گوش درد در کودکان

اگر کودک شما بیش از حد داد می زند و گریه می کند ممکن دچار گوش درد شده باشد طبق گفته موسسه ملی ناشنوایان از هر ۶ کودک زیر ۳ سال ۵ کودک دچار گوش درد می شوند.

گوش درد یا عفونت گوش یا عفونت گوش میانی یک التهاب دردناک گوش میانی است. اکثر عفونت های گوش میانی بین پرده گوش و لوله ی استاش که به آن شیپوری نیز می گویند وجود دارد که گوش ها را به بینی و گلو متصل می کند.

گوش درد و عفونت های گوش اغلب به دلیل سرماخوردگی ایجاد می شوند و باکتری ها و ویروس ها دلیل اصلی آن هستند. این عفونت ها باعث ایجاد التهاب و تورم در لوله استاش می شوند. لوله باریک استاش و مایع درون آن به پشت پرده گوش فشار وارد کرده و باعث درد می شود. در کودکان لوله های استاش باریک تر و کوتاه تر از بزرگسالان است و چون حالت افقی دارند مسدود شدن آن ها آسان تر است.

گوشش درد در حدود ۵ تا ۱۰ درصد کودکان می تواند باعث پارگی پرده گوش شود.

گوش و حلق و بینی معمولا در عرض یک تا دو هفته بهبود می یابد و به ندرت آسیب دائمی به شنوایی کودک ایجاد می شود.

علائم گوش درد در کودکان

گوش درد در کودکان معمولا بسیار دردناک است و کودک قادر نخواهد بود تا این را به شما بگوید. با این وجود چندین علائم مشترک وجود دارد:

  • تحریک پذیری
  • کشیدن یا ضربه زدن به گوش (توجه داشته باشید که اگر کودک شما هیچ نشانه دیگری ندارد، این علامت غیر قابل اعتماد است)
  • از دست دادن اشتها
  • مشکلات خواب
  • تب
  • خارج شدن مایع از گوش

گوش درد می تواند موجب سرگیجه شود. اگر کودک شما به مرحله تلوتلو خوردن رسیده است، از او مراقبت کنید.

اهمیت آنتی بیوتیک‌ها در درمان گوش درد

برای سال ها، آنتی بیوتیک ها برای عفونت های گوش تجویز می شد. اکنون می دانیم که آنتی بیوتیک ها اغلب بهترین گزینه نیستند. بررسی تحقیقاتی که در مجله انجمن پزشکی آمریکا منتشر شد، اشاره می کند که در میان کودکان مبتلا به عفونت گوش و گوش درد حدود ۸۰ درصد از آن ها در عرض ۳ روز بدون استفاده از آنتی بیوتیک ها بهبود یافتند.

استفاده از آنتی بیوتیک ها برای درمان گوش درد می تواند باکتری هایی را که مسئول عفونت گوش هستند را در برابر آنتی بیوتیک ها مقاوم کند. این امر برای درمان عفونت های آینده سخت تر است.

به گفته آکادمی آمریکایی کودکان آنتی بیوتیک ها باعث اسهال و استفراغ در حدود ۱۵ درصد از کودکان می شوند. همچنین حدود ۵ درصد از کودکان نسیت به آنتی بیوتیک ها حساسیت دارند که خود برای سلامتی آن ها تهدید کننده است.

در اکثر موارد پزشکان توصیه می کنند که از ۴۸ تا ۷۲ ساعت بعد از شروع بیماری آنتی بیوتیک مصرف نشود زیرا ممکن است عفونت به طور مشخص تشخیص داده شود.

با این حال در بعضی موارد آنتی بیوتیک ها بهترین درمان هستند. به طور کلی آنتی بیوتیک ها را برای ۲ گروه زیر تجویز می کنند

کودکان زیر ۶ ماه

کودکان  ۶ ماه تا ۱۲ سال که علائم آن ها تشدید یافته است

اقدامات لازم برای درمان گوش درد در کودکان

عفونت های گوش می توانند بسیار دردناک باشند، اما اقداماتی وجود دارد که می تواند به کاهش درد کمک کند. در اینجا شش راه حل خانگی وجود دارد.

کمپرس گرم

سعی کنید یک کمپرس گرم را بر روی گوش کودک خود به مدت ۱۰ تا ۱۵ دقیقه قرار دهید. این کار ممکن است به کاهش درد کمک کند.

مسکن

 اگر کودک شما بیش از ۶ ماه دارد، مسکن ممکن است به کاهش درد و تب کمک کند. از داروهایی که پزشک شما توصیه می کند و دستورالعمل های که روی دارو نوشته شده استفاده کنید. برای بهترین نتیجه، سعی کنید قبل از خواب دارو را به  فرزندتان بدهید.

روغن گیاهی گرم

 اگر از داخل گوش مایعی بیرون نریزد و مشکوک به پارگی پرده گوش نباشید چند قطره روغن زیتون یا روغن کنجد را که به دمای اتاق رسیده است داخل گوش آسیب دیده کودک بریزید.

سر نوزاد خود را بالا ببرید

 برای بهبود مخاط سینوزیت کودک، به آرامی تخت کودک را از قسمت سر او بالا ببرید. بالش را زیر سر نوزاد نگذارید. در عوض، یک یا دو بالش زیر تشک قرار دهید.

قطره‌های هومئوپاتیک

 قطره های هومئوپاتیک حاوی عصاره سیر، گیاه مولین، اسطوخودوس، گل همیشه بهار و عصاره گل راعی در روغن زیتون ممکن است به کاهش درد و التهاب کمک کند.

پیشگیری از گوش درد در کودکان

شیر دادن

در صورت امکان، کودک خود را به مدت ۶ تا ۱۲ ماه با شیر مادر تغذیه کنید. آنتی بادی ها در شیر شما می توانند نوزاد شما را از عفونت های گوش و چندین بیماری دیگر محافظت کنند.

اجتناب از دود دست دوم

کودک خود را از قرار گرفتن در معرض دود دوم که می تواند عفونت های گوش را شدید تر و مکرر تر کند دور نگه دارید.

موقعیت بطری مناسب

اگر با بطری کودک خود را تغذیه می کنید، نوزاد را در موقعیت نیمه راست قرار دهید تا شیر از طریق لوله استاش به گوش وارد نشود. به همین دلیل تا حد امکان از بطری استفاده نکنید.

محیط سالم

در صورت امکان، از قرار گرفتن نوزاد خود در محیط هایی که سرماخوردگی و آنفولانزا زیاد است، اجتناب کنید. اگر شما یا فردی در خانواده تان بیمار است، دست های خود را بشویید تا بتوانید میکروب ها را از نوزاد خود دور نگه دارید.

واکسیناسیون

اطمینان حاصل کنید که واکسیناسیون فرزندتان به روز شده است، از جمله واکسن آنفلوانزا (برای ۶ ماه و بالاتر) و واکسن پنوموکوکال

چه هنگام به دکتر مراجعه کنیم

مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری ها توصیه می کند که اگر کودک شما هر کدام از علائم زیر را داشته باشد فورا به پزشک مراجعه کنید

تب بالاتر از ۳۸ درجه سانتیگراد در کودکان زیر ۳ ماه

تب بالاتر از ۳۹ درجه سانتیگراد در کودکان بیشتر از ۳ ماه

ترشح چرک و خون از گوش

همچنین اگر برای کودک شما عفونت گوش تشخیص داده شده و بعد از سه تا چهار روز علائم بهبود نیافته، باید به دکتر مراجعه کنید.

Thanks! You've already liked this
No comments