بهترین روش‌های درمان فشار خون پایین

فشار خون پایین، “هایپوتنشن” نیز نامیده می شود. اگر فشار خون بیش از حد سریع باشد منجر به فشار خون پایین می شود. همچنین می تواند ناشی از خوردن یک داروی خاص یا یک شرایط ویژه باشید. بسیاری از مردم فشار خون پایین دارند و معمولا هیچ علائمی ندارند. با این حال اگر دچار سرگیجه، غش، خستگی یا حالت تهوع شدید باید حتما به دکتر مراجعه کنید.

برای درمان فشار خون پایین به پزشک مراجعه کنید تا تعیین کند که آیا شما به تغییر دارو نیاز دارید یا درمان شما باید به صورت اساسی صورت بگیرد. تغییر رژیم غذایی و سبک زندگی نیز در درمان فشار خون پایین می تواند موثر باشد.

از کم آبی بدن جلوگیری کنید

مایعات می تواند به شما کمک کند تا کم آبی بدن خود را جبران کنید و خون به طور یکسان به بدن پخش شده و سطح فشار خون را بالا نگه می دارد. آب همیشه یک راه حل خوب برای جبران کم آبی بدن است. شما همچنین می توانید از نوشیدنی های ورزشی که حاوی سدیم و پتاسیم است بنوشید. از نوشیدن الکل اجتناب کنید زیرا بدن شما را کم آب نگه می دارد.

مقدار نمک را در رژیم غذایی خود افزایش دهید

نمک می تواند با کمک به حفظ مایعات، فشار خون شما را افزایش دهد. با پزشک خود در مورد اضافه کردن نمک به رژیم غذایی خود صحبت کنید. هیچ گاه بدون توصیه پزشک نمک مصرف نکنید.

ویتامین‌های گروه B را به رژیم غذایی خود اضافه کنید

کم خونی که می تواند ناشی از کمبود گلبول های قرمز باشد که می تواند منجر به فشار خون پایین شود. B12، به ویژه در سالمندان و افراد بسیار لاغر، می تواند منجر به کاهش فشار خون شود. بعضی از ویتامین های گروه B می توانند به تولید گلبول های قرمز خون کمک کنند و فشار خون شما را افزایش دهند. مصرف غذاهای پر از ویتامین B12 و آهن را افزایش دهید.

B12 را می توان در انواع گوشت ها، مانند جگر گاو، گوشت علفخواران، ساردین، ماهی تن، ماهی سالمون، صدف و گوشت بره یافت. شما همچنین می توانید آن را در محصولات لبنی مانند پنیر روستایی، تخم مرغ و شیر خام پیدا کنید.

B12 همچنین می تواند ماهیانه تزریق شود یا به صورت مکمل گرفته شود. با این حال، زمان جذب B12 موجود در مکمل ها بسیار کند است.

آهن را می توان در لوبیا و عدس یافت. سبزیجات سبز نیز دارای آهن هستند. سعی کنید اسفناج و دیگر سبزیجات برگ سبز تیره، مارچوبه، کاهو و کلم بروکلی را به رژیم غذایی خود اضافه کنید. شما همچنین می توانید آهن را در آووکادو و گل کلم نیز پیدا کنید.

مقدار غذای کم و با کربوهیدرات پایین مصرف کنید

خوردن وعده های غذایی کوچکتر در طول روز می تواند به کاهش سرگیجه و حفظ فشار خون شما کمک کند. غذاهای با کربوهیدرات پایین مصرف کنید. سعی نکنید بیش از حد از وعده های غذایی چیزی بخورید. استراحت کنید و آن را آسان بگیرید تا فشار خون شما کاهش یابد.

اگر احساس ضعف کردید بنشینید

. فشار خون پایین معمولا باعث غش، سرگیجه و گیجی می شود. دانستن علائمی که ممکن است منجر به غش کردن شما شود می تواند در پیشگیری از ضعف موثر باشد. هنگامی که احساس سرگیجه می کنید، در جایی نشسته و سرتان را بین زانوها قرار دهید.

وقتی احساس غش و ضعف می کنید، می توانید دراز بکشید.

آهسته از جای خود بلند شوید

بلند شدن بیش از حد سریع می تواند فشار خون شما را کاهش دهد و منجر به سرگیجه و غش شود. اگر می دانید که فشار خون پایین دارید باید همیشه به آرامی از جای خود بلند شوید.

هنگامی که شما به مدت طولانی دراز کشیده، نشسته یا ایستاده اید فشار خون شما می تواند کاهش یابد. هنگامی که از هریک از این موقعیت ها حرکت می کنید باید خیلی به آرامی این کار را انجام دهید.

هنگام بیدار شدن در صبح به آرامی بلند شوید. شما می توانید ابتدا روی تخت نشسته و مچ پای خود را چرخانده و پاهای خود را حرکت دهید. قبل از بلند شدن همین کار را با مچ دست و دست نیز انجام دهید.

جریان خون را در پاها به گردش در بیاورید

گردش خون  در پاها سطح فشار خون را در یک سطح نرمال نگه می دارد. پزشک ممکن است توصیه کند که از جوراب واریس استفاده کنید. این جوراب ها به قسمت پایین پا فشار وارد می کند که باعث می شود گردش خون در بدن بهبود یابد. شما همچنین هنگامی که در جایی نشسته اید باید از پا روی پا انداختن اجتناب کنید زیرا این کار گردش خون را در پاها قطع کرده و باعث کاهش فشار خون می شود.

مقدار زمان بیشتری را به حالت عمودی باشید

اگر وضعیت پزشکی دارید که به خاطر آن مجبور هستید زمان زیادی را دراز بکشید فشار خون شما در هنگام نشستن یا ایستادن ممکن است کاهش پیدا کند. سعی کنید به آرامی زمان بیشتری را به راه رفتن و حالت عمودی بدن اختصاص دهید.

خونسرد باشید

برانگیختگی و گرما می تواند باعث فشار خون پایین شود. خونسرد باشید و از عصبانی شدن دوری کنید. یک پنکه را در اطراف اتاق خود قرار داده و آن را روی دمای مناسب تنظیم کنید. تا حد امکان از تابش مستقیم آفتاب دوری کنید. حمام و یا دوش آب گرم نگیرید زیرا می تواند باعث فشار خون پایین شود به جای آن از آب ولرم استفاده کنید.

به طور منظم ورزش کنید

آمادگی جسمانی و ورزش گردش خون شما را بهبود می بخشد و باعث قوی تر شدن قلب شما می شود. برای مثال یوگا به بهبود گردش خون شما کمک می کند.

اگر دچار مشکلات فشار خون هستید، قبل از شروع یک برنامه ورزشی جدید، با پزشک خود مشورت کنید.

Thanks! You've already liked this
No comments