خواص مهم ویتامین E برای بدن

آیا میدانید که ویتامین E یک آنتی اکسیدان قوی است و با جلوگیری از آسیب رادیکال های آزاد و جلوگیری از اکسید شدن چربی های مهم بدن که برای سلامت ما حیاتی هستند به طور طبیعی باعث کند شدن روند پیری می شود؟ من امروز میخواهم با شما در مورد خواص مهم این ویتامین صحبت می کنم و اعتقاد دارم خواص آن در اینجا به پایان نمی رسد. ویتامین E به عنوان یک ویتامین مهم محلول در چربی ، برای عملکرد مناسب بسیاری از اندام ها، فعالیت های آنزیمی و فرآیندهای عصبی بدن ما مورد نیاز است.

استفاده بیشتر از غذاهای غنی از ویتامین E میتواند به درمان و پیشگیری از بیماریهای قلبی و عروقی مانند درد قفسه سینه، فشار خون بالا و شریانهای مسدود شده یا سخت شده کمک کند.

ویتامین E تنها در غذاهای گیاهی مانند برخی از روغن ها، آجیل، غلات غنی شده، میوه ها و جنین گندم یافت می شود. همچنین به عنوان یک مکمل در دسترس است. پس بیایید ببینیم که چگونه می توانیم از تمام خواص عالی ویتامین E بهره مند شویم.

۱ . محافظت از کلسترول در برابر اکسیداسیون

کلسترول یک ماده طبیعی است که توسط کبد تولید می شود و بدن برای عملکرد مناسب سلول ها، اعصاب و هورمون ها از آن استفاده می کند . هنگامی که سطح کلسترول در حالت طبیعی خود هست، آنها متعادل، طبیعی و سالم هستند. ولی وقتی که کلسترول اکسید می شود بسیار خطرناک می شود. مطالعات نشان داده اند که ایزومرهای خاصی از ویتامین E به عنوان یک آنتی اکسیدان محافظتی با اکسیداسیون کلسترول مبارزه می کنند.

در واقع آنها می توانند از آسیب رادیکال های آزاد در بدن جلوگیری کنند و مانع اکسیداسیون کلسترول می شوند. ایزومرهای توکوترینول ویتامین E سه پیوند دوگانه دارند که به دلیل توانایی آنها برای کاهش فعالیت آنزیمی که تولید سنتز کلسترول را کنترل می کند (به نام HMG-CoA ردوکتاز) دارای اثرات مثبت بر سلامت قلب و عروق هستند. ایزومرهای توکوترینول همچنین می توانند از چسبندگی سلول جلوگیری کنند و بنابراین پیشرفت آترواسکلروز یا سخت شدن و ضخیم شدن شریان ها را کاهش می دهند.

۲ . مبارزه با رادیکال‌های آزاد

ویتامین ای به وسیله مبارزه با رادیکال های آزاد و جلوگیری از تخریب سلول های سالم به حفظ سلامتی و پیشگیری از بیماری های قلبی و سرطان کمک می کند. مولکول های رادیکال آزاد به طور طبیعی در بدن همه ما ایجاد می شوند و وقتی که آنها را زیاد می شوند و یا اکسیداسیون می شوند، می توانند به شدت به بدن ما آسیب برسانند.

خوشبختانه برخی از ایزومرهای ویتامین E توانایی آنتی اکسیدانی بسیار قوی دارند، به طوری که آنها با کاهش آسیب های رادیکال های آزاد و مبارزه با التهاب به حفظ سلول های بدن ما کمک می کنند تا به آرامی پیری شوند و از بیماریهایی مانند بیماری های قلبی پیشگیری می کنند.

مطالعات نشان داده اند که مصرف منابع ویتامین ای به طور قابل توجهی باعث افزایش سطح ایمنی بدن شده و از ابتلای بدن به انواع بیماریها پیشگیری میکند.

۳ . بازسازی پوست آسیب دیده

ویتامین E با تقویت دیواره های مویرگی و بهبود رطوبت و قابلیت کشسانی پوست، به عنوان یک ماده مغذی طبیعی ضد پیری در بدن شما نقش ایفا می کند. مطالعات نشان داده اند که ویتامین E باعث کاهش التهاب در بدن و پوست شما می شود، که این خاصیت باعث حفظ سلامت پوست و جوان ماندن آن می شود. این خواص آنتی اکسیدانی زمانی بسیار مفیدند که شما در معرض دود سیگار یا اشعه ماوراء بنفش نور خورشید باشید، ویتامین ای یک محافظ قوی در برابر سرطان پوست است.

مصرف ویتامین E به همراه ویتامین C، پوست بدن را در برابر اشعه ماوراء بنفش خورشید و در برابر التهاب محافظت می کند. همچنین ویتامین ای می تواند در کاهش علائم آکنه و اگزما نیز مفید باشد.همچنین مصرف ویتامین E به صورت موضعی می تواند به روند بهبودی پوست آسیب دیده کمک کند. از آنجا که این ویتامین سرعت بازسازی سلول ها را افزایش می دهد، می توان از آن برای درمان زخم، آکنه و چین و چروک نیز استفاده کرد.

۴ . کمک به سلامت و پرپشتی موها

از آنجا که ویتامین E یک آنتی اکسیدان قوی است، در کاهش آسیب های محیطی به موها کمک می کند. همچنین می تواند گردش خون را در پوست سر افزایش دهد. روغن ویتامین E می تواند رطوبت طبیعی در پوست سر را حفظ کند، بنابراین مانع از خشک شدن پوست سر و موها می شود. این روغن همچنین باعث می شود شما موهای سالم تر و درخشان تری داشته باشید. اگر از خشکی موهایتان کلافه شده اید می توانید چند قطره روغن ویتامین E را روی موهای خود بمالید و نتیجه را مشاهده کنید.

۵ . تعادل هورمون‌ها

ویتامین E می تواند نقش مهمی را در متعادل سازی سیستم های غدد درون ریز و هورمونی ما ایفا کند. علائم عدم تعادل هورمونی ممکن است شامل PMS، افزایش وزن، آلرژی، عفونت های دستگاه ادراری، تغییرات پوستی، اضطراب و خستگی باشد. با متعادل نگه داشتن هورمون ها، شما می توانید وزن خود را متعادل کنید، چرخه قاعدگی تان را منظم کنید و سطح انرژی روزانه خود را افزایش دهید.

۶ . کمک به کاهش علائم PMS

مصرف مکمل ویتامین E دو تا سه روز قبل و دو تا سه روز بعد از قاعدگی، می تواند علائم PMS شامل گرگرفتگی، اضطراب و سایر علائم را کاهش دهد. ویتامین E همچنین می تواند شدت و مدت درد و خونریزی قاعدگی را کاهش دهد. این کار با تنظیم تعادل هورمون های شما به طور طبیعی انجام می شود و به حفظ چرخه قاعدگی شما کمک می کند.

۷ . بهبود بینایی

ویتامین E ممکن است به کاهش خطر دژنراسیون ماکولا مرتبط با سن، که یکی از علل شایع نابینایی است کمک کند. به خاطر داشته باشید، برای اینکه بتوانید از خواص ویتامین E برای بینایی بهتر بهره مند شوید، باید از منابع کافی ویتامین C، بتا کاروتن و روی هم استفاده کنید.

همچنین مشخص شده است که مصرف مکمل ویتامین E و ویتامین A به صورت روزانه می تواند به بهبود بینایی افراد تحت عمل جراحی و لیزر چشم کمک کند.

۸ . کمک به افراد مبتلا به بیماری آلزایمر

تحقیقات نشان می دهد که خاصیت ضد التهابی توکوتریرنول های موجود در ویتامین E، می تواند به پیشگیری از ابتلای افراد به بیماری آلزایمر کمک کند. ویتامین E می تواند میزان افسردگی و از دست دادن حافظه و کاهش عملکرد روزانه افراد مبتلا به بیماری آلزایمر نسبتا شدید یا سایر اختلالات نوروژنیک را کاهش دهد. همچنین ویتامین E اگر همراه با ویتامین C مصرف شود می تواند خطر ابتلا به چندین نوع زوال عقل را نیز کاهش دهد.

۹ . کاهش خطر سرطان و بهبود اثرات درمان‌های پزشکی

گاهی اوقات از ویتامین E برای کاهش اثرات مضر درمان های پزشکی مانند پرتو درمانی برای درمان سرطان استفاده می شود. به این دلیل که ویتامین ای ، یک آنتی اکسیدان قوی است که از بدن در مقابل رادیکال های آزاد محافظت می کند. همچنین برای کاهش عوارض ناخواسته داروهایی که ممکن است موجب ریزش مو یا آسیب به ریه شود، استفاده می شود. برخی از ایزومرهای ویتامین E نیز به حفاظت از بدن در مقابل سرطان مشهورند.

مطالعات متعدد حیوانی شواهدی از سرکوب رشد تومور با استفاده از دوزهای خوراکی تکت کرینوول را نشان داده است. برای این کار چندین مکانیسم عمل توسط توکوترینول ها مطرح می شود، به عنوان مثال آنها باعث مرگ سلول های سرطانی، خاموش کردن ژن های وابسته به سرطان و مهار آنژیوژنز یا رشد غیر طبیعی عروق خونی درون تومور می شوند. در مطالعات حیوانی، توانایی های محافظتی ویتامین ای در مورد سرطان سینه، پروستات، کبد و پوست نشان داده شده است.

۱۰ . بهبود استقامت فیزیکی و قدرت عضلانی

ورزشکاران میتوانند از ویتامین E برای بهبود استقامت فیزیکی خود استفاده کنند . مصرف منابع غذایی یا مکمل ویتامین E پس از ورزش، می تواند انرژی شما را افزایش دهد و سطح استرس اکسیداتیو را بر عضلات شما کاهش دهد. ویتامین E همچنین می تواند قدرت عضلانی شما را بهبود بخشد و با ترویج گردش خون، خستگی تان را از بین ببرد.

همچنین می تواند دیواره های مویرگی شما را تقویت کرده و سلول هایتان را تغذیه کند.

۱۱ . کمک به رشد جنین و کودکان

مصرف متعادل ویتامین E در طی بارداری برای تکامل جنین و بعد از تولد برای رشد مناسب در نوزادان و کودکان بسیار مهم است ، زیرا از اسیدهای چرب ضروری محافظت می کند و به کنترل التهاب در بدن کمک می کند.

برخی از کارشناسان بر این باورند که بزرگترین نیاز به ویتامین E در طول دوره ۱۰۰۰ روزه اول زندگی کودک است ، زیرا ویتامین E برای رشد و تکامل مغز و اعصاب کودک بسیار لازم و ضروری است.

Thanks! You've already liked this
No comments