مزایای انجام حرکات ورزشی مناسب در دوران بارداری

در ابتدا، لازم است به عنوان یک زن حامله جوان و بی تجربه به خاطر داشته باشید که اگر روزی یک ورزشکار مشتاق و موفق بودید، دوران بارداری شما مانند ایست بازرسی بزرگی عمل کرده و این احساس شما را تحت تاثیر قرار خواهد داد! در چنین مواردی، هیچ دلیلی وجود ندارد که یک زن حامله ورزشکار از انجام تمرینات ورزشی که بسیار دوست دارد، دست بکشد؛ بلکه او می تواند با احتیاط و رعایت نکات ایمنی، تحت نظر دکتر متخصص زنان و زایمان و یک مربی باتجربه، تمرینات ورزشی روزانه خود را ادامه دهد!

واقعیت این است که زنان باید در دوران بارداری خود ورزش بکنند، زیرا انجام تمرینات ورزشی امن در این دوره از زندگی می تواند شگفتی های فراوانی را در بدن ایجاد نموده و انعطاف پذیری بدن او را برای انجام زایمان طبیعی افزایش دهد. همانطور که قبلا هم گفته شد، فعال ماندن بدن زنان در دوران حاملگی برای داشتن بارداری سالم حیاتی است.

بنابراین، حتی اگر زن حامله یک ورزشکار تازه کار باشد که کمی قبل از باردار شدن به جهان ورزش پا گذاشته است، باید بداند که این دوران زمان مناسبی برای انجام حرکات ورزشی مناسب و سبک می باشد. اما نکته مهمی که زنان باید در این موارد به یاد داشته باشند، این است که انجام تمام حرکات ورزشی به اندازه قبل خوب و مفید نیست!

در چنین شرایطی، خانم باردار باید بداند که انجام چه ورزش هایی برای سلامت خود او و فرزند داخل رحمش بی خطر است؟ اگر شما هم چنین پرسشی را در ذهن خود دارید، اخم نکنید! خواندن مقاله زیرا به تمام سوالات شما در مورد تمرینات ورزشی دوران بارداری پاسخ داده و ذهن شما را آرام خواهد نمود!

۱ . ورزش منظم، بدن زنان را از ناراحتی‌های دوران بارداری دور نگه می‌دارد

همانطور که می دانید دوران بارداری زمانی است که بدن مادر احساس سنگینی کرده و با حس ناراحت کننده ای روبرو می شود. البته، پیشرفت تدریجی دوران حاملگی نیز افزایش این احساسات را برای فرد به ارمغان آورده و این علائم ناراحت کننده با گذشتن هر روز بیشتر می شود. در چنین شرایطی، انجام تمرینات ورزشی مناسب و منظم می تواند فرد را از مشکلاتی مانند کمردرد، یبوست و خستگی دور نگه دارد.

۲ . ورزش منظم، زنان را از افزایش بیش از حد وزن در دوران بارداری دور نگه می‌دارد

نکته مهمی که زنان باردار باید به خاطر داشته باشند، این است که این دوران زمان مناسبی برای به دست آوردن وزن اضافی است. پس اگر شما هم به عنوان یک زن حامله در حال اضافه کردن وزن بدن خود هستید، ممکن است بخواهید جلوی این عمل را در عضلات بدن خود گرفته و با حفظ وزن ایده آل، از افزایش ناگهانی و بیش از حد آن جلوگیری کنید. ورزش کردن در این دوره از زندگی می تواند برای مدیریت وزن شما مفید بوده و از افزایش بیش از حد آن جلوگیری کند.

۳ . ورزش منظم، به زنان باردار کمک می‌کند تا خواب بهتری داشته باشند

همانطور که می دانید داشتن خواب خوب برای هر زن بارداری یک رویا است، زیرا او یکی از بزرگ ترین قربانیان این مشکل در طی کل دوران بارداری خود می باشد. اما اگر مادر باردار بتواند به صورت منظم ورزش کند، می تواند خواب خوب و باکیفیت را مخصوصا در طول شب داشته باشد.

۴ . ورزش منظم سبب افزایش اعتماد به نفس زنان در طی دوران بارداری می‌شود

تغییراتی که در طی دوران حاملگی در بدن زنان اتفاق می افتد، می تواند سطح اعتماد به نفس آن ها به شدت پایین بیاورد. اما، جالب است بدانید که ورزش منظم در این دوره از زندگی می تواند عزت نفس مادر باردار را بالا برده و کمک زیادی به او بکند!

۵ . ورزش منظم زنان در دوران بارداری باعث می‌شود تا فرد، زایمان طبیعی آسانی داشته باشد

به عنوان یک خانم جوان و بی تجربه به خاطر داشته باشید که ورزش کردن در دوران حاملگی می تواند با افزایش انعطاف پذیری و قدرت بدن زنان شده و فرایند زایمان را برای خود مادر و فرزند داخل رحم او آسان تر و بدون خطر بکند.

۶ . ورزش منظم در دوران بارداری از بروز دیابت بارداری (GD) جلوگیری می‌کند

اگر شما هم به عنوان یک زن حامله در مورد ابتلا به دیابت بارداری نگران هستید، حتما ورزش منظم روزانه را در اسرع وقت شروع کنید! زیرا ورزش کردن در دوران بارداری می تواند سطح قند خون شما را در سطح مناسبی نگه داشته و از بروز بیماری دیابت بارداری یا GD در بدنتان جلوگیری کند.

۷ . ورزش کردن مادر در دوران بارداری کمک می‌کند تا مغز جنین رشد مناسبی داشته باشد

ورزش کردن زنان در دوران بارداری نه تنها به این افراد کمک می کند تا سلامت نوزاد متولد نشده خود را تضمین کنند، بلکه نتایج مطالعات اخیر پزشکان متخصص زنان و زایمان نشان داده است که این کار سبب بهبود روند رشد مغز جنین شده و درصد هوش او را بالا می برد.

۸ . زنان حامله می‌توانند با ورزش کردن شکل اولیه بدن خود را تا حدودی حفظ کنند

معمولا برگرداندن بدن زنان به شکل اولیه خود، یکی از بزرگ ترین مبارزات زنان پس از اتمام دوران بارداری است، زیرا این دوران علاوه بر محرومیت زنان از خواب راحت ، سبب به دست آوردن وزن اضافی بدن نیز می شود. ورزش منظم در دوران حاملگی و بعد از زایمان یک روش مناسب برای کاهش وزن بدن بوده و شرایط را برای برگشتن بدن به شکل اولیه خود بسیار ساده تر خواهد کرد.

۹ . ورزش منظم در دوران بارداری خطر ابتلا به بیماری‌های ناشی از حاملگی مانند فشار خون بالا را کاهش می‌دهد

برخی از کارشناسان بر این باورند که ورزش کردن زنان در دوران بارداری می تواند خطر ابتلا به فشار خون بالای ناشی از حاملگی را به شدت کاهش داده و بدن را در شکل مناسب خود برای انجام زایمان طبیعی و راحت آماده کند.

منبع: مامانم
Thanks! You've already liked this
No comments