نکات مهم در افزایش شانس بارداری در زوجین

همیشه، قبل از تصمیم گرفتن برای استفاده از روش های سنتی و یا تکنیک های جنسی مدرن، بهتر است با یک دکتر متخصص زنان و زایمان در این مورد صحبت کنید، چون آن ها همیشه برنامه ریزی دقیقی را برای داشتن یک دوره بارداری بهتر به شما توصیه خواهند کرد.

۱ . تعیین روز دقیق تخمک گذاری به منظور افزایش شانس بارداری

شما هم به عنوان زوجی که در حال تلاش برای افزایش شانس بارداری هستید، می توانید از کیت های پیش بینی دقیق روز تخمک گذاری در زنان، که در داروخانه ها موجود است، استفاده کنید. کار اساسی دیگر برای تعیین دقیق این روز در زنان، استفاده مرتب و سر وقت از یک دماسنج و تقویم می باشد.

همچنین، زنان می توانند برای پیدا کردن راحت تر الگوی تخمک گذاری خود، از روزهای دقیق پریود ماهانه نیز استفاده کنند، چون زمان تخمک گذاری در بدن اکثر خانم ها در بین روزهای نهم تا چهاردهم چرخه ماهانه اتفاق می افتد.

علاوه بر موارد بررسی شده، امروزه، خانم ها می توانند برای تشخیص دوره باروری خود، بیش از قبل بر تکنولوژی های مدرن تکیه کنند! شما می توانید از برنامه های گوشی های هوشمند برای ذخیره اطلاعات در مورد چرخه پریود خود استفاده کنید، چون این برنامه ها به طور دقیقی، دوره باروری در زنان را پیش بینی کرده و همچنین، آغاز این چرخه را به کاربر خود یادآوری می کنند.

اگر شما هم مانند برخی از خانم هایی که قصد باردار شدن دارند، با رعایت تمام این نکات، باز هم موفق به تعیین زمان دقیق تخمک گذاری خود نشده اید، زیاد نگران نباشید. تنها این نکته که طبیعت بدنی هر فرد در جهت حل این مشکل، اقدام کرده و پنجره ای را برای افزایش شانس بارداری او، باز خواهد کرد.

به طور مثال، بدن مردان در هر بار رابطه جنسی، بیش از ۲۰ میلیون اسپرم را آزاد می کند! به یاد داشته باشید که اسپرم های سالم می توانند حداقل حدود ۷۲ ساعت در داخل از رحم زنان باقی بمانند. جالب است بدانید که به این وسیله، احتمال لقاح تخمک و اسپرم در طی این ۷۲ ساعت که شامل زمان تخمک گذاری است، سه برابر می شود.

۲ . تاثیر تغذیه روزانه زوجین بر افزایش شانس در بارداری

زوجی که در حال تلاش برای باردار شدن هستید، بیش از هر زمان دیگری، در زندگی خود نیاز به حذف تمام مواد غذایی ناسالم و مضر دارید. مصرف مواد غذایی ناسالم باعث تاخیر در روند افزایش شانس بارداری می گردد. پس می توان ادعا کرد که استفاده از یک رژیم غذایی سالم در این دوره از زندگی، برای هر زن و شوهری بسیار لازم و حیاتی است.

همچنین، رعایت این نکات به شما و همسرتان کمک خواهد کرد تا از خطر اضافه شدن وزن در بارداری هم در امان باشید، که خود یک عامل اساسی تاخیر باردار شدن زوجین محسوب می شود.

  • برای این منظور، سعی کنید تا مصرف ویتامین ها و مواد معدنی را در رژیم روزانه خود افزایش دهید.
  • هر روز بیشتر از روز قبل، بر مصرف میوه های تازه و سبزیجات برگ دار سبز پافشاری کنید
  • اضافه کردن مواد غذایی غنی از اسیدفولیک مانند سبزیجات و کلم بروکلی را در برنامه غذایی خود فراموش نکنید.
  • با مصرف حداقل ۲ لیتر آب در روز بدن خود را هیدراته نگه دارید.
  • محصولات لبنی تازه و غذاهای غنی از امگا ۳ و اسیدهای ضروری را همیشه در رژیم غذایی خود بگنجانید.

علاوه بر رعایت نکات بالا، به عنوان زوجی که قصد به دنیا آوردن نوزادی را دارید، سعی کنید تا با انجام ورزش های منظم، از مقدار زیادی هوای تازه هم استفاده کنید. اگر اسیدفولیک موجود در رژیم غذایی شما برای بدنتان کافی نیست، مکمل های آن را مصرف کنید.

همچنین، اگر می خواهید مادری سالم باشید و فرزند سالم تری را به دنیا بیاورید، باید حدود چهار میلی گرم اسید فولیک در هر روز برای ایجاد یک محیط باروری سالم، قبل و بعد از آغاز دوران بارداری خود دریافت کنید، چون این امر برای سلامتی مادر و جنین بسیار حیاتی است.

۳ . داشتن وزن مناسب زوجین برای افزایش شانس باروری بسیار مهم است

داشتن اضافه وزن و یا کمبود آن، هیچ کدام برای افزایش شانس بارداری در زوجین مناسب نیست. در واقع، می توان اثبات کرد که اضافه بودن وزن مادر می تواند خطر ابتلا به دیابت بارداری و فشار خون بالا را افزایش دهد. این در حالی است که وزن کم مادر در دوران بارداری و قبل از آن هم می تواند روند باروری او را به تاخیر بیندازد.

خانمی که قصد باردار شدن دارید، به خاطر داشته باشید که در دوره های تلاش برای باردار شدن، نه استفاده از رژیم های غذایی سخت و نه پرخوری در دراز مدت مناسب نخواهد بود. در این دوران، برنامه ریزی دقیق برای داشتن یک رژیم غذایی مناسب و ارتباط مداوم با دکتر متخصص زنان و زایمان برای رسیدن به وزن مناسب و حفظ آن بسیار مهم است.

خانمی که قصد باردار شدن دارید، همیشه BMI و وزن مناسب خود را با توجه به قدتان حفظ کنید. البته رعایت این نکات برای افزایش قدرت باروری هر دو طرف الزامی است.

۴ . کنار گذاشتن مصرف سیگار برای افزایش قدرت باردار شدن زوجین

اگر زوجی که در حال تلاش برای باردار شدن هستید، بدون هیچ دلیل و مشکل پزشکی باردار نمی شوید، بدانید که اگر سیگاری هستید، احتمالا علت اساسی ناباروری شما همین سیگار کشیدن می باشد. پس در اسرع وقت آن را ترک کنید، چون نتایج مطالعات اخیر دانشمندان نشان داده است که سیگار کشیدن می تواند قدرت باردار شدن زوجین را تا ۵۰٪ کاهش دهد!

اگر شما و یا شریک زندگی تان سیگاری هستید، احتمالا همین عادت علت اصلی عدم توانایی شما در باروری خواهد بود. پس می توان ادعا کرد که ترک این عادت در زمان تلاش برای باردار شدن و پاکسازی بدن از تمام مواد شیمیایی مضر، گامی مهم به سوی افزایش شانس بارداری زوجین به شمار می رود.

۵ . افزایش شانس بارداری با جایگزین کردن نوشیدنی‌های بدون کافئین

با وجود آن که موضوع مصرف مواد غذایی در دوران تلاش برای افزایش شانس بارداری زوجین بسیار موضوع قابل بحثی است، اما باور عمومی بر این است که مصرف بیش از حد غذاها و نوشیدنی های غنی از کافئین می تواند جریان یافتن خون به رحم زن و آلت تناسلی مرد را کاهش داده و این امر، هم به نوبه خود شانس باردار شدن آن ها را کاهش دهد.

پس زوجینی که تمایل به بچه دار شدن دارند، علاوه بر کاهش مصرف مواد غذایی و نوشیدنی های کافئین دار، باید در مورد مصرف مواد غذایی مظنون مانند چای و قهوه، شکلات، برخی از داروها و نوشابه ها هم دقت بیشتری بکنند.

۶ . دور نگه داشتن واژن زنان از مواد شیمیایی راهی برای افزایش شانس بارداری

نتایج مطالعات اخیر دانشمندان نشان داده است که استفاده از مواد شیمیایی مانند اسپری واژن، تامپون های معطر، گلیسیرین، گریس و حتی بزاق دهان می تواند باعث کاهش شانس باردار شدن در زنان شوند، چون موارد خارجی، در واژن خانم ها به عنوان قاتلان رسمی اسپرم ها عمل می کنند.

همچنین، زنان در دوران تلاش برای باردار شدن خود باید از دوش گرفتن واژینالی اجتناب کرده و با استفاده از نوار، دهانه رحم و مخاط گردن رحمی خود را که باعث تحرک اسپرم ها می شوند، تقویت کنند.

۷ . دوری از دوچرخه سواری مردان برای افزایش شانس بارداری

زن و شوهری که قصد به دنیا آوردن نوزادی را دارید، بدانید نتایج مطالعات اخیر دانشمندان نشان داده است که رکاب زدن بیش از حد و قرار گرفتن لگن و کشاله ران بر روی صندلی دوچرخه، در حال دوچرخه سواری، می تواند اثربخشی اعصاب آلت تناسلی در مردان را کاهش دهد. این امر هم به نوبه خود ممکن است مشکلاتی را در حفظ اسپرم و نعوظ بدن مردان ایجاد کند.

۸ . داشتن رابطه جنسی، راهی برای افزایش شانس باردار شدن

اگر در حال تلاش برای باردار شدن هستید و انجام رابطه جنسی با همسر خود را کاری اجباری تلقی می کنید که باید هر روز انجام دهید، داشتن این احساس شانس شما و همسرتان را برای باردار شدن، تا حد چشمگیری کاهش خواهد داد (با تحمل فشار عصبی بیش از حد). همچنین، وجود چنین گرایشی می تواند احساس رنجیدگی و تضاد روحی را هم برای هر دو طرف ایجاد نموده و احساسات آن ها را در وضعیت ناهنجاری گیر بیاندازد.

۹ . داشتن رابطه جنسی با همسر و افزایش شانس بارداری

همانطور که می دانید تولد فرزند، تنها هدف از داشتن رابطه جنسی، به ویژه برای مردان است. پس، زمانی که مردان احساس کنند کانون خانواده آن ها با توجه به عملکرد جنسی بیش از حد، باز هم در معرض خطر قرار گرفته است، بیشتر دچار استرس شده و حالت عصبی به آن ها دست خواهد داد.

اما هنگامی که رابطه جنسی برای سرگرم کردن و تفریح مردان انجام گیرد، شانس آن ها را برای باردار کردن همسرانشان افزایش خواهد یافت! بنابراین، در زمان تلاش برای افزایش شانس بارداری، زوجین بهتر است رابطه جنسی را خود به خود، بدون تحمل فشار عصبی و فقط برای ایجاد صمیمیت و سرگرمی خود انجام دهند.

۱۰ . قرار گرفتن در یک موقعیت ایده آل جنسی برای افزایش شانس باردار شدن زوجین

طبق نظر کارشناسان و محققین، به نظر می رسد که هیچ موقعیت جنسی ایده آلی وجود ندارد برای افزایش شانس بارداری زوجین! تنها چیزی که در این میان بسیار مهم است، قرار گرفتن مایع منی در مجرای واژن و دهانه رحم زن، آن هم فقط برای چند دقیقه اول می باشد. بعد از آن، اسپرم مردان که شناگران ماهری هستند، می توانند ظرف هفتاد و دو ساعت زنده مانده و خود را به رحم زنان و تخمک بالغ رسانده و عمل لقاح را انجام دهند.

۱۱ . افزایش شانس بارداری با سم زدایی بدن

مصرف مواد الکلی، می تواند شانس افراد را برای این امر مهم زندگی کاهش دهد. همانطور که قبلا هم گفته شد، مصرف مواد الکلی در مرد و زن به عنوان قاتل جدی توانایی باروری آن ها تلقی می شود. حتی نوشیدن مقدار کمی از این مواد هم می تواند سبب ناباروری زوجین شود.

بهتر است مصرف این نوشیدنی ها را مدتی قبل از اتخاذ تصمیم برای باردار شدن خود کنار بگذارید، تا عمل سم زدایی از بدنتان تا زمان باروری، به طور کامل انجام گیرد.

۱۲ . انجام آزمایشات غربالگری قبل از بارداری

اگر شما در حال تلاش برای باردار شدن هستید و با انجام تمام تلاش ها، باز هم در این امر موفق نشده اید و دیگر هیچ کاری وجود ندارد که انجام آن، بتواند شما را در داشتن کودک یاری کند، برای پایان دادن به این ناامیدی دردناک خود، حتما برنامه ریزی دقیقی را برای ملاقات با دکتر متخصص زنان و زایمان داشته باشید. دکتر معالج شکت هم، به احتمالا زیاد، از طریق انجام آزمایشات باروری و اسکن کردن، بدن شما را با دقت بیشتری معاینه کرده و مشکلتان را حل خواهد نمود.

منبع: مامانم
Thanks! You've already liked this
No comments