نشانه‌های خشم و چگونگی کنترل آن در نوجوانی

از دست زمین و زمان عصبانی هستید، شاید حتی خودتان هم ندانید چرا؟ اما نگران نباشید، این احساس عصبانیت مداوم در دوره نوجوانی طبیعی است و برای هر کسی پیش می‌آید.

اما برای اینکه اطرافیان‌تان را ناراحت نکنید و زودتر از این دوره بگذرید، باید توانایی مدیریت خشم را در خود پرورش دهید.

همه ما هر از گاهی عصبانی می‌شویم. خشم یکی از احساسات انسانی است و راهی است که ذهن نیمه هشیار شما فشارهای احساسی خود را تخلیه می‌کند. اما گاهی این عملکرد روانی طبیعی می‌تواند تبدیل به خشمی دیوانه وار شود و از کنترل خارج شود. عصبانی شدن امری نرمال است اما اینکه اجازه دهید عصبانیت بیش از اندازه شدید و غیر منطقی شود و از کنترل‌تان خارج شود، منطقی نیست.

سوال اینجاست که چه طور بفهمیم عصبانیت‌مان از کنترل خارج شده و برای درست کردن این حالت چه کار می‌توانیم انجام دهیم؟

خوشبختانه فهمیدن این امر و درمان آن به طور غیر منتظره‌ای آسان است!

نشانه‌هایی که به ما می‌فهمانند عصبانیت‌مان از کنترل خارج شده

هر چیزی که به نظرتان ناخوشایند می‌آید، اذیت‌تان می‌کند و یا بر سر راه‌تان قرار می‌گیرد، شما را از کوره به در می‌برد.

این امر منجر به خشمگین شدن بیش از اندازه شما و انجام حرکات خشونت آمیز می‌شود. مثلا باعث می‌شود شما داد بزنید، فحاشی کنید، صدمه بزنید، درگیری فیزیکی داشته باشید و یا برای انتقام برنامه ریزی کنید.

تا مدت‌ها بعد از آن اتفاق هنوز عصبانی هستید. اگر همچنان به چیزی که عصبانی‌تان کرده فکر می‌کنید و نمی‌توانید از آن بگذرید، پس توی درد سر افتادید! چرا که عصبانیت عادی معمولا احساسی موقتی است و در واکنش به محرک‌های ناراحت کننده به وجود می‌آید و بعد از مدتی هم از بین می‌رود.

چیزها یا رفتارهایی که در گذشته شما را عصبانی نمی‌کردند، ناگهان دلیلی برای عصبانی شدن بیش از حد شما شده‌اند و شما را حسابی کلافه می‌کنند. این در مورد مواردی که شما خشم‌تان را سرکوب می‌کنید صدق نمی‌کند. این موقعیت مانند وقتی است که مثلا شما از اینکه کسی نمره‌ای بهتر از شما گرفته بی‌نهایت عصبانی می‌شوید و یا وقتی که کسی زمان زیادی در دستشویی  می‌ماند از کوره در می‌روید.

برای مقابله کردن با عصبانیت‌تان کارهای خود تخریب کننده انجام می‌دهید. مثلا رانندگی با بی‌احتیاطی، ورزش‌های خطرناک، دعوا کردن، دارو یا مواد، نوشیدنی‌های الکلی یا دوستی با دوستان ناباب.

چه طور عصبانیت‌مان را کنترل کنیم

یاد بگیرید منشا واقعی عصبانیت‌تان را تشخیص دهید. تفاوت است بین ناراحتی منطقی و ناراحتی غیر منطقی. کسی شما را ناراحت کرده، فردی کسی که شما به او اهمیت می‌دهید را آزار داده و یا صدمه رسیدن به اموال و دارایی‌هاتان دلیل خوبی برای عصبانی شدن است. اما اینکه کسی به شما به ظاهر و به تصور خودتان بی‌ احترامی کند، سر راه‌تان قرار بگیرد، باعث شود سرعت انجام کارهاتان کم شود، از شما خوش شانس‌تر باشد و کاری را بهتر از شما انجام دهد، این‌ها دلیل خوبی برای عصبانی شدن نیستند.

نفس عمیق بکشید. بعد از این کار از موقعیت دور شوید و از خود بپرسید: “واقعا چرا من عصبانی هستم؟” معمولا افراد دچار اشتباه می‌شوند و فکر می‌کنند عصبانیت‌شان دلیل بزرگ‌تر و مهم‌تری دارد.

محرک‌هاتان را بشناسید. اگر چیزها یا موقعیت‌های بخصوصی هستند که همیشه شما را عصبانی می‌کنند و یا نمی‌توانید آنها را بپذیرید، آنها را بشناسید. سپس یک قدم جلوتر بروید و از آنها دوری کنید و بعد وقتی که آرام هستید واکنش مناسب در برخورد با این چیزها را در ذهن‌تان تمرین کنید تا ذهن‌تان را برای زمانی که واقعا با این مسائل رو به رو می‌شوید، تمرین دهید.

برای زمان‌تان هوشمندانه برنامه ریزی کنید. یکی از عمده‌ترین مسائلی که در افراد استرس ایجاد می‌کند، ضعف در مدیریت زمان است. زمانی که عجله دارید و چیزی باعث می‌شود سرعت شما کند شود و یا جلوی شما را می‌گیرد، احتمالش زیاد است که با عصبانیت با آن قضیه برخورد کنید. آسان‌ترین کار برای جلوگیری از این وضعیت تمرین مدیریت زمان است.

به طور مرتب ورزش کنید. ورزش راهی عالی برای خالی کردن استرس بدن و ذهن است. افرادی که به طور مرتب ورزش می‌کنن کمتر در برابر مسائل و ناراحتی‌ها واکنش‌های افراطی نشان می‌دهند.

با خودتان صحبت کنید. عصبانی شدن باعث می‌شود قسمت استدلالی مغزتان برای چند وقت خاموش شود و روشی که می‌توانید به وسیله آن استدلال‌تان را برگردانید حرف زدن است. ممکن است به نظرتان عجیب بیاید ولی قبل از اینکه بخواهید افکارتان را با صدای بلند بازگو کنید چند لحظه صبر کنید و با خود صحبت کنید. به این طریق افکارتان را جمع می‌کنید و سپس آنها را به بقیه اعلام می‌کنید. این یکی از موثرترین و بهترین روش‌ها برای کنترل خشم و رفتار کردن به طور عاقلانه است.

منبع: فوت و فن
Thanks! You've already liked this
No comments