چگونه دوستان واقعی را از غیر واقعی تشخیص دهیم؟

همه ما در اطراف‌مان آشنایان زیادی داریم که خیلی از آنها را دوست می‌پنداریم. اما چه طور از میان این دایره گسترده دوستان واقعی و غیر واقعی را تشخیص دهیم؟

دوست واقعی مانند شکلات روی بستنی است، زندگی‌تان را شیرین‌تر و خوشمزه‌تر می‌کند! اما یک دوست غیر واقعی می‌تواند شما را به دردسر بیاندازد. وقتی از پیش یک دوست غیر واقعی برمی‌گردید، احساس خستگی و نا امیدی خواهید کرد. آنها انرژی منفی زیادی به شما می‌دهند. اگر شک دارید که تعدادی از دوستان‌تان دوست واقعی باشند، آنها را امتحان کنید و به رفتارها و حرف‌هاشان دقت کنید.

بعد از اینکه تشخیص دادید دوست‌تان دوست خوبی نیست، باید سریعا از او فاصله بگیرید تا به سلامت روحی‌تان آسیب نزنید و جای بیشتری برای افراد خوب و دوستان واقعی باز کنید.

به رفتارهای فرد دقت کنید

از خودتان سوال کنید آیا دوستم مرتبا مرا ناامید می‌کند؟

دوستان غیر واقعی مرتب دروغ می‌گویند، قول‌هاشان را زیر پا می‌گذارند و زمانی که بیشتر از همیشه به آنها نیاز دارید نا پدید می‌شوند. از خودتان بپرسید آیا دوستم مرتبا به من انرژی منفی می‌دهد؟ آیا مرا ناامید و منفی نگر می‌کند؟ اگر پاسخ‌تان به سوال‌های بالا مثبت است، پس احتمالا به یک دوست غیر واقعی سر و کار دارید.

به رفتار “من … من… من…” توجه کنید

به احساساتی که بعد از دیدن دوست‌تان یا در هنگام وقت گذرانی با او دارید توجه کنید. آیا مرتبا احساس می‌کنید نادیده گرفته می‌شوید و یا به درخواست‌های تان توجه نمی‌شود چرا که دوست‌تان می‌خواهد همه چیز به میل او باشد و همه موضوعات مکالمه‌تان حول او بچرخد؟ اگر این طور است ساید دوست‌تان فرد مناسبی برای شما نباشد.

شما باید بعد از ملاقات دوست‌تان احساس بهتری نسبت به قبل داشته باشید نه اینکه ناراحت شوید.

آیا دوست‌تان به شما اهمیت نمی‌دهد؟

در رفتارهای او دقت کنید. صمیمت و مهربانی پایه‌های اصلی یک دوستی خوب است. اگر دوست‌تان عادت دارد شما را نادیده بگیرد و کلا به همه چیز غیر از خودش بی‌توجه است، بد نیست در دوستی‌تان تجدید نظر کنید.

برای مثال ممکن است دوست‌تان همیشه توقع داشته باشد که بعد از دعواها شما ابتدا برای عذر خواهی نزد او بیایید.

آیا دوست‌تان از شما و علایق‌تان حمایت می‌کند؟

آیا دوست‌تان به اینکه شما چه جور آدمی هستید اهمیت می‌دهد؟ آیا او از علایق شما حمایت می‌کند؟ اگر این طور است او باید کارهایی که می‌کنید را زیر نظر بگیرد و نقات ضعف و قوت‌تان را به شما بگوید و در رفع کاستی‌هاتان همراه‌ شما باشد.

اگر دوست‌تان به علایق‌ شما می‌خندد و اصلا برایش جالب نیست درمورد شما بداند، پس دوستی غیر واقعی است.

دوست‌تان عیب‌های شما را می‌پذیرد یا آن‌ها را مدام به روی‌تان می‌آورد؟

همه ما اشتباهاتی انجام می‌دهیم. اما دوست خوب دوستی است که معایب شما را نادیده بگیرد و آنها را مدام به یادتان نیاورد. اگر مکالما‌ت تان مدام در مورد شما و اشتباهات و معایب‌تان است، بهتر است از این فرد فاصله بگیرید.

آیا دوست‌تان مدام شما را متهم می‌کند؟

دوستان خوب می دانند که ممکن است سرتان چند روز شلوغ باشد و نتوانید به آنها سر بزنید. پس اگر دوست‌تان در این مورد به شما حس بدی می‌دهد و سعی می‌کند شما را گناهکار جلوه دهد، شاید یک دوست واقعی نباشد.

مشکلات برقراری ارتباط را کشف کنید

آیا دوست‌تان به حرف‌های شما گوش می‌دهد یا فقط دوست دارد خودش حرف بزند و شنیده شود؟

گوش دادن خوب برای یک رابطه دوستانه امری ضروری است. اگر شما به خوبی به حرف دوست‌تان گوش می‌دهید و او را همراهی می‌کنید اما چنین چیزی را از او نمی‌بینید، دوست‌تان یک دوست غیر واقعی است.

برای دوست‌تان مرزی تعیین کنید و ببینید آیا او به آن احترام می‌گذارد یا نه

برای اینکه صمیمیت و بی‌ریایی یک دوست را امتحان کنید، چند حد و مرز برای دوستی‌تان تعیین کنید و ببینید آیا او به آنها احترام می‌گذارد؟ یک دوست خوب و قابل اعتماد این حد و مرزها را می‌پذیرد و به حرف شما احترام می‌گذارد.

آیا دوست‌تان به شما حسادت می‌کند؟

بعضی از دوستان تا زمانی که شما همسطح‌ یا پایین‌تر از آنها هستید، بهترینند. اما به محض اینکه شما از او موفق‌تر بودید، این انسان ناگهان تغییر می‌کند. اگر دوست‌تان از موفقیت شما خوشحال نشد و شما را مسخره کرد، آن را بی‌اهمیت شمرد و غیره، شاید دوست واقعی‌تان نیست.

گاهی احساس می‌کنید انگار دوست‌تان دائما با شما در حال رقابت است. او می‌خواهد در هرکاری که انجام می‌دهید سهیم باشد تا احساس نکند او را از قلم انداخته اید. یک دوست خوب این طور نیست.

آیا رازی را به دوست‌تان گفته‌اید و حالا همه آن را می‌دانند؟

آیا رازهای شما بدون اینکه بفهمید چه طور عمومی شده اند و همه آنها را می‌دانند؟ اگر این طور است شاید دوست‌تان این کار را می‌کند. می‌توانید دوست‌تان را با گفتن رازی کوچک به او امتحان کنید و از او بخواهید راز را نزد خودش نگه دارد. اگر این راز را از کس دیگری شنیدید می‌دانید دقیقا چه کسی رازتان را لو داده. اگر دوست‌تان راجع به بقیه شایعه پراکنی می‌کند، احتمالش خیلی زیاد است که این کار را در مورد شما هم انجام دهد.

آیا دوست‌تان از شما خبر می‌گیرد؟

آیا دوست‌تان مرتبا با شما در تماس است؟ ممکن است در بعضی روابط دو طرف وقت این را نداشته باشند که مدام با هم در تماس باشند اما بالاخره شما باید احساس کنید که فرد به یادتان است. در اکثر روابط افراد سعی می‌کنند با هم در تماس باشند و از هم خبر بگیرند. به علاوه به این نکته هم توجه کنید که آیا دوست‌تان تنها هنگامی که به کمک شما نیاز دارد با شما تماس می‌گیرد یا همیشه حال‌تان را می‌پرسد؟ اگر دوست‌تان تنها در هنگام کمک خواستن یادتان می‌افتد، شاید دوست واقعی شما نباشد.

دوستی قابل اعتماد و خوبی داشته باشید

دوستی‌تان را با آدم‌های نادرست و دوستان غیر واقعی بهم بزنید

از خودتان بپرسید آیا می‌خواهید به وقت گذراندن با یک دوست غیر واقعی ادامه دهید؟ درست فکر کنید و به لحظه‌هایی که با این آدم وقت می‌گذرانید بیاندیشید. آیا این آدم هیچ چیز خوب و مثبتی به زندگی‌تان اضافه می‌کند؟ اگر نه به خاطر صلاح خودتان از او دوری کنید.

بد نیست با افرادی که به آنها اعتماد دارید مشورت کنید. از دوستان واقعی‌تان بخواهید به شما کمک کنند که آیا باید با این فرد بهم بزنید یا خیر.

با دوست‌تان صحبت کنید

به دوست غیر واقعی‌تان بگویید که متوجه چه رفتارهایی در او شده‌اید. مستقیما به آنها بگویید که رفتارهاشان چه تاثیری روی شما داشته است. سپس ببینید که آیا دوست‌تان از شما کمکی برای بر طرف کردن رفتارهای بدش می‌خواهد یا خیر. برای مثال اگر به نظر می‌آمد او شرمنده است و از اینکه شما را ناراحت کرده عذر خواست، بد نیست به دوست‌تان شانسی دوباره بدهید.

انتظارات‌تان را پایین بیاورید تا کمتر صدمه ببینید

برای اینکه زمان و انرژی زیادی برای دوستان غیر واقعی‌تان نگذارید، انتظارات‌تان را از آدم‌های مشخصی کمتر کنید. اگر از این آدم‌ها انتظار زیادی نداشته باشید، دیگر احساس نمی‌کنید به شما بی‌توجهی شده و یا نادیده گرفته می‌شوید. ممکن است این آدم‌ها را هنوز هم دوست داشته باشید، اما زمان زیادی برای آنها نمی‌گذارید.

برای مثال ممکن است بخواهید این آدم‌ها را از دایره دوستان صمیمی‌تان خارج کنید.

با افرادی ارتباط برقرار کنید که علایق مشترک دارید و چیزهای مشابهی برای‌تان مهم است

با افرادی دوست شوید که به آنها شبیه تر هستید. در کلاس‌های جدید ثبت نام کنید، در موسسات خیریه عضو شوید و جاهای جدید بروید تا افراد جدیدی ببینید. وقتی افراد جدید را ملاقات می‌کنید، دقت کنید که آیا علایق مشترک دارید؟

در درمیان گذاشتن مسائل خصوصی‌تان با افراد جدید محتاط باشید

آشنایی‌هاتان را با طرح مسائل خصوصی‌تر درباره خودتان به دوستی‌هایی عمیق تبدیل کنید. اما این کار را با احتیاط زیاد و به تدریج انجام دهید. شما نمی‌خواهید فردی که شاید دوست واقعی‌تان نباشد، از اطلاعات خیلی خصوصی زندگی‌ شما آگاه باشد.

منبع: فوت و فن
Thanks! You've already liked this
No comments