شناخت علائم سرطان تخمدان

علائم سرطان تخمدان معمولا در مراحل اولیه قابل تشخیص نمی باشد و در نتیجه بسیاری از زنان تا مراحل بعدی زمانی که درمان سرطان تخمدان مشکل شده است آن را تشخیص نمی دهند. سرطان تخمدان علائم خاص و ویژه ای ندارد و اغلب با بیماری هایی مانند یبوست و سندرم روده تحریک پذیر به اشتباه گرفته می شود.

سرطان تخمدان اگر در مراحل اولیه تشخیص داده شود شانس بهبود آن ۹۰% خواهد بود. برای پیشگیری از ابتلا به سرطان تخمدان با خطرات آن آشنا شده و علائم آن را در کسانی که به این بیماری دچار شده اند  پیگیری کنید تا متوجه شوید که اغلب اوقات چگونه اتفاق می افتد.

به باد کردن شکم بیشتر از ۳ هفته، توجه کنید

باد کردن شکم به مدت طولانی می تواند نشانه بیماری های بسیاری از جمله سندرم روده تحریک پذیر و سندرم پیش از قاعدگی باشد. اما اگر باد کردن شکم شما ناشی از این مسائل باشد شانس بزرگی آورده اید. اما اگر باد کردن شکم بیشتر از سه هفته طول بکشد حتما با یک متخصص زنان مشورت کنید.

به دردهای زیر شکم، لگن و اطراف آن توجه کنید

در صورتی که این درد زمانی رخ می دهد که شما پریود نیستید، به طور خاص به آن توجه کنید. این درد ممکن است چندین روز باقی بماند یا در تمام ماه همراه شما باشد.

اگر درد شدید یا مزمن شود، به پزشک خود مراجعه کنید تا علت را بیابید و در مورد درمان صحبت کنید

مراقب بی اختیاری ادرار باشید

اگر شما در ادرار کردن مشکل دارید یا نمی توانید ادرار خود را نگه دارید حتما به متخصص زنان مراجعه کنید زیرا این موضوع می تواند علائم بیماری های جدی دیگر مانند عفونت ادراری یا عفونت مثانه باشد. این علائم معمولا در عرض ۲ تا ۳ هفته بدتر می شوند.

خونریزی غیر طبیعی از واژن خود را بررسی کنید

به دنبال لکه های قرمز یا قهوه ای روی لباس زیر باشید و هر بار که بعد از ادرار خود را می شویید، کاغذ توالت را بررسی کنید. اگر بعد از یائسگی، که دیگر پریود نمی شوید و یا دارویی مصرف کنید که قرار است پریود شما را سرکوب کند، خونریزی غیرطبیعی مشاهده کنید ممکن است موجب نگرانی باشد، به خصوص اگر بیشتر روزهای هفته ادامه یابد. به پزشک خود مراجعه کنید تا ببینید آیا این علائم سرطان تخمدان یا خیر.

خونریزی یا درد در طول رابطه جنسی نیز می تواند نشانه سرطان تخمدان باشد.

به دنبال درد ناخوشایند در پشت خود باشید

اگر هنگام نشستن احساس درد می کنید و نشستن شما عجیب و غیر عادی به نظر می رسد حتما به پزشک مراجعه کنید و این درد معمولا رو به روز بدتر شده و می تواند نشانه بسیاری از بیماری های مختلف از جمله سرطان تخمدان باشد که خطرناک ترین آن هاست.

به مشکلات گوارشی توجه کنید

بسیاری از مسائل مختلف دستگاه گوارش می تواند نشانه هایی از سرطان تخمدان باشد مانند از دست دادن اشتها، نفخ، سوء هاضمه، اسهال، یا یبوست. این علائم همچنین ممکن است از بسیاری از مسائل مختلف و کم اهمیت نیز بوجود آید، بنابراین بهتر است که برای تعیین علت واقعی، به پزشک مراجعه کنید، مخصوصا اگر چند بار در این علائم را دارید.

تهوع و استفراغ می تواند علائم هشدار دهنده سرطان تخمدان باشد.

به احساس پری بیش از حد معده بعد از غذا توجه کنید

به طور کلی، به هر گونه تغییر اشتها که برای شما غیر عادی است توجه کنید. اگر به طور معمول بعد از ۲۰ معده شما احساس پری می کند، اما این اواخر، بعد از ۱۰ دقیقه،این اتفاق می افتد با پزشک خود مشورت کنید.

تغییرات اشتها ممکن است در اثر بسیاری از عوامل مختلف سلامتی، از جمله تغییرات متابولیسم، بزرگ شدن طحال یا سایر داروها حاصل شود. سرطان تخمدان گاهی اوقات فشار بر اندام های گوارشی ایجاد می کند و سبب تغییر در اشتها می شود.

به دنبال علل کاهش انرژی و خستگی خود باشید

خستگی مزمن یکی از نشانه های شایع سرطان تخمدان در مرحله ۴ آن است. اگر بعد از استراحت نیز همچنان خسته و بی انرژی هستید حتما به دنبال علل آن باشید. خستگی همراه با تب بیش از ۳۸ درجه سانتیگراد نیز نشانه سرطان تخمدان است.

اگر به سختی تنفس می‌کنید به بیمارستان مراجعه کنید

اگر شما جایی نشسته اید و نمی توانید هوا را به اندازه کافی دریافت کنید، به یک پزشک بروید. این می تواند نشانه ای از سرطان تخمدان پیشرفته باشد که می تواند باعث ایجاد مایع در اطراف ریه ها شود.

اگر ترکیبی از این علائم را دارید حتما به پزشک مراجعه کنید

بسیاری از این علائم ممکن است به مشکلات جدی پزشکی مربوط شوند، بنابراین اگر یکی از آنها را تجربه کردید، فورا وحشت زده نشوید. اگر علائم به طور مرتب تکرار شد یا اگر بیش از یک علامت را در یک زمان تجربه کردید حتما به پزشک مراجعه کنید.

چندین بار علائم خود را در یک ماه ثبت کنید. اگر شما اغلب آنها را تجربه می کنید یا اگر علائم برای شما غیر معمول باشد، به دکتر مراجعه کنید.

اگر در معرض خطر ابتلا به سرطان تخمدان باشید، هر علامت کوچکی می تواند برای شما به منزله زنگ خطر باشد.

Thanks! You've already liked this
No comments