خستگی را شکست دهید و پر انرژی شوید

آیا بیشتر اوقات احساس خستگی می‌کنید؟ آیا احساس می‌کنید انرژی ندارید؟ در این مطلب سعی داریم شما را خیلی زود به فردی پر انرژی تبدیل کنیم!

خستگی باعث می‌شود عملکردتان کاهش یابد، نتوانید به خوبی فعالیت کنید و کارتان مختل شود. این احساس خستگی ممکن است به دلیل مصرف دارو، مشکلات غذایی و یا سبک زندگی در افراد بروز کند.

عوامل دیگری که باعث احساس خستگی می‌شوند شامل استرس، هیجان، افسردگی، دیابت، حاملگی، شیر دهی، مشکلات خواب، چاقی و ورزش بیش از حد است. مصرف بیش از حد کافئین و خوردن هله هوله هم می‌تواند باعث ایجاد حس خستگی در فرد شود.

این احساس خستگی می‌تواند عملکرد کار شما را تحت تاثیر قرار دهد و همچنین بر زندگی خانوادگی و روابط اجتماعی‌تان هم تاثیر بگذارد.

اگر احساس خستگی‌ به دلیل مشکلی نه چندان جدی در شما به وجود آمده، می‌توانید آن را به سادگی به کمک تغییرهایی کوچک در شیوه زندگی برطرف کنید.

پس همین امروز این کارها را انجام داده و زندگی پر از انرژی را شروع کنید:

صبحانه بخورید

خوردن صبحانه یکی از عاداتی است که سلامتی‌تان را تضمین می‌کند. اگر صبحانه نخورید ممکن است در وسط صبح احساس خستگی کنید. اگر برای مدت زیادی غذا نخورید قند خون‌تان پایین می‌آید و به همین دلیل احساس خستگی خواهید کرد.

در عین حال خوردن هر چیزی به عنوان صبحانه هم فکر خوبی نیست. باید غذایی درست برای این وعده انتخاب کنید. این غذا باید سوخت و ساز بدن را افزایش دهد و انرژی زیادی به شما بدهد.

یک پیشنهاد عالی برای صبحانه کاسه‌ای بزرگ حاوی غلات (کورن فلکس)، میوه و مغزها است.

بیشتر آب بنوشید

وقتی آب مورد نیاز بدن‌تان تامین شود، انرژی بیشتری خواهید داشت و احساس خستگی از شما دور می‌شود.

بسته به سن‌تان بدن شما از ۵۰ تا ۷۵ درصد آب تشکیل شده است. آب عنصری مهم برای عملکرد درست ارگان‌های مختلف بدن‌تان است. در واقع زمانی که بدن‌تان بی‌آب می‌ماند، انرژی کمتری دارید و حال و هوای‌تان هم بد می‌شود.

برای اینکه آب کافی به بدن‌تان برسد روزانه ۸ تا ۱۰ لیوان آب بنوشید.

غذاهای پر انرژی بخورید

برای اینکه در طول روز انرژی کافی داشته باشید، باید غذاهای مناسبی بخورید. در واقع غذایی که می‌خورید تاثیری مستقیم بر میزان انرژی‌تان دارد. میوه و سیزیجات بیشتری به رژیم غذایی‌تان بیافزایید. هر چه غذای‌تان تازه‌تر باشد، انرژی و مواد مغذی بیشتری به بدن‌تان می‌رساند.

نه تنها خوردن غذاهای مناسب، که باید عادات غذایی‌تان را هم درست کنید. مثلا به جای خوردن یک وعده خیلی بزرگ، چند وعده کوچک با فواصل زمانی، میل کنید.

عمیق بخوابید

عادات خوابیدن‌تان را اصلاح کنید تا مطمئن شوید به میزان کافی می‌خوابید. خواب خوب با خستگی شما مبارزه می‌کند و سطح انرژی‌تان را در روز بعد افزایش می‌دهد. کمبود خواب یکی از عوامل موثر در احساس خستگی است. میزان خواب مورد نیاز برای افراد بالغ در هر شب ۸ ساعت است.

مهم نیست چقدر کار دارید، باید هر شب به میزان کافی بخوابید. برای اینکه عادت خواب‌تان بهبود یابد و خوابی خوب و عمیق داشته باشید، هر شب راس ساعتی مشخص بخوابید و هر روز صبح در ساعتی مشخص بیدار شوید.

ورزش

افرادی که سبک زندگی بی‌تحرکی دارند بیشتر احساس خستگی می‌کنند. پس برای افزایش سطح انرژی‌تان به طور روزانه ورزش کنید.

ورزش کردن کارکرد قلب، ریه و عضلات را هم بهود می‌بخشد. همچنین به خاطر آزاد شدن هورمون اندورفین در بدن در طول ورزش، خلق و خوتان هم بهتر می‌شود.

کافئین ممنوع

خوردن بیش از حد قهوه یا دیگر خوراکی‌های کافئین دار هم می‌تواند میزان انرژی روزانه‌تان را تحت تاثیر قرار دهید.

خیلی‌ها تصور می‌کنند قهوه حال و هوای‌شان را بهتر می‌کند و عملکرد مغزشان را افزایش می‌دهد. اما در واقع فشار خون را افزایش داده و نبض را تند می‌کند و بر میزان انرژی‌تان تاثیر منفی می‌گذارد. قهوه بر روی غدد فوق کلیوی هم تاثیر می‌گذارد.

همچنین باعث می‌شود بدن به کمبود آب دچار شود. پس اگر عادت دارید بیش از حد قهوه بخورید، بهتر است این عادت را ترک کنید و به روزی ۲ فنجان بسنده کنید.

استرس‌تان را کنترل کنید

استرس اثرات زیان باری بر سلامت و همچنین میزان انرژی‌تان دارد. وقتی تحت استرس هستید، برای تمرکز کردن انرژی بیشتری صرف می‌کنید و زمان بیشتری برای انجام یک کار نیاز دارید. استرس اثرات مخربی بر سلامت جسمی و ذهنی‌تان دارد و سرانجام بر میزان انرژی‌تان هم تاثیر می‌گذارد.

اگر تحت استرس هستید سعی کنید تمریناتی برای رفع این حالت انجام داده و ذهن و بدن‌تان را آرام کنید. گوش دادن به موزیک و انجام تفریحات مورد علاقه‌تان می‌تواند سطح استرس‌تان را کاهش دهد.

وزن کم کنید

اگر در حال تحمل اضافه وزن بدن‌تان هستید، تعجبی ندارد که همیشه خسته و درمانده باشید. این وزن اضافه فشاری بیشتر به بدن وارد می‌آورد و همچنین باعث می‌شود قلب تقلا و کوشش بیشتری انجام دهد، که همه این‌ها شما را خسته می‌کنند.

پس اگر وزن‌تان بیشتر از حد نرمال است، زمانش رسیده که کمی سایزتان را کمتر کنید. به محض اینکه شروع به کم کردن وزن کنید، انرژی بیشتری را در بدن‌تان احساس خواهید کرد.

مدیتیشن کردن

اختصاص زمانی برای ریلکس کردن ذهن و جسم‌تان، مثلا از طریق مدیتیشن، می‌تواند تاثیر فوق العاده‌ای بر سطح انرژی بدن‌تان داشته باشد. مدیتیشن باعث می‌شود بیشتر از حال و هوای درونی‌تان باخبر شوید و خود را آرام کنید.

به علاوه در هنگام انجام مدیتیشن تمرکز شما بر تنفس‌تان است و همین باعث می‌شود بدن‌تان اکسیژن بیشتری دریافت کند و این اکسیژن بیشتر باعث افزایش سطح انرژی بدن می‌شود.

از نوشیدنی‌های الکلی دوری کنید

زیاده روی در مصرف نوشیدنی‌های الکلی باعث بروز مشکلاتی مختلفی در بدن، و همچنین احساس خستگی می‌شود. الکل مانند دارویی آرام بخش عمل کرده و شما را خواب آلود می‌کند.

مصرف مرتب نوشیدنی‌های الکلی بعد از مدتی در کیفیت خواب‌تان اختلال ایجاد می‌کند و باعث می‌شود حتی با وجود اینکه تمام شب را خواب بوده‌اید، باز هم احساس خستگی کنید.

منبع: فوت و فن
Thanks! You've already liked this
No comments