قبل و بعد از آی وی اف (IVF) چی بخوریم؟ چی نخوریم؟

خیلی از خانم‌هایی که قرار است آی وی اف کنند یا در حال حاضر این فرایند درمانی را به امید بچه‌دار شدن طی می‌کنند دوست دارند بدانند که قبل، در حین و پس از آی وی اف باید از چه غذاهایی استفاده کنند تا شانسشان بیشتر شود. اگر شما هم قرار است به زودی وارد این فرایند شوید، ادامه مطلب را از دست ندهید.

خوردنی‌ها

آووکادو

مطالعاتی که توسط دانشکده بهداشت عمومی دانشگاه هاروارد انجام شده نشان می‌دهد خانم‌هایی که بیشترین میزان چربی‌های غیراشباع را مصرف می‌کنند شانسشان برای باردار شدن از طریق آی وی اف، ۴-۳ برابر بیشتر است و در میان مواد غذایی که منبع اسیدهای چرب غیراشباع محسوب می‌شوند، آووکادو می‌تواند در صدر فهرست قرار بگیرد.

آووکادو منبع بیسار خوب اسیدهای چرب غیراشباع امگا ۳، امگا ۶ و امگا ۹ بوده و همچنین میزان پتاسیم موجود در آن از موز هم بیشتر است. همچنین آووکادو منبع خوب اسید فولیک و ویتامین B6 است که هر خانمی که قصد بارداری دارد به آن نیاز دارد.

رژیم غذایی مدیترانه‌ای

در یک مطالعه دانشگاهی محققان به این نتیجه رسیدند که پیروی از رژیم غذایی مدیترانه‌ای پیش از اقدام به آی وی اف می‌تواند شانس بارداری را تا بیش از ۴۰ درصد افزایش دهد. علتش هم این است که این برنامه غذایی سرشار از چربی‌های غیراشباع سالم، میوه‌ها و سبزی‌ها، ماهی‌هایی که آلودگی بسیار پایینی به جیوه دارند و همچنین انواع و اقسام حبوبات پر فیبر است که منبع خوب ویتامین‌های گروه ب نیز هستند.

غذاهای گرم و زودهضم

این یکی از اصلی‌ترین اصول غذایی پس از آی وی اف است که هر خانمی که می‌خواهد از این طریق باردار شود باید آن را رعایت کند. بهتر است قبل و پس از آی وی اف از مصرف غذاهای سرد یا غذاهای دیر هضم مانند سبزی‌ها خام، بستنی، اسموتی‌های سرد یا فریز شده خودداری کنید.

بر اساس اصول طب چینی غذاهای سرد و خام انرژی زیادی از بدن می‌گیرند تا هضم و جذب شوند و این یعنی انرژی کمتری برای تمرکز روی فرایند تولیدمثل باقی می‌ماند. البته استفاده از اسموتی در روز انتقال جنین نه شانس شما را برای موفقیت در فرایند آی وی اف کم می‌کند و نه زیاد اما بهتر است پس از انجام انتقال، اما برای تامین یک فضای مناسب که جریان خون و انرژی به سمت رحم باشد، در روز انتقال جنین پیشنهاد می‌شود.

نخوردنی ها

قهوه

مطالعات مختلف نشان‌دهنده ارتباط میان مصرف زیاد کافئین به خصوص کافئین موجود در قهوه و افزایش ریسک سقط جنین زیاد است. توصیه می‌شود خانم‌های باردار و خانم‌هایی که در مرحله انتقال جنین قرار دارند روزانه بیش از ۲۰۰ میلی‌گرم کافئین مصرف نکنند. البته در مورد خانم‌هایی که قصد دارند از طریق آی وی اف بچه‌دار شوند، حذف کامل کافئین از رژیم غذایی روزانه گزینه بهتری است.

لبنیات بدون چربی یا بسیار کم چرب

شاید عجیب به نظر برسد اما در یکی از مطالعات انجام شده مشخص شده است خانم‌هایی که از لبنیات بدون چربی یا بسیار کم‌چرب استفاده می‌کنند احتمال موفقیت کمتری در بارداری نسبت به کسانی دارند که از لبنیات معمولی استفاده می‌کنند. همچنین استفاده از شیرهای پرچرب هم می‌تواند تا ۲۷ درصد احتمال نازایی را افزایش دهد.

مواد غذایی حساسیت زا

اگر توت فرنگی، کیوی، گوجه فرنگی یا بادمجان باعث می‌شود چشم‌هایتان قرمز شود، بینی‌تان آب‌ریزش پیدا کند، یا گلویتان به خارش بیفتد بنابراین قبل و در حین و همچنین بعد از فرایند انتقال باید مصرف این مواد غذایی یا هر غذای دیگری را که به آن حساسیت دارید، قطع کنید.

علتش هم این است که مصرف این مواد مغذی می‌تواند باعث تحریک پاسخ دستگاه ایمنی بدن به مواد حساسیت‌زا یا آلرژن شود و بر ضد هر چیز غریبه‌ای که وارد بدن می‌شود واکنش نشان دهد. بنابراین ممکن است شانس موفقیت شما را در آی وی اف پایین بیاورد.

Thanks! You've already liked this
No comments