آیا صبحانه پروتئینی لاغرمان می‌کند؟

می‌توان گفت که پروتئین، مهم‌ترین ماده مغذی برای برنامه کاهش وزن است. به این دلیل که بدن برای متابولیزه کردن پروتئین (در مقایسه با چربی یا کربوهیدرات‌ها) از کالری‌های بیشتری استفاده می‌کند. همچنین، پروتئین کمک می‌کند تا برای مدت طولانی‌تری احساس سیری کنید.

یکی از مطالعات در همین زمینه نشان می‌دهد که اگر زنان، پروتئین دریافتی را به ۱۵ تا ۳۰ درصد از کل کالری‌های دریافتی افزایش دهند، روزانه حدود ۴۴۱ کالری کمتر مصرف خواهند کرد. همچنین، آنان در این شرایط می‌توانند حدود ۵ کیلوگرم از وزن خودشان در عرض ۱۲ هفته کاهش بدهند.

مطالعه دیگری حاکی از آن است که افزایش پروتئین دریافتی به ۲۵ درصد از کل کالری‌های روزانه، شانس استفاده از خوراکی‌ها و هله‌هوله‌ها را در ساعات شب نصف می‌کند و فکر کردن شدید به غذاها را حدود ۶۰ درصد کاهش می‌دهد. محققان می‌گویند که دریافت پروتئین به اندازه کافی می‌تواند به حفظ وزن جدید در درازمدت هم کمک کند.

صبحانه سرشار از پروتئین کمک می‌کند تا کمتر غذا بخورید

بسیاری از مطالعات به بررسی این موضوع پرداخته‌اند که وجود پروتئین سالم در وعده صبحانه چطور می‌تواند بر الگوهای غذایی تاثیر بگذارد. بعضی از آن‌ها نشان می‌دهند که صبحانه‌های سرشار از پروتئین، گرسنگی را کمتر می‌کنند و باعث می‌شوند که افراد در باقی روز حدودا ۱۳۵ کالری کمتر دریافت کنند.

درواقع، اسکن‌های MRI نشان می‌دهند که خوردن صبحانه سرشار از پروتئین، سیگنال‌های مخصوصی در مغز را کاهش می‌دهند که وظیفه کنترل تمایلات غذایی و رفتارهای مبتنی بر پاداش‌ دهی به خود را بر عهده دارند.

علاوه بر این‌ها، پروتئین به ایجاد سیری پایدارتر و بهتر کمک می‌کند، چون سیگنال‌هایی را در بدن فعال می‌سازد که اشتها را کاهش می‌دهند و در نتیجه هوس‌های غذایی و تمایل به پُرخوری را کنترل می‌کنند.

صبحانه سرشار از پروتئین به کاهش وزن و کاهش چربی شکمی کمک می‌کند

صبحانه‌های سرشار از پروتئین می‌توانند اشتها و هوس‌های غذایی را به‌ خوبی کنترل کنند. همچنین، از همین طریق به کاهش چربی شکمی کمک می‌رسانند. توجه داشته باشید که پروتئین غذایی دارای رابطه دوگانه‌ای با چربی شکمی است. یعنی هرچه پروتئین‌های مصرفی شما مرغوب‌تر، سالم‌تر و با کیفیت‌تر باشند، چربی شکمی شما نیز کمتر خواهد شد؛

اما هرچه بیشتر از منابع ناسالم پروتئینی استفاده کنید، چربی شکمی را هم افزایش خواهید داد.
یافته‌های علمی نشان می‌دهند که مصرف صبحانه‌های سرشار از پروتئین و سالم می‌تواند به‌طور قابل توجهی برای کاهش وزن مفید و موثر باشد، خصوصا اگر شما دارای اضافه‌وزن زیادی باشید و بخواهید وزن خودتان را کم کنید.

پروتئین می‌تواند متابولیسم را تقویت کند

سرعت‌ بخشی به متابولیسم، یکی از ترفندهایی است که می‌تواند به کاهش وزن کمک کند، چون میزان کالری‌ سوزی را افزایش می‌دهد. خود بدن نیز اساسا از کالری‌های بیشتری برای متابولیزه کردن پروتئین نسبت به چربی‌ها و کربوهیدرات‌ها کمک می‌گیرد. بنابراین، مصرف پروتئین سالم باعث می‌شود که میزان کالری‌ سوزی در بدن شما افزایش پیدا کند.

این نکته را هم نباید از یاد برد که رژیم غذایی سرشار از پروتئین می‌تواند به جلوگیری از تضعیف عضله‌ها در دوران کاهش وزن کمک کند و همچنین مانع از ضعیف شدن متابولیسم در این دوران شود. پس، شما می‌توانید از منابع پروتئینی سالم برای حفظ عضله‌ها و متابولیسم مطلوب در دوران کاهش وزن کمک بگیرید.

منبع: سلامتیسم
Thanks! You've already liked this
No comments