چطور کودکان را با اینترنت آشنا کنیم؟

امروزه کاملا بازی های بچه ها متفاوت است در گذشته بچه ها در بازی های گروهی یا انفرادی مشغول بودند و بیشتر جست و خیز می کردند ولی امروزه بازی بچه ها کاملا متفاوت است.

بچه ها بیشتر باتبلت، لپ تاب و گوشی تلفن همراه بازی می کنند در اینجا نیاز است که ما به فرزندان خود درست آموزش دهیم که چگونه باید از این وسایل استفاده کرد بچه ها باید در استفاده از این وسایل در حد اعتدال باشند نه طوری باشد که پیش فعال باشند نه طوری که از جامعه عقب باشند پس سعی کنیم ابتدا خودمان نحوه ی کار بااین وسایل را یاد بگیریم و بعد نحوه ی درست استفاده از آن را به فرزندمان آموزش دهیم. 

ما در این پست چند راهکار ارائه می دهیم تا فرزندتان کمتر دچار تنش در فضای مجازی شود.

  • با فرزند خود همراه باشید
  • پیامد های منفی تلفن همراه را به آنها گوشزد کنید تا آنها از خطرات احتمالی بیشتر آگاه شوند
  • اگر شاغل هستید (مادر) سعی کنید زمانی را برای برقراری ارتباط با فرزندتان فراهم کنید
  • از دوستان فرزندتان و خانواده های آنها اطلاعاتی بدست آورید و تا حدی که ممکن است اجازه ندهید فرزندتان با دوستان مجازی ارتباط برقرار کند، چون شما آنها را نمی شناسید

شروع استفاده از تلفن همراه

توجه به این‌ که امواج ناشی از تلفن همراه برای کودکان مضر است و رشد جمجمه و مغز آنها هم هنوز کامل نشده، به هیچ وجه نباید قبل از ۱۲ سالگی از آن استفاده شود. ولی متاسفانه خیلی از والدین حتی برای آرام کردن کودکان دو سه ساله خود هم به تلفن همراه پناه می‌آورند.

در صورتی که هر چه سن استفاده از شروع تلفن همراه کمتر باشد آسیب‌های ناشی از آن هم به مراتب بیشتر خواهد شد و با توجه به این‌ که نمی‌توان نظارت دقیقی بر استفاده بچه‌ها از تلفن‌های همراهشان داشت، بهتر است تا جایی که امکان دارد، سن استفاده از آن را بالاتر آورد. زیرا رفتارهای خطرپذیر استفاده از آن ممکن است تبدیل به بحران‌های جدی شود.

اگر هم قرار باشد فرزندان ما در نوجوانی از تلفن همراه استفاده کنند، باید تا حد امکان گوشی‌های ساده داشته باشند تا علاوه بر این‌ که تشعشات ناشی از آن کمتر برایشان خطر داشته باشد امکان کمتری هم برای رفتن به کانال‌های مجازی داشته باشند.

ضمن این‌ که باید مقررات خاصی برای استفاده نوجوانان از تلفن همراه وجود داشته باشد. مثلا آنها فقط باید حق استفاده از تلفن همراه خود را در ساعت مشخص و محدودی داشته باشند.

چگونه اینترنت را برای فرزندمان امن نگه داریم

مراقبت های زیر تا حدی این امنیت را برای کودک فراهم می آورد.

  • فایلهای غیر اخلاقی را از گوشی حذف کنید
  • برای فرزندتان محدودیت قائل شوید چه در هنگام استفاده از بازی چه در هنگام استفاده از اینترنت و اجازه ندهید در هر زمان و ساعتی به سراغ  گوشی برود
  • فعالیت هایی که در گوشی انجام می دهد را چک کنید

اثرات مثبت اینترنت

با وجود اینکه والدین و مربیان معتقدند نوجوانان در اینترنت وقت خود را به بطالت می گذرانند، برخی تحقیقات نشان می دهد که وبگردی، بازی های ویدئویی آنلاین و شبکه های اجتماعی، در رشد و پیشرفت نوجوانان تأثیر بسزایی دارد. نوجوانان در دنیای مجازی، مهارت های فنی و دانش لازم برای دنیای معاصر شان را یاد می گیرند.

آنها نحوه ارتباط و تعامل، خلق هویت عمومی، ایجاد یک صفحه شخصی و ارسال لینک را می آموزند. این مسائل ۱۰ سال پیش جزء مهارت های دست نیافتنی یا دشوار بود، اما جوانان امروزی به راحتی آنها را در فضای اینترنت یاد می گیرند. تحقیقات نشان می دهد که رسانه مدرن، جزء لاینفک زندگی جوانان امروزی به شمار می آند.

مطالعات آماری بیانگر نقش موثر وب سایت های اجتماعی در تعاملات اجتماعی جوانان است. نگرانی و دغدغه بزرگ بسیاری از والدین در مورد فرزندان شان، اوقاتی است که آنها در اینترنت سپری می کنند اما به جرأت می توان گفت که ترس والدین از فعالیت اجتماعی اینترنتی فرزندان، ناشی از بی اطلاعی و ناآگاهی آنها در مورد فضای اینترنت است.

Thanks! You've already liked this
No comments