کولیک نوزادان چیست؟

کولیک نوزادان یا قولنج نوزادی به گریه های منظم و بدون وقفه که بیش از سه ساعت در روز طول بکشد و بیشتر از ۳ یا ۴ روز در هفته اتفاق بیفتد، گفته می شود. در صورتی که گریه های شدید و بدون وقفه نوزادتان بیش از سه هفته ادامه پیدا کرد، به احتمال زیاد کودک شما دچار کولیک شده و برای درمان آن بهتر است به یک متخصص اطفال مراجعه کرده و یا با دکتران داروساز داروخانه اینترنتی مهتاطب از طریق شماره ۵۳۸۶۷-۰۲۱ تماس گرفته و مشورت بگیرید.

علت اصلی به وجود آمدن دردهای کولیک در نوزادان هنوز به طور کامل مشخص نشده است اما از علل کلی ایجاد آن می‌توان به موارد زیر اشاره نمود:

  1. عدم تکامل روده ها که سبب تجمع گاز در شکم نوزادان و اصطلاحاً نفخ می‌گردد.
  2. عدم تحمل لاکتوز (قند موجود در لبنیات) نام برد که باعث باد شکم اسهال و دردهای شدید شکمی در نوزادان می‌گردد.
  3. سومین دلیل شایع دل درد نوزادان رفلاکس معده می‌باشد که باعث بازگشت شیر از معده به مری شده که سبب ایجاد سوزش در ابتدای مری می‌شود.

چگونه کولیک نوزادان را برطرف کنیم؟

روش هایی که به کاهش درد های کولیکی در نوزادان کمک می‌کند به ترتیب عبارتند از:

  1. تغذیه شیر نوزاد به طور منظم در فواصل زمانی ۵/۱ تا ۲ ساعت صورت گیرد.
  2. بعد از هر بار شیر دهی با قرار دادن نوزاد روی شانه ها با ضربه های ملایم و ماساژ نوزاد هوای تجمیع شده را با (آروغ) از بدن کودک خارج نمایید.
  3. مادر از مصرف حبوبات و سبزیجات مانند: کلم و مرکبات، گوجه فرنگی، میوه های ترش، نوشابه های گاز دار خودداری کند و لبنیات هم به میزان کم مصرف شود و در نوزادان حساس به لاکتوز باید از مصرف لبنیات خودداری شود.

بهترین داروهای درمان کولیک نوزادان:

بیشتر داروهای درمان کولیک در نوزادان شامل ترکیبات مختلف پروبیوتیک می باشند. شناخته شده ترین و بهترین داروهای درمان کولیک نوزادان عبارتند از:

 ۱ . قطره پدی لاکت:

قطره پدی لاکت از ترکیبات ویژه پروبیوتیکی تشکیل شده است این قطره دارای سه باکتری مفید مخصوص کودکان و نوزادان بوده که در شرایط اسهال، نفخ، کولیک و آلرژی برای نوزادان تجویز می شود، میزان مصرف آن ۵ الی ۱۵ قطره در روز می باشد.

قطره پدی لاکت حاوی سه نوع باکتری بسیار مفید مختص کودکان است که مهم ترین این باکتری ها بیفیدوباکتریوم اینفنتیس و لاکتوباسیلوس روتری هستند. بیفیدوباکتریوم به دلیل تولید اسیدهای آلی و آنتی بیوتیک بیفیدین از سیستم گوارشی در مقابل بسیاری از باکتری های مضر محافظت می کند. به همین دلیل قطره پدی لاکت یکی از بهترین و موثرترین داروهای پروبیوتیکی برای درمان دردهای کولیکی (درمان کولیک در نوزادان) به شمار می رود. قطره پدی لاکت گاهی به عنوان شربت پدی لاکت نیز شناخته می شود.

  •  طرز مصرف قطره پدی لاکت:

میزان مصرف و طرز مصرف قطره پدی لاکت به نوع کولیک و دردهای ناحیه شکمی نوزاد بستگی بسیاری دارد و نیاز به مشورت با پزشک متخصص اطفال دارد. اما به طور کلی می توانید روزانه تا ۵ قطره پدی لاکت به نوزاد خود بدهید. در ضمن توجه داشته باشید که قبل از مصرف به مدت ۱۰ تا ۱۵ دقیقه قطره پدی لاکت را به دور از آفتاب و در دمای اتاق قرار دهید و حتماً قبل از مصرف قطره، آن را به خوبی تکان دهید.

  •  زمان مناسب برای مصرف قطره پدی لاکت:

بهترین زمان مناسب برای مصرف قطره پدی لاکت، یک بار در روز و ۴ تا ۵ قطره می باشد. برای نوزادان زیر شش ماه، نوزادانی که چند روز مبتلا به اسهال هستند، و نوزادانی که گریه های شدید و منظم دارند، حتماً پیش از مصرف قطره با یک دکتر متخصص اطفال و یا دکتران داروساز داروخانه اینترنتی مهتاطب مشورت نموده و از مصرف خودسرانه قطره پدی لاکت پرهیز کنید. به طور کلی، بهتر است قطره را عصرها و یا شب ها قبل از خواب به نوزاد خود بدهید.

  • شرایط نگهداری قطره پدی لاکت:

بهترین شرایط برای نگهداری قطره پدی لاکت در یخچال و در دمایی بین ۲ تا ۸ درجه سانتیگراد است. توجه نمائید که درب قطره همواره بسته باشد و پس از باز شدن قطره می توانید آن را حداکثر تا ۳ ماه بعد مصرف نمائید.

۲ . گریپ میکسچر:

شربت گریپ میکسچر برای برطرف کردن علائم نفخ و شکم درد استفاده می شود، عنصر سازنده فعال آن بی کربنات سدیم است که به کاهش اسید اضافی در معده کمک می‌کند که میزان مصرف آن برای کودکان بیش از یک ماه تا یکسال یک قاشق چایخوری به اندازه ۵ میلیتر به صورت خوراکی ۳ بار در روز لازم است.

۳ . کولیکز و کولیک اید:

قطره کولیکز و قطره کولیک اید ویتان برای از بین بردن نفخ و گازهای محبوس شده در دستگاه گوارش و برطرف نمودن دردهای شکمی و کولیک بسیار مناسب هستند. قطره کولیکز (یا قطره کولیک ایز) و قطره کولیک اید (یا قطره کولیکید) حاوی سایمتیکون و عصاره های طبیعی شوید و رازیانه می باشند.

  •  میزان مصرف قطره کولیکز و قطره کولیک اید

زیر ۶ ماه: ۱۰ قطره، ۴ مرتبه در روز

۶ ماه تا ۱ سال: ۱۵ قطره، ۴ مرتبه در روز

بالای ۱ سال: ۲۰ قطره، ۴ مرتبه در روز (قبل از مصرف با متخصص اطفال خود مشورت نمائید).

بهترین زمان مصرف قطره Colic EZ و قطره Colic Aid، ۱۵ دقیقه قبل از غذا می باشد.

برای خرید اینترنتی قطره کولیکز (یا قطره کولیک ایز) و قطره کولیکید (کولیک اید) می توانید به سایت داروخانه اینترنتی مهتاطب مراجعه نموده و یا با شماره ۵۳۸۶۷-۰۲۱ تماس گرفته و با بهترین قیمت قطره کولیکز و کولیک اید را تهیه نمائید.

۳ . گریپ واتر:

شربت گریپ واتر دینه حاوی سدیم بی کربنات و مواد گیاهی از جمله رازیانه، شوید، نعناع، زنجبیل، بابونه و بادرنجبویه می باشد که برای درمان کولیک نوزادان، نفخ و سوء هاضمه نوزادان استفاده میشود، میزان مصرفی آن برای کودکان ۴ تا ۶ مرتبه و هر بار می باشد. شربت گریپ واتر دینه بهترین شربت گریپ واتر ایرانی بوده و به دلیل گیاهی بودن این شربت، مصرف آن بدون ضرر است. شربت گریپ واتر دینه برای درمان ریفلاکس معده در نوزادان هم بسیار موثر است.

در انتها لازم به ذکر است، که در صورت خرید اینترنتی هر یکی از داروهای پروبیوتیکی معرفی شده در بالا (قطره پدی لاکت و پودر کیدی لاکت زیست تخمیر، شربت گریپ میکسچر، قطره کولیکز و کولیک اید ویتان و شربت گریپ واتر دینه) از داروخانه اینترنتی مهتاطب، ارسال محصولات به تمام استان تهران و استان البرز به صورت کاملاً رایگان می باشد. می توانید با مراجعه به سایت داروخانه آنلاین مهتاطب، این محصولات را با بهترین قیمت و بیشترین میزان تخفیف از تهیه نمائید.

Thanks! You've already liked this
No comments