طرز تهیه آش ترخینه

در شهرهای مختلف ایران دو نوع ترخینه تهیه می‌شود، یکی ترخینه با دوغ (و کمی کره) و دیگری ترخینه با درصد گندم بیشتر، ترخینه ملایر، بیشتر از نوع ترخینه جامد است.

در تاریخ ایران برای اولین بار در قرن ۱۱ از ترخنه توسط زمخشری در لغتنامه‌اش نام برده می‌شود و پس از آن در قرن ۱۳ در دانشنامه جهانگیری با نام ترخینه شناخته می‌شود. «تر» در فارسی به معنای خیس یا مرطوب و «خوان» به معنای غذا، کاسه چوبی بزرگ و جای ناهار خوردن است. بنابراین «ترخنه» در فارسی به معنای غذای آبکی است.

ترخینه به شکل آش یا سوپ بیشتر در روزهای زمستانی طبخ می‌شود و خاصیت درمانی برای سرماخوردگی در این روزها را دارد. «آش ترخینه دوغ»، یک غذای سنتی بوده و بسیاری از نقاط غربی ایران مانند ملایر، ایلام، همدان، اراک و بروجرد با کمی تفاوت بسته به ذائقه محلی طبخ می‌شود و بسیار مورد توجه است.

حتی یکی از داروهای اصلی درمان سرماخوردگی بشمار می‌رود. «آش ترخینه» با گذشت زمان با فرهنگ و آداب و رسوم ایرانیان درآمیخته و در میان ایرانیان بسیار مورد توجه و پسند است. به گونه‌ای که در بسیاری از مناسبات مذهبی آش رنگ و بویی خاص به سفره‌های ایرانیان می‌بخشد. به‌ عنوان مثال در ماه مبارک رمضان آش، زینت بخش سفره‌ها در همه‌ی منازل است.

مواد لازم برای تهیه آش ترخینه:

ماده غذاییمقدار مورد نیاز
سبزی آشنیم کیلو
نخود و لوبیا سفید۳۵۰ گرم
عدس۲ لیوان
نعناداغ و پیازداغبه مقدار دلخواه
ترخینه۳ یا ۴ عدد
کشکبه میزان دلخواه

طرز تهیه آش ترخینه:

ترخینه رو یکی دو ساعت بخیسونید ـ حبوبات رو بپزید ـ پیاز داغ و سبزی رو توی قابلمه ریخته آب ترخینه رو دور بریزید و ترخینه رو به سبزی اضافه کنید مقداری آب جوش روشون بریزید بذارید بپزن یه مقدار ادویه و زردچوبه و فلفل قرمز تو روغن تفت بدید و به آش اضافه کنید یکی دو ساعت که از پخت گذشت حبوبات پخته شده رو اضافه کنید قدری کشک بریزید ـ نمک هم ـ بذارید خوب آش جا بیفته برای لعاب آش هم سه قاشق آرد با کمی آب حل کنید تو آش بریزید بگذارید آروم با شعله کم جا بیفته ـ موقع سرو کشک و نعناداغ و پیاز داغ روش بریزید و میل کنید ـ
ترخینه ی توی عکس رو از ملایر خریدم

منبع: @ashpazi_deser
Thanks! You've already liked this
No comments