کند. با این حال، مراقب باشید زیرا مصرف زیاد گریپ فروت می تواند  برخی آنزیم های کبدی را مهار کند، که می تواند به روی برخی مواد غذایی و داروها در بدن تاثیر بگذارد.

دو بار در هفته آووکادو را بخورید

آووکادو خوشمزه است و دارای ترکیبات تولید گلوتاتیون است. این ترکیب به جلوگیری از سموم اضافی بدن کمک می کند.

گردو بخورید

گردو دارای سطوح بالای آمینو اسیدها و اسید های چرب امگا ۳ است که به پاکسازی کبد و درمان کبد چرب کمک زیادی می کند. از عصاره پوسته گردو در بسیاری از فرمول های پاکسازی کبد استفاده می شود

Thanks! You've already liked this
No comments