چگونه با حیوان‌ خانگی‌مان رفتار خوبی داشته باشیم؟

مهربان بودن با حیوان‌مان فقط این نیست که او را ناز و نوازش کنیم، حیوان نیازهای خیلی بیشتری دارد، نیازهایی که شاید تا به حال نمی‌دانستید.

خیل مهم است که با حیوان‌تان رفتار خوبی داشته باشید، چرا که در غیر این صورت او دیگر شما را دوست نخواهد داشت! اما چگونه با حیوان خانگی‌مان رفتار مناسبی داشته باشیم؟

۱ . اگر حیوان‌تان مو دارد، آن‌ها را آراسته کنید

بسیاری از حوانات دوست دارند که موهایی آراسته داشته باشند. اما اگر حیوان شما این را دوست ندارد، موهایش را کوتاه و آراسته نکنید، مگر اینکه این کار برای سلامتی‌اش لازم باشد.

۲ . به حیوان‌تان غذا دهید

همه ما به حیوان‌ خانگی‌مان غذا می‌دهیم، در این شکی نیست. اما گاهی مقدار این غذا کافی نیست. پس مطمئن شوید همواره غذایی به مقدار کافی برای حیوان‌تان می‌ریزید. اگر حیوان گرسنه بماند ممکن است شروع به جویدن وسایل اطرافش کند. همچنین ممکن است گاهی مقدار غذایی که برای حیوان می‌ریزید بیشتر از اشتهایش باشد. در این صورت باز هم حیوان‌تان اذیت خواهد شد و ممکن است بالا بیاورد.

۳ . ظرف غذا و آب‌شان را حداقل یک با در روز تمیز کنید

مگر ما در یک بشقاب کثیف غذا می‌خوریم که حیوان‌مان بخورد؟ و یا آیا ما از یک لیوان هر روز به مدت یک ماه استفاده می‌کنیم؟!

۴ . به حیوان‌تان توجه کنید

حیوانات به تمام محبت و توجهی که می‌توانید به آنها دهید احتیاج دارند، به خصوص سگ‌ها. البته نباید این محبت را در مواقعی که حیوان کار بدی انجام داده به آنها نشان داد. در کل باید متوجه حضور حیوان در خانه‌تان باشید. حتی شده با آنها سلام و احوالپرسی گرمی کنید. مطمئنا آنها معنی کلمات را متوجه نمی‌شوند اما می‌توانند عشقی که در جملات نهفته است را حس کنند.

۵ . بسته به نژاد سگ‌تان، او را به دفعاتی که نیاز دارد به گردش ببرید

اگر سگ‌تان ورزش فیزیکی و ذهنی مناسبی نداشته باشد، سلامتش در خطر می‌افتد. اکثر سگ‌ها دوست ندارند در خانه زندانی باشند، به نرده‌های حیاط زنجیر شوند و در کل نتوانند فعالیت کنند. آنها دوست دارند ورزش و بازی کنند و محیط اطراف‌شان را کشف کنند. حتی بدشان نمی‌آید دیگر سگ‌ها را هم ملاقات کنند. این درست مانند آن است که وقتی خود شما برای قدم زدن بیرون می‌روید از دیدن دوستان‌تان خوشحال می‌شوید، مگر نه؟! قدم زدن ورزش معمولی برای سگ‌ها است. اما اگر حیوان‌تان سگ نیست راه دیگری برای ورزش کردن او پیدا کنید.

۶ . تماس فیزیکی برای اجتماعی کردن بسیاری از حیوانات و برقراری ارتباطی دوستانه با آن‌ها مهم است

با حیوان‌تان بازی کنید، اگر دوست دارد او را نوازش کنید و در کنارش باشید.

۷ . هیچ وقت با یک حیوان، بخصوص سگ‌ها، طوری رفتار نکنید انگار بچه هستند

سگ یک حیوان است و نیاز دارد احساس قدرت و برتری داشته باشد. پس گاهی اجازه دهید او شما را به جایی هدایت کند و او را به زور به جایی نکشید.

۸ . هرگز کاری انجام ندهید که به حیوان‌تان آسیب بزند

آنها ضعیف و شکننده هستند و این کار شما باعث می‌شود از شما بدشان بیاید. اگر شما خواسته یا ناخواسته به حیوان آسیبی رساندید و یا به او ضربه زدید، مطمئن شوید که از او معذرت خواهی می‌کنید. می‌توانید با دادن خوراکی و یا اسباب بازی دوباره دل حیوان‌تان را به دست آورده و از او عذر خواهی کنید.

۹ . مطمئن شوید حیوان‌تان را به طور مرتب نزد دامپزشک می‌برید

ممکن است حیوان اصلا از این کار خوشش نیاید، اما بهتر است الان مقداری ناراحت شود تا اینکه بخواهد بعدا با مشکلات بیشتری و جدی تری دست و پنجه نرم کند و سلامتی‌اش به خطر بیافتد. برای بهتر کردن احساس سگ‌تان به این کار، هر از گاهی به او جایزه دهید.

۱۰ . شما مسئول حیوان‌تان هستید

هرگز با کمربند، چوب و یا هر روش دیگری حیوان را نترسانید. اما این را هم در نظر داشته باشید که شما مسئول حیوان‌تان هستید و نباید اجازه دهید اوضاع از کنترل‌تان خارج شود و حیوان هر کاری دلش می‌خواهد انجام دهد.

۱۱ . در برابر حیوان بی‌صبر نشوید

آنها نمی‌توانند چیزی که بهشان گفته می‌شود را درک کنند، آنها کلمات شما را متوجه نمی‌شوند. پس اگر بعد از چند بار گفتن اینکه “توی کثیفی‌ها نرو” حیوان‌تان دوباره این کار را انجام داد، از دست او عصبانی نشوید. آنها شما را تنها به چشم یک حیوان عجیب می‌بینند که دوست دارد با خودش حرف بزند!

منبع: فوت و فن
Thanks! You've already liked this
No comments