شایع‌ترین علل و موثرترین راه‌های درمان خارش گوش

در حالی که گوش شما از لحاظ اندازه نسبت به پا یا دست بسیار کوچکتر است، اما تعداد بسیار زیادی رشته‌های عصبی دارد. همین امر حساسیت گوش را بالا می‌برد و به همین میزان می‌تواند خارش بیشتری داشته باشد و به همین دلیل خارش گوش شما را خیلی کلافه می‌کند.

در مواردی خارش گوش می‌تواند علامت بیماری باشد، شما با دانستن علل خارش گوش می‌توانید متوجه بشوید که آیا مراجعه به پزشک نیاز است یا نه تا با مراجعه به پزشک به درمان خارش گوش بپردازید.

مطمئنا خارش گوش مسئله‌ای است که هر یک از شما آن را تجربه کرده‌اید و حتما برایتان جالب است که علل و راه‌های درمان خارش گوش را بدانید، پس این مطلب را تا آخر بخوانید.

علائم خارش گوش چیست؟

خارش گوش می‌توانند باعث تحریک و ناراحتی شود. ممکن است به نظر برسد که می‌تواند خراشیدن و خاراندن به درمان خارش گوش کمک کند، اما هنگامی که شما داخل گوش را خراش می دهید، اوضاع بدتر می‌شود.

اگر خارش گوش به دلیل عفونت باشد می‌تواند همراه با علائم زیر باشد:

 • تب
 • ورم
 • درد
 • خروج مایع از گوش

علل خارش گوش

خارش گوش می‌تواند علل مختلفی داشته باشد که باید با مراجعه به پزشک علل آن را دریابید تا با درمان سریع آن از شر خارش گوش خلاص شوید. در ادامه مطلب به شایع‌ترین علل خارش گوش اشاره می‌کنیم:

خشکی پوست داخل گوش

اگر گوش شما موم کافی تولید نکند، پوست گوش شما خشک شده و ایجاد خارش می‌کند. موم، داخل گوش را چرب نگه می‌دارد و از خارش گوش جلوگیری می‌کند. زمانی که داخل گوش شما خشک است حتی ممکن است پوستی را که از گوش بیرون می‌آید ببینید.

درماتیت کانال گوش از علل خارش گوش

زمانی که پوست داخل و اطراف کانال گوش دچار التهاب می شود، این اتفاق می‌افتد. درماتیت کانال گوش می‌تواند منجر به واکنش‌های آلرژیک به محصولات داخل گوش یا نزدیک آن ، از قبیل گوشواره شود. خارش گوش یکی از اصلی‌ترین علائم این بیماری است.

عفونت گوش خارجی

عفونت گوش خارجی یا عفونت کانال بیرونی گوش می‌تواند باعث درد و خارش گوش شود. این نوع عفونت بیشتر به عنوان عفونت گوش شناگران شناخته می‌شود و معمولا به علت التهاب ناشی از عفونت ایجاد می‌شود. این عفونت می‌تواند به قرمزی و تورم گوش منجر شود.

سمعک از علل خارش گوش

استفاده از سمعک می‌تواند باعث شود که آب در گوش گیر کند و یا گوش شما واکنش آلرژیک به سمعک ایجاد کند. سمعک‌های مضر و غیر استاندارد نیز می‌توانند روی ناحیه‌های خاصی از گوش قرار بگیرند و منجر به خارش شوند.

پسوریازیس گوش

پسوریازیس یک بیماری پوستی است که باعث ایجاد اگزما و قرمزی می ‌ود. پسوریازیس می‌تواند بر روی قسمت‌هایی از بدن مانند بازو و یا درون گوش رخ دهد.

چه زمان باید به پزشک مراجعه کرد؟

اگر علاوه بر خاریدن گوش، علائم زیر را دارید، حتما به پزشک مراجعه کنید:

 • خونریزی شدید از گوش
 • خروج مایع از گوش
 • کم نشدن خارش گوش و تداوم آن
 • از دست دادن یا کم شدن ناگهانی شنوایی

پزشک متخصص پس از معاینه دقیق گوش می‌تواند به علل خارش گوش شما پی برده و درمان مناسبی برای شما تجویز کند.

موثرترین راه‌های درمان خارش گوش

پزشک شما ممکن است  موارد زیر را برای درمان خارش گوش شما توصیه یا تجویز کند:

 • پماد آنتی بیوتیک
 • روغن بچه برای نرم کردن پوست
 • پماد موضعی استروئیدی که التهاب را کاهش می‌دهد، مانند پماد هیدروکورتیزون ۱ درصد یا پماد بتامتازون ۰٫۱ درصد
 • قطره گوش و یا یک محلول مالیدنی رقیق از الکل، اسید استیک یا پراکسید هیدروژن

اگر یک واکنش آلرژیک باعث احساس خارش در گوشتان شده است، برای درمان خارش گوش ، از مصرف هر چیزی که موجب تحریک گوشتان شده است، خودداری کنید. مسبب این واکنش آلرژیک می‌تواند گوشواره و یا هر محصول مراقبت شخصی دیگری باشد.

به طور کلی قبل از استفاده از هرگونه پماد یا قطره‌ای برای گوش خود حتما با پزشک خود مشورت کنید. همچنین، اگر پرده گوش شما قبلا آسیب دیده، نباید از پماد یا قطره استفاده کنید مگر اینکه پزشک شما به طور خاص آنها را تجویز کند.

در صورتی که خارش گوش شما با تب همراه است، یا دچار خونریزی شده است پزشک شما ممکن است آنتی بیوتیک برای درمان عفونت تجویز کند.

پیشگیری از ایجاد خارش در گوش

برای جلوگیری از تحریک گوش، از پاک کردن گوش خود با اشیائی مانند گوش پاک کن و یا هر چیز دیگر اجتناب کنید.

راه های دیگر برای جلوگیری از تحریک و خارش در گوش شما عبارتند از:

 • عدم استفاده از جواهرات آلرژی زا که می‌توانند واکنش‌های آلرژیک که منجر به خارش گوش می‌شوند ایجاد کنند.
 • اگر شما زیاد شنا می ‌نید، از یک روش خوب برای خشک کردن آب اضافی کانال گوش (بعد از استخر داخل گوش خود را با سشوار خشک کنید) استفاده کنید.

اگر موم گوش شما بیش از حد است، می‌توانید تحت نظر پزشک با قطره مخصوص یا کشیدن آن توسط سرنگ، میزان آن را در سطح معقول نگه دارید.

Thanks! You've already liked this
No comments