از خاکستر برای پرورش گل و گیاه استفاده کنید

اگر عادت دارید همیشه روی منقل کباب درست کنید، حتما هر بار در آخر کار حجم زیادی از خاکستر دارید که نمی‌دانید با آن چه کنید. خب، ما راهی برای استفاده از این خاکستر به شما نشان می‌دهیم!

از روزگاران قدیم از خاکستر بری بهبود وضعیت خاک استفاده می‌شده است. اما امروزه باغبانان و نگهدارندگان گل و گیاه این ماده ارزشمند را فراموش کرده اند و سعی می‌کنند با مواد شیمیایی و کودهای صنعتی خاک باغچه را بهبود ببخشند.

شاید عده‌ای هم تصور کنند اضافه کردن خاکستر به خاک باغچه ایده خوبی نیست. شاید شنیده باشید که می‌گویند مخلوط کردن خاکستر و خاک کار عاقلانه‌ای نیست. اما به راستی این طور است؟ پاسخ این است که “بستگی دارد”. در واقع این به نوع خاک‌تان و خاکستر، هر دو، بستگی دارد. برای تصمیم گیری درست باید کمی درمورد خاکستر و خاک‌تان بدانید.

اما اگر نمی‌خواهید آن را به خاک‌تان اضافه کنید، باز هم استفاده شگفت انگیز دیگری برای آن وجود دارد. می‌توانید با استفاده از خاکستر آفات موزی گیاهان خانگی و باغچه‌ای خود را فراری دهید!

خاکستر چه کاری برای خاک انجام می‌دهد؟

خاکستر شومینه و خاکستر حاصل از سوختن چوب می‌توانند منبع خوبی از پتاسیم برای خاک باشند. در مقادیر کمتر، این خاکستر حاوی فسفر، کمی آلومینیوم، منیزیم و سدیم و تعداد کمی از عناصر کم مصرف مانند بر، مس، مالیبدنوم، سولفور و روی است. مقدار مواد مغذی خاکستر آنقدرها هم بالا نیست و واقعا بستگی به نوع چوبی که خاکستر از آن حاصل شده دارد. اما اگر خاک‌تان از کمبود پتاسیم رنج می‌برد، خاکستر درمانی عالی برای آن است.

خاکستر و پی اچ خاک

اکثر خاکسترها حاوی درصد قابل قبولی، در حدود ۲۵ درصد، کربنات کلسیم هستند. اگر خاک باغچه‌تان شدیدا اسیدی است (۵٫۵ یا کمتر)، اضافه کردن خاکستر به آن می‌تواند آن را بهبود ببخشد و پی اچ را بالاتر ببرد.

از سوی دیگر اگر خاک باغچه خنثی یا بازی است، اضافه کردن خاکستر به آن می‌تواند پی اچ را خیلی بالا ببرد و توانایی گیاهان برای جذب مواد غذایی را کم کند. همچنین اگر گیاهانی دارید که برای رشد به خاک اسیدی احتیاج دارند، از اضافه کردن خاکستر به خاک آنها اجتناب کنید.

نکات منفی استفاده از خاکستر در خاک

متاسفانه خاکستر می‌تواند منبعی از فلزات سنگین مانند کادمیم، کروم (کرومیم) یا سرب باشد که شما نباید آنها را به درون باغچه‌تان راه دهید! اما از آنجایی که خاکستر پی اچ خاک را بالا می‌برد، گیاهان نمی‌توانند این فلزات سنگین را در مقادیر قابل توجه جذب کنند و مشکلی خاصی برای‌ اکثر آنها پیش نخواهد آمد.

اگر می‌خواهید همیشه مقداری خاکستر به خاک باغچه‌تان اضافه کنید، ابتدا باید خاک و خاکسترتان را در آزمایشگاه بررسی کنید.

اما برای جمع بندی بدانید که اضافه کردن مقدار کمی خاکستر به خاک باغچه می‌تواند مواد غذایی به خاک‌تان اضافه کند و برای گیاهان مفید خواهد بود، اما از مخلوط کردن مقدار زیادی خاکستر با خاک‌تان اجتناب کنید.

نکته مهم: اگر در سوزاندن چوب‌هایی که خاکستر از آنها حاصل شده از مواد نفتی یا هر نوع سوخت دیگری استفاده کرده اید، و یا اگر از چوب‌هایی که حاوی هر گونه مواد شیمیایی هستند استفاده کرده اید، هرگز از خاکستر این چوب‌ها در باغچه‌تان، به خصوص در اطراف گیاهان خوردنی، استفاده نکنید!

خاکستر، یک آفت کش ارگانیک

اگر از وجود حلزون و دیگر نرم تنان در باغچه یا گلدان‌هاتان رنج می‌برید، خاکستر مانند یک سم آنها را از اطراف شما فراری می‌دهد! خاکستر این جانداران را فراری می‌دهد و حتی اگر جرات کنند و جلو بیایند، خاکستر مانند نمک عمل کرده و آب بدن‌شان را می‌گیرد و آنها را خشک می‌کند.

یکی دیگر از آفاتی که می‌توان به وسیله خاکستر با آن مبارزه کرد، شته است. به محض اینکه این آفات ریز و مزاحم را روی گیاه‌تان مشاهده کردید، یک لایه نازک خاکستر روی گیاه بپاشید به طوری که روی شته‌ها را بگیرد. خاکستر کار خود را می‌کند و شته‌ها را تار و مار می‌کند. زمانی که گیاه عاری از هر شته‌ای بود، می‌توایند خاکسترها را از روی آن پاک کنید.

منبع: فوت و فن
Thanks! You've already liked this
No comments