چرا پرنده حیوان خانگی مناسبی برای شما است؟

با وجود این که در سال‌های اخیر تمام توجه و علاقه به سمت حیوانات خانگی بزرگ‌تر مانند سگ و یا گربه معطوف شده، پرندگان رنگارنگ و خوش سر و زبان هم می‌توانند همنشینانی عالی باشند!

شاید شما هم دوست داشته باشید سگ نگه دارید، اما قبل از خرید هر حیوانی باید برنامه روزانه خود را هم در نظر بگیرید و بر اساس آن حیوانی که برای شما مناسب است را انتخاب کنید.

افرادی که مدام سر کار هستند و اصلا وقت خالی ندارند، نباید سگ را به عنوان حیوان خانگی انتخاب کنند چرا که سگ‌ها نیاز به گذارندن وقت زیادی با صاحب‌شان دارند.

در عوض پرندگان می‌توانند همنشینانی بی‌نظیر و سرگرم کننده باشند و نگهداری کمتری هم می‌خواهند. این هم چند دلیل برای اینکه بدانید پرنده‌ها چه حیوانات خانگی خوبی هستند!

پرنده‌ها واقعا باهوش هستند

بر اساس تحقیقات پرندگان توانایی حل مسئله دارند و همانطور که می‌دانید این یکی از خصوصیات حیوانات باهوش است. آنها همچنین از توانایی شناختی برخوردار هستند که این هم گواهی دیگر برای هوش سرشارشان است. پرنده‌ها می‌توانند از ابزار استفاده کنند.

پرندگان مهاجر راهی به مسافت چند کیلومتر را دوبار در سال راه یابی کنند. به غیر از آن، خیلی از پرنده‌ها توانایی تقلید صدا دارند و می‌توانند به عنوان حیوان خانگی، بسیار سرگرم کننده باشند.

پرندگان نگهداری کمی نیاز دارند

بر خلاف حیوانات خانگی چهارپا که در همه جای خانه می‌گردند، پرنده‌ها نگهداری و مراقبت بسیار راحتی دارند. آنها را می‌توان میشه در قفس‌شان نگه داشت، این حیوانات نیاز به گردش روزانه ندارند و واق واق کردن‌شان همسایه‌ها را کلافه نمی‌کند!

پرندگان نیاز به حمام و تمیز کردن ندارند

پرندگان حیوانات تمیزی هستند و روزانه پر و بال خود را با نوک‌شان تمیز می‌کنند. پس صاحب یک پرنده نیازی به وقت گذاشتن برای حمام بردن حیوان و خرج کردن پول زیاد برای مرتب کردن مدل موی او ندارد.

تنها کافی است هر از چند گاهی ناخن‌ها پرنده را کوتاه کنید تا سالم و سلامت بماند و هر دو هر چند وقت یک بار هم برای او کاسه‌ای آب بگذارید تا خودش را حمام کند.

پرندگان اجتماعی هستند

اگر برای اجتماعی کردن پرنده‌تان وقت بگذارید و او را عادت دهید، خواهید دید که به اندازه یک گربه و یا حتی بیشتر از او اجتماعی می‌شود و شما را دوست خواهد داشت. بعضی از پرندگان بعد از اجتماعی شدن، از صاحب‌شان جدا ناپذیرند.

غذای پرندگان هزینه زیادی ندارد

درست است که باید برای پرنده خود غذایی با کیفیت فراهم کنید، اما آنها می‌توانند وعده‌های زیاد را در غذای شما شریک باشند. مثلا وقتی که دارید میوه و یا سبزیجات می‌خورید، می توانید اندکی از آن را برای پرنده‌تان هم بگذارید و یک وعده غذای او را به این شکل تامین کنید. البته قبل از این کار مطمئن شوید این غذا برای پرنده‌تان سمی نیست.

پرندگان به فضای کوچکی برای زندگی نیاز دارند

پرندگانی با جثه کوچک برای افرادی که در آپاتمان‌هایی با فضای کم زندگی می‌کنند عالی است. در حالی که دیگر حیوانات بزرگ به فضای زیادی برای بازی و تفریح نیاز دارند، یک قفس کوچک پرنده برای طوطی شما کافی خواهد بود.

شما در خیلی از خانه‌ها و آپارتمان‌ها اجازه نگهداری از یک حیوان را ندارید، و اگر این کار را انجام دهید جریمه خواهید شد. این قانون در مورد سگ‌ها و گربه‌ها به شدت رعایت می‌شود اما اکثر افراد پرنده را به عنوان حیوان خانگی در نظر نمی‌گیرند. البته بهتر است قبل از آوردن پرنده به خانه هم تحقیق کنید و از صاحب خانه خود بپرسید اما معمولا پرنده‌ها از این قانون مستثنی هستند.

پرنده‌ها همنشینانی با عمری طولانی هستند

آنهایی که حیواناتی با عمر طولانی در خانه داشته اند، هرگز سراغ حیواناتی با عمر کم نخواهند رفت، به خصوص اگر این حیوان متعلق به بچه‌ها باشد و یا بچه به آن دلبستگی داشته باشد.

بسیاری از پرندگان، به خصوص آنهایی که عمری بسیار طولانی دارند حتی بیشتر از ۱۰۰ سال هم عمر خواهند کرد! این برای افرادی مناسب است که می‌خواهند مطمئن باشند حیوانی که تهیه می‌کنند عمری به اندازه کافی طولانی خواهد داشت و آنها به این زودی‌ها با فقدان او مواجه نخواهد شد.

منبع: فوت و فن
Thanks! You've already liked this
No comments