همه چیز در مورد پوکی استخوان بعد از زایمان

همه چیز در مورد پوکی استخوان بعد از زایمان رو می تونید در این مطلب از مجله ونوس مطالعه بفرمایید.

دوران بارداری و سلامت استخوان‌ها

در دوران بارداری، نوزاد که در رحم مادرش رشد می کنه، نیاز به مقدار زیادی کلسیم داره تا اسکلت بدنش ساخته بشه. این نیاز در سه ماهه آخر بارداری بیشتر هم میشه، اگه مادر کلسیم رو به اندازه کافی دریافت نکنه، کودک از اونچه که از استخوان مادر نیاز داره استفاده می کنه. بنابراین، مادر با کمبود کلسیم روبه رو میشه.

از طرف دیگه بدن زنان باردار بهتر از زنان غیرباردار جذب کلسیم از غذا و مکمل ها داره. این ویژگی بخصوص در نیمه آخر بارداری بیشتر هم میشه، زمانی که کودک به سرعت رشد می کنه و نیاز به کلسیم داره.

در دوران بارداری، بدن زنان مقدار بیشتری استروژن تولید می کنه، هورمونی که از استخوان محافظت می کنه. هر توده استخوانی که در دوران بارداری از دست بره، معمولا چند ماه پس از زایمان کودک بازسازی می شه.

برخی مطالعات نشون میده که بارداری ممکنه به طور کلی برای سلامتی استخوان مفید هم باشه. بعضی از شواهد نشان میده که بیشتر زنان باردار (حداقل ۲۸ هفته)، تراکم استخوانیشون بیشتر و خطر شکستگی اونها کمتر میشه.

در برخی موارد، زنان در دوران بارداری یا شیردهی، پوکی استخوان رو تجربه می کنن، اگرچه اتفاق نادری است. پوکی استخوان، از دست دادن تراکم استخوان است که به استخوان های شکننده و افزایش خطر شکستگی منجر میشه.

پوکی استخوان بعد از زایمان و شیردهی

شیردهی هم بر استخوان مادر تاثیر میذاره. مطالعات نشون داده که زنان اغلب در طول شیردهی ۳ تا ۵ درصد توده استخوانی خودشون رو از دست میدن. این از دست دادن استخوان ممکنه ناشی از افزایش نیاز کودک به افزایش کلسیم باشه که از استخوان های مادر گرفته میشه.

مقدار کلسیم مورد نیاز مادر هم بستگی به میزان تولید شیر مادر و مدت زمان تغذیه با شیر مادر داره.

زنان همچنین ممکنه توده استخوان رو در هنگام شیردهی هم از دست بدن، چراکه بدنشون کمتر تولید استروژن می کنه. خبر خوب این که، مانند استخوان های از دست رفته در دوران بارداری، استخوان های از دست رفته در دوران شیردهی معمولا در عرض ۶ ماه پس از شیردهی بهبود پیدا می کنن.

نکاتی برای نگه داشتن استخوان ها در طول بارداری، شیردهی و فراتر از اون مراقبت از استخوان ها در طول زندگی، خیلی مهمه!

قبل در طول و بعد از بارداری و شیردهی یک رژیم متعادل با کلسیم کافی داشته باشید و ورزش منظم و یک شیوه زندگی سالم رو در پیش بگیرید.

کلسیم اگر چه این ماده معدنی مهم در طول زندگی شما اهمیت دارد اما تقاضای بدن برای کلسیم در دوران بارداری و شیردهی بیشتره چراکه شما و کودک به اون شدیدا نیاز دارید. محققان توصیه می کنن که زنان باردار یا شیرده روزانه ۱۰۰۰ میلی گرم کلسیم مصرف کنن.

منابع خوب کلسیم

این منابع عبارتند از:

  • محصولات لبنی کم چرب مانند شیر، ماست، پنیر و بستنی
  • سبزی های سبز تیره، سبزیجات برگ، مانند بروکلی و…
  • ساردین های کنسرو شده و ماهی قزل آلا با استخوان ها
  • توفو، بادام و ترتیل های ذرت
  • مواد غذایی تقویت شده با کلسیم، مانند آب پرتقال، غلات و نان.

علاوه بر این، پزشک شما احتمالا یک مکمل ویتامین و مواد معدنی را برای بارداری و تغذیه با شیر مادر تجویز می کنه تا اطمینان حاصل شه که شما به اندازه کافی از این مواد معدنی دریافت می کنید.

منبع: مثبت سبز
Thanks! You've already liked this
No comments