روش ترک متادون بدون درد

متادون یک داروی سنتتیک (ترکیبی) است که گاهی توسط پزشک برای تسکین درد مزمن تجویز می‌شود، اما برخی معتادین برای ترک مواد مخدر مانند هروئین به آن پناه می‌برند. برای اکثر معتادان، درمان طولانی مدت با متادون برای جلوگیری از بازگشت به سمت هروئین لازم است. بعد از این مدت طولانی بیشتر افراد به دنبال راهی برای ترک متادون بدون درد هستند تا بتوانند بدون نیاز به متادون به زندگی خود ادامه دهند.

متادون برای معتادان هروئین به عنوان معادل انسولین برای بیماران دیابتی مفید است. با این وجود، برخی از معتادان تمایلی به مصرف متادون به جای هروئین ندارند. برای مصرف متادون، شما باید با دکتر خود مشورت کنید و به تدریج با استفاده از داروهای جایگزین تجویز شده توسط دکتر، مصرف متادون را نیز به حداقل برسانید.

این تنها راه شما برای ترک متادون بدون درد است، البته این به این معنا نیست که به راحتی می‌توانید این دارو را ترک کنید، بلکه با زیر نظر پزشک بودن درد ترک اعتیاد شما به حداقل خواهد رسید.

تصمیم گیری برای ترک متادون

فکر کنید که چرا می‌خواهید متادون را ترک کنید. اگر متادون را به عنوان یک دارو برای کمک به ترک اعتیاد به مواد مخدر مصرف کنید، احتمالا بهتر است با آن کنار بیایید. ادامه مصرف متادون هیچ تأثیر منفی بر سلامت بدن ندارد.

با یک پزشک متخصص ترک اعتیاد مشورت کنید. برای ترک اعتیاد به متادون هم نیاز به حمایت روانشناسی و پزشکی دارید. پزشکان با آموزش مناسب به فرد و خانواده وی می‌توانند برنامه ترک اعتیاد را با توجه به نیازهای شما مطابقت دهند و داروهای مناسب ترک متادون بدون درد را تجویز کنند.

ارتباط خود را با دوستان و خانواده قطع نکنید. ترک متادون آسان نیست. شما از علائم ترک اعتیاد رنج می‌برید و باید با دقت از مصرف متادون در طول زمان بکاهید یا به طور مرتب داروهای جایگزین را مصرف کنید. به خصوص اگر شما در بیمارستان بستری شده و تحت درمان هستید، حضور دوستان و خانواده در کنار شما بسیار مفید است.

علائم ترک قرص متادون

نشانه های خروج متادون از بدن به اندازه کافی دردناک است. علائم شروع خروج متادون از بدن معمولا در عرض ۳۰ ساعت از آخرین مصرف شروع می‌شوند و عبارتند از:

  • علائم اولیه: تحریک، اضطراب، درد عضلانی، بی خوابی، آبریزش بینی، عرق کردن و خمیازه
  • علائم ثانویه: گرفتگی و انقباضات شکمی، اسهال، تهوع، استفراغ

توجه داشته باشید که ترک متادون یک روند دراز مدت است. علائم اولیه ترک متادون معمولا از ۳۶-۲۴ ساعت پس از آخرین مصرف و نهایتا از ۱۴۴-۹۶ ساعت بعد از آخرین مصرف شروع می‌شوند. در حالی که فرآیند سم زدایی معمولا پس از ۷-۵ روز شروع می‌شوند.

علائم خفیف ترک قرص متادون مانند بی توجهی، خستگی، بی خوابی و تحریک پذیری ممکن است برای هفته‌ها ادامه یابند، باید بدانید که این علائم ترک متادون ممکن است حتی تا ۸ ماه طول بکشد، خودتان را آماده کنید.

نکات کلیدی برای ترک متادون بدون درد

می‌توانید به صورت سرپایی در بیمارستان تحت درمان باشید و فقط جهت دریافت داروی جایگزین به بیمارستان مراجعه کنید. این روش زمان کمتری از شما می‌گیرد و تا چهار برابر موثرتر است.

برای ترک متادون بدون درد استفاده از متادون را به تدریج کاهش دهید. دو روش رایج برای این کار استفاده می‌شود، که در ادامه مطلب به صورت جداگانه توضیح داده می‌شوند.

  • کاهش میزان متادون مورد استفاده
  • جایگزینی بوپرنورفین به جای متادون

شواهد نشان می‌دهد که درمان طولانی مدت با بوپرنورفین همراه با گروه‌های مشاوره و پشتیبانی، بیشترین میزان موفقیت را در ترک قرص متادون بدون درد دارد.

داروهای سم زدایی سریع مانند نالترکسون می‌توانند علائم ترک اعتیاد را به ۳-۲ روز کاهش دهند، اما هیچ سندی در رابطه با جوابدهی این محصولات در دراز مدت وجود ندارد.

از سم زدایی سریع تحت بیهوشی اجتناب کنید. زیرا این کار نتایج دراز مدت مثبتی ندارد و خطر مرگ ناشی از آب آورذن ریه‌ها را به دنبال دارد.

اغلب داروی کلونیدین به کاهش علائم ترک و ترک متادون بدون درد کمک می کند.

به دنبال مشورت کردن باشید. پزشک یا کلینیکی که به آن مراجعه می‌کنید می‌تواند شما را به مشاور متخصص و با تجربه در زمینه مواد مخدر ارجاع دهد. تجربه نشان داده است که بعد از ترک متادون اگر مشاوره به صورت گروهی یا به همراه خانواده فرد باشد بسیار موثرتر از زمانی است که بیمار تنهایی به مشاور مراجعه می کند.

خودتان را مجبور نکنید به تنهایی از درد ترک متادون جلوگیری کنید. هزاران نفر دیگر از بیماران هستند می‌خواهند متادون را ترک کنند.

کاهش تدریجی مصرف متادون برای ترک متادون بدون درد

ترک متادون در روش سنتی معمولا ۷-۵ هفته طول می‌کشد. ابتدا بیمار سریعا مصرف خود را تا ۳۰ میلی گرم در روز کاهش داده و به میزان حدودا ۵ میلی گرم در هفته مصرف خود را کاهش می‌دهند.

اما اگر به دنبال روش ترک قرص متادون بدون درد هستید باید به کلینیک‌های ترک متادون مراجعه کنید، این کلینیک‌های ترک متادون در حال حاضر توصیه می‌کنند که روند ترک متادون بدون درد از ۶ ماه تا یک سال زمان نیاز دارد.

دوز مصرف در هر ۱۴-۳ روز به میزان ۵ میلی گرم کاهش می‌یابد و پس از رسیدن به ۲۰ میلی گرم به آرامی کاهش می‌یابد. به این ترتیب می‌توانید ترک متادون بدون درد را تجربه کنید.

ترک متادون بدون درد با داروی بوپرنورفین

بیمار ابتدا باید قبل از شروع به مصرف بوپرنورفین برای ترک متادون بدون درد ، مصرف متادون خود را تا ۴۰ میلی گرم در روز کاهش دهد. ۳۶ ساعت پس از آخرین مصرف متادون، بوپرنورفین خوراکی می‌تواند برای کاهش علائم اولیه ترک متادون و ترک قرص متادون بدون درد استفاده شود.

دوز اولیه ۴-۲ میلی گرم بوپرنورفین است. در صورتی که بیمار توانست تحمل کند، ۴-۲ میلی گرم یک ساعت بعد و سپس ۴ میلی گرم ۸-۶ ساعت بعد، برای روز اول، یک دوز ۱۲-۸ میلی گرم کافی است.

در روزهای دوم یا سوم، دوز ۱۶-۱۲ میلی گرم می‌باشد و بیشتر علائم ترک متادون را کم می‌کند، به این ترتیب ترک متادون بدون درد خواهد بود. علائم باقی مانده را می‌توان با کلونیدین کم کرد.

هنگامی که علائم ترک متادون در بیمار تثبیت می‌شود، بوپرنورفین می‌تواند به عنوان یک داروی درمانی دراز مدت ادامه یابد.

داروهایی برای کاهش علائم ترک و ترک متادون بدون درد

درست است که کلونیدین در طول سم زدایی به اندازه بوپرنورفین موثر نیست، اما در کاهش علائمی مانند اضطراب، تحریک، درد عضلانی، عرق کردن، آبریزش بینی و گرفتگی مفصلی مفید است، که این علائم ممکن است تا هشت ماه طول بکشد. لوفکسیدین یک داروی ترک متادون با مصرف مشابه است که اخیرا در انگلستان تایید شده است و می‌تواند علایم ترک متادون را با عوارض جانبی کمتری کاهش دهد.

از پزشک خود در مورد استفاده از ترازودون، زالپلون یا زولپیدم برای کاهش بی خوابی ترک قرص متادون مشورت بگیرید. بی خوابی یکی از علامت‌های رایج ترک متادون است. زالپلون و زولپیدم مثل بنزودیازپین‌ها و کلونازپام کار می‌کنند اما عوارض آن‌ها را ندارند. ترازودون نیز یک داروی ضد افسردگی است که سطح سروتونین را تنظیم می‌کند و در نتیجه به داشتن خواب بیشتر کمک می‌کند.

گرفتگی عضلات، اسهال، تهوع و علائمی شبیه آنفولانزا ، علائمی هستند که بیمار در طول سم زدایی ممکن است به مدت چند هفته با آن‌ها مواجه باشد .بیشتر این علائم را می‌توان با داروهای بدون نسخه مانند ایبوپروفن (Advil) درمان کرد. پزشک شما ممکن است پروکلرپرازین یا اندانسترون را برای رفع حالت تهوع تجویز کند.

Thanks! You've already liked this
No comments