راهنمای خرید سر شیشه و پستانک

دو کلمه با والدینی که با وجود نصیحت های پزشکان, باز هم به فرزندشان شیشه و پستانک می دهند.

شما برای نوزادتان چه شیشه شیری خریده‌اید: شیشه‌ای یا پلاستیکی؟ جواب بسیاری از شما که یک نوزاد دارید، این است که این روزها شیشه‌های پلاستیکی، تمام بازار را گرفته‌اند؛ هم ارزان‌ترند، هم‌ نشکن؛ پس خریدشان باصرفه‌تر است …

ولی محققان می‌گویند شیشه‌های شیر شیشه‌ای ایمن‌ترند. از طرف دیگر، بسیاری از سرشیشه‌ها و پستانک‌ها باعث اختلال در رشد دندان‌‌ها و فک کودکان می‌شوند.

مطالعات جدید نشان داده است شیشه‌های شیر پلاستیکی که از پلاستیک‌های بازیافتی تولید می‌شوند، حاوی ماده‌ای به اسم «بیسفنول A» هستند که می‌تواند در آینده موجب سرطان پروستات، سرطان پستان و بلوغ زودرس در کودکان شود. محققان معتقدند که این ماده می‌تواند نقش هورمون‌ها را در بدن تقلید کند و آثار مخربی در بدن کودکان و نوزادان در حال رشد باقی بگذارد.

توصیه‌های مهم درباره شیشه شیر

برای اینکه کودک‌تان را از خطرات «بیسفنول A» در امان نگه دارید، شیشه ‌شیرهای پلاستیکی را دور بیندازید و یک شیشه شیر از جنس شیشه بخرید. این بطری‌ها گران‌ترند و امکان شکستن آنها زیادتر است ولی در مقابل ایمن‌ترند. کودک را نباید هنگام خوردن شیر با شیشه شیشه‌ای تنها گذاشت و نباید اجازه داد هنگام شیر خوردن با آن راه برود چون امکان زمین خوردن و شکستن شیشه وجود دارد.

شیشه ‌شیر پلاستیکی را داخل دستگاه مایکروفر نگذارید. این امواج سبب شکستن این مولکول شده و خطرات آنها را بیشتر می‌کنند.

شیشه ‌شیر پلاستیکی کودک‌تان را داخل ماشین ظرف‌شویی و یا با مواد شوینده قوی نشویید چون باز هم موجب شکستن مولکول «بیسفنول A» می‌شود و این ماده راحت‌تر جذب بدن کودک می‌شود. بهتر است شیشه شیر کودک را به وسیله دست و با مواد شوینده ملایم بشویید.

شرکت‌های سازنده شیشه شیر و سایر وسایل پلاستیکی کودکان، روی محصولات خود برچسب «بدون BPA» را نصب کرده‌اند. این محصولات پلاستیکی فاقد ماده «بیسفنول A» هستند و شما می‌توانید این محصولات را خریداری کنید.

شیشه شیر کودک را گرم نکنید. گرم کردن شیشه ‌شیر نوزادان موجب می‌شود این ماده که استروژنی مصنوعی است، از شیشه جدا شده و در شیر نوزاد حل شود. محققان معتقدند که اگر شیشه تا دمای ۸۰ درصد حرارت داده شده و یا از مایعات داغ پر شود، ماده فوق از آن جدا شده و وارد محتویات شیشه می‌شود. این ماده سبب بروز حالت زنانگی در پسرها، بلوغ زودرس دخترها، سرطان پستان و پروستات و برخی از انواع دیابت می‌شود.

شیشه شیر مدرن برای کوچولوها

به تازگی، برخی از کارخانه‌های تولیدکننده بطری شیر کودک، بطری‌های شیشه‌ای خاصی را ساخته‌اند که لایه‌ای سیلیکونی روی شیشه آن را پوشش داده است. این لایه محافظ از شکستن شیشه ‌شیر شیشه‌ای جلوگیری می‌کند.

سیلیکون هم شیشه را عایق گرمایی می‌کند؛ بنابراین دست کودک هنگام تماس با شیشه شیر نمی‌سوزد. از طرف دیگر، جنس آن به گونه‌ای است که کودک احساس خوبی از لمس آن و گرفتن آن در دست خواهد داشت.

سر شیشه و پستانک ارتودنسی

توصیه دندان‌پزشکان، این است که برای کودک‌تان حتما سر شیشه و پستانک ارتودنسی بخرید. این وسیله‌ها در اندازه‌های گوناگون موجودند و سر آنها به‌گونه‌ای است که که مکیدن آن باعث آسیب به دندان‌ها و فک کودک نمی‌شود. پ

ستانک‌های ارتودنسی، تاشو و متقارن با توجه به شیوه طبیعی رشد کام، دندان‌ها و لثه ساخته می‌شود، حتی چنانچه در دهان به حالت واژگون قرار گیرند این ویژگی‌ها را حفظ می‌کنند. برخی پستانک‌های از سیلیکون تهیه شده‌اند.

پستانک‌های سیلیکونی بدون بو و مزه بوده و بادوام‌تر از پستانک‌ها لاتکس می‌باشند. به منظور رعایت بهداشت، همه پستانک‌های با درپوش‌های حفاظت کننده ارایه می‌شوند و از آنجا که منفذدار هستند قابلیت استریل شدن با بخار را دارند. این پستانک‌ها دارای دسته حلقوی ایمنی و سوراخ‌های هوا در بدنه هستند تا از تحریک پوست حساس کودک جلوگیری نمایند.

سر شیشه‌ای به شکل سینه مادر

این سر‌شیشه‌ها طوری طراحی شده اندکه وقتی کودک آن را می‌مکد،‌ درست مثل این است که سینه مادر را می‌مکد و به همین علت تکامل کام و فک کودک روند طبیعی خود را طی می‌کند. وقتی در شیشه کودک،‌ این شکل از سرشیشه را قرار می‌دهید،‌ باید آن را طوری در دهان کودک قرار دهید که سوراخ‌های آن روبه بالا باشد، در نتیجه در هنگام مکیدن، شیر به سقف دهان کودک بپاشد.

سر شیشه‌های معمولی

این شکل از سرشیشه،‌ همان فرم معمول است که همه ما با آن آشنایی داریم ولی راه مکیدن این سرشیشه‌ها توسط شیرخوار،‌ با مکیدن سینه مادر کاملا فرق می‌کند. خارج شدن شیر از این نوع سرشیشه‌ها به نیروی مکش نیاز نداشته و بسیار راحت‌تر از سینه مادر است که این موضوع می‌تواند باعث ایجاد اختلال در تکامل فک و کام شیرخوار شود.

میزان جریان شیر از این نوع سرشیشه‌ها بسته به‌ اندازه سوراخ آنها متفاوت است و بهتر است قبل از هر بار تغذیه با این نوع سرشیشه،‌ سرعت جریان شیر بررسی شود. اگر شیشه روبه‌ پایین گرفته شود سرعتی در حدود ۲ تا ۳ قطره در ثانیه تقریبا مناسب است.

سر شیشه‌های ضد نفخ

وقتی کودک برای تغذیه از سرشیشه‌هایی که ضدنفخ نیستند استفاده می‌کند،‌ بعد از چند بار مکیدن مجبور است کمی سر شیشه را شل کند تا هوا از سوراخ‌های سرشیشه وارد شیشه شود و فشار منفی که در اثر خارج شدن شیر در آن ایجاد شده را جبران کند و در این فاصله خودش هم مقداری هوا بلع می‌کند.

سرشیشه‌های ضدنفخ طوری طراحی شده‌اند که در لبه آنها سوراخ‌هایی وجود دارد که هوا می‌تواند از آنها عبور کرده و بدون اینکه کودک مجبور باشد سرشیشه را رها کند،‌ فشار منفی داخل شیشه را جبران کند.

نتیجه این می‌شود که کودک می‌تواند به طور مداوم به مکیدن خود ادامه دهد و هوا وارد معده‌اش نشود. عدم ورود هوا هم یعنی نداشتن نفخ به همین جهت به این شکل از سرشیشه ضدنفخ می‌گویند.

سر شیشه‌ای با قاعده پهن

این شکل از سرشیشه طوری طراحی شده که کاملا شبیه نوک سینه مادر عمل کند. وقتی کودک این نوع سرشیشه را در دهان می‌گیرد، قاعده پهن آن در مقابل لب‌ها قرار می‌گیرد و نوک آن مثل نوک سینه مادر در دهان او حرکت می‌کند. این سرشیشه‌ها اندازه‌های مختلفی دارند و برای بچه‌های کوچک‌تر باید از سرشیشه‌های با نوک کوچک‌تر استفاده کرد

منبع: آفتاب
Thanks! You've already liked this
No comments