چگونه از شر آبریزش بینی خلاص شویم؟

آبریزش بینی یکی از ارمغان‌های ناخوشایند فصل زمستان است؛ اما با چند درمان خانگی ساده می‌توان آن را از بین برد. اگر شما هم به درمان‌های طبیعی بیشتر از داروهای شیمیایی اعتقاد دارید، با ما همراه باشید.

در متن زیر ۸ عدد از بهترین درمان‌های خانگی و طبیعی را برای شما شرح داده‌ایم:

۱ . عصاره‌های روغنی

روغن نعنا فلفلی حاوی “منتول” است که این ماده می‌تواند گرفتگی‌ها را باز کند و باعث رقیق شدن موکوس شود و به این ترتیب موکوس‌ها را از بدن خارج کند.

برای این درمان ۳ قطره روغن نعنا فلفلی را با ۵ قطره روغن اسطوخودوس مخلوط کنید.

این مخلوط را به سینه و گردن خود بمالید و آن را جلوی بینی‌تان بگیرید. از این درمان ۲ تا ۳ بار در روز استفاده کنید تا به نتیجه دلخواه برسید.

۲ . آب نمک

آب نمک هم باعث رقیق شدن و آبکی شدن موکوس می‌شود و کار بیرون انداختن آنها را از بدن ساده‌تر می‌کند.

یک و نیم قاشق چای خوری نمک را با ۲ فنجان آب گرم به خوبی مخلوط کنید. با استفاده از قطره چکان این محلول را به درون بینی‌تان بریزید. از این درمان چند بار در روز، تا زمانی که آبریزش بینی‌تان به طور کامل برطرف شود، استفاده کنید.

۳ . درمان با بخار

گرمی و قطرات بخار آب باعث نرم شدن موکوس‌های سفت درون بینی می‌شود و سپس با خالی کردن بینی‌تان، این موکوس‌ها به راحتی از آن خارج می‌شوند.

یک قابلمه یا ظرف بزرگ را پر از آب کنید و آن را به جوش آورید. حوله بزرگی را روی سرتان بگذارید و بخار آب را عمیقا تنفس کنید. این کار را برای ۱۰ دقیقه انجام دهید و سپس بینی‌تان را خالی کنید. از این درمان ۳ تا ۴ بار در روز استفاده کنید.

۴ . زنجبیل

همه ما خواص خارق العاده زنجبیل را شنیده ایم. آنتی اکسیدان‌های موجود در زنجبیل باعث درمان تعداد بیشماری از بیماری ها می‌شوند. این ماده غذایی مفید، همچنین حاوی مقادیر زیادی مواد ضد ویروس و ضد قارچ است و می‌تواند برای آبریزش بینی بسیار مفید باشد.

مقداری زنجبیل را رنده کنید و مقداری نمک به آن اضافه کنید؛ سپس آن را بجوید. همچنین می توانید مقداری زنجیل را در آب داغ دم کنید و آن را بنوشید. از این درمان چند بار در روز استفاده کنید.

۵ . درمان با سیر

سیر بدن را گرم می‌کند و شما را از سر آبریزش بینی‌تا خلاص می‌کند. آلیسین موجود در آن خاصیت ضد ویروسی، ضد باکتریایی و ضد قارجی دارد و آبریزش بینی را از بین می‌برد.

یک سیر کوچک را بجویید و قورت دهید، یا می توانید آن را به خوبی له کنید و مانند قرص با آب بخورید. روزانه ۳ تا ۴ سیر کوچک را به این روش بخورید تا از دست بینی آبریزتان خلاص شوید!

۶ . زردچوبه را امتحان کنید

علاوه بر پادزهری عالی برای زخم، زردچوبه، برای درمان آبریزش بینی‌تان هم به کمک خواهد آمد. زرد چوبه خاصیت ضد باکتریایی و ضد التهابی و حتی حاوی آنتی اکسیدانی دارد.

۱ قاشق چای خوری زرد چوبه را در ۱ فنجان روغن بذر کتان بخیسانید و بویی که از آن ساطع می‌شود را استنشاق کنید. هر چه پودر زردچوبه تازه‌تر باشد بهتر است. از این درمان ۲ بار در روز استفاده کنید.

۷ . عصاره اکالیپتوس

خاصیت ضد ویروسی و ضد باکتریایی و تاثیری که عصاره اکالیپتوس در درمان علائم سرماخوردگی دارد، بر کسی پوشیده نیست. این ماده دارویی، همچنین، خاصیت ضد التهابی و ضد درد هم دارد.

چند قطره عصاره اکالیپتوس را بر دستمال پارچه‌ای تمیزی بریزد. این دستمال را در طول روز جلوی بینی‌تان بگیرید و از آن استنشاق کنید تا علائم سرماخوردگی و آبریزش بینی‌تان برطرف شود.

از این درمان تا زمانی که آبریزش بینی‌تان برطرف شود، استفاده کنید.

۸ . سرکه سیب

سرکه سیب علاوه بر خاصیت ضد باکتریایی و ضد ویروسی که دارد، مانند یک آنتی هیستامین هم عمل می‌کند و جلوی آبریزش بینی را می‌گیرد.

۲ قاشق چای خوری سرکه سیب را با ۱ قاشق چای خوری عسل و نصف قاشق چای خوری پودر دارچین در فنجانی آب گرم مخلوط کنید و تا زمانی که هنوز گرم است بنوشید. از این نوشیدنی ۲ بار در روز استفاده کنید.

منبع: فوت و فن
Thanks! You've already liked this
No comments